“کره شمالی دو موشک کوتاه‌برد شلیک کرد”

کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی ظاهرا دست به پرتاب دو موشک بالیستیک کوتاه‌برد زده است. سئول نگرانی خود را از این اقدام ابراز کرده است. مذاکرات آمریکا و کره شمالی ماه‌هاست که مسکوت مانده است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

چین یک تیم پزشکی به ایران اعزام می‌کند

روزنامه گلوبال تایمز چین روز شنبه نوشت که این کشور یک تیم از متخصصان بیماری‌های عفونی را به ایران اعزام می‌کند.

 

به گزارش ایرنا؛ گزارش این نشریه ارگانی حزب حاکم چین حاکی است که این تیم شامل ۴ نفر از متخصصان بیماری های عفونی است که قرار است با همتایان ایرانی خود برای مهار کرونا از نزدیک همکاری کنند.

 

همزمان وانگ یی وزیر خارجه چین با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در باره راه های همکاری دو کشور برای مقابله با این بیماری گفت و گویی تلفنی انجام داده است.

 

بر این اساس اعلام شده است که در زمینه های پزشکی و بهداشتی و ساخت واکسن و تهیه دارو کشورها می‌توانند با یکدیگر از نزدیک همکاری کنند.

 

جو ولی لیه کارشناس مسایل خاورمیانه در دانشگاه مطالعات بین‌الملل شانگهای به گلوبال تایمز چین گفت : ایران به دلیل تحریم‌های سرسختانه آمریکا شرایط به مراتب پیچیده‌تری از کشورهای دیگر د‌ارد.

 

او گفت که ایران به دلیل فقدان تجهیزات و منابع کافی طبیعتا نمی‌تواند همه نیروها و توان خود را برای قرنطینه کردن و یا نظارت بر همه افراد جامعه بسیج کند و نباید چنین تصوری داشت.

 

وانگ یانبو رییس یک شرکت چینی به این روزنامه گفت که فقدان منابع مالی کافی و تحریم ها کار ایران را برای مهار کرونا خیلی سخت کرده است. با نزدیک شدن به نوروز ایران نگرانی‌ها نیز بیشتر شده است.

 

کارشناس مسایل خاورمیانه پیشنهاد کرد که ایران تا آنجا که می‌تواند از تجربه چین برای مهار کرونا بهره بگیرد و از مساعدت‌های دیگر کشورها نیز درجریان مبارزه با این ویروس بهره مند شود.

 

ایو لی جیان سخنگوی جدید وزارت خارجه چین روز جمعه گفت که از زمان شیوع بیماری با ایران و کره جنوبی در ارتباط هستیم.

 

او در مصاحبه مطبوعاتی در پکن در پاسخ به سوالاتی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران و کره جنوبی افزود: ما هر کمکی لازم باشد در اختیار تهران قرار می‌دهیم و کمک هایی نیز ارسال شده است.

 

وی با اشاره به ارسال کمک‌های پزشکی و بهداشتی از جمله ماسک و کیت های آزمایش کرونا به ایران، گفت: اگر ضرورت داشته باشد به کمک‌های خود به تهران ادامه می‌دهیم.

 

تلویزیون چین گزارش کرد که این کشور پنج هزار کیت آزمایش کرونا و همچنین ۲۵۰ هزار ماسک در اوایل این هفته برای ایران ارسال کرده است.

 

پیش از این و در هفته‌های گذشته، مردم ایران و ایرانیان مقیم چین، با تهیه ویدئوهایی پیام‌های همدلی خود را با مردم چین و ووهان ابراز داشته بودند.

 

ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد. این ویروس اکنون به حدود ۴۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا در مورد بهداشت جهانی، وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

دروغ‌های پمپئو و آمریکای سرگردان، شکاف با اروپا و تکنولوژی ۵ جی

برای مردم آمریکا هر شخصیت سیاسی یک برچسب دارد. اگر برچسب کیسینجر را خرد دیپلماتیک بنامیم، برچسب پمپئو باید دروغگویی باشد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, چین, دانش, مقاله

اعلام آمادگی چین برای ارسال کمک‌های تخصصی بیشتر به ایران برای مبارزه با کرونا

وزیر امور خارجه چین در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود ضمن تشکر از وی بابت ابراز همدردی با دولت و ملت چین در اوج بحران کرونا، از آمادگی کشورش برای ارسال کمک‌های تخصصی و همکاری علمی با ایران در زمینه مبارزه با کرونا خبر داد.

ادامه »

ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا