چرا انگلیس و آمریکا در سال ۱۹۴۵ می‌خواستند با ارتش سرخ وارد جنگ شوند؟

تدارکات انگلستان برای عملیات موسوم به “غیرقابل تصور” که قرار بود جنگ انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها علیه اتحاد جماهیر شوروی در تابستان سال ۱۹۴۵ باشد ، به منزله تلاش لندن برای نجات امپراطوری بریتانیا از سقوط قریب الوقوع و بازیابی مجدد نقش سرکردگی در دنیای غرب بود.

 

به گزارش اسپوتنیک، ایگور شیشکین، کارشناس روس و رئیس کار گروه انستیتوی کشورهای عضو اتحادیه کشورهای همسود برای مقابله با تحریف تاریخ چنین عقیده‌ای را ابراز کرده است.

 

این طرح ضربت غافلگیرانه به مواضع سربازان شوروی در شمال شرقی اروپا در تاریخ ۱ ژوئیه سال ۱۹۴۵ یعنی اندکی پس از شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم و تسخیر برلین و اخراج ارتش سرخ از لهستان توسط ۴۷ لشکر بریتانیایی و آمریکایی را در نظر می‌گرفت. همچنین احتمال حمایت ۱۰-۱۲ لشکر آلمانی از نیروهای بریتانیا و آمریکا که متفقین در شلسویگ-هولشتاین و در جنوب دانمارک سالم و دست نخورده نگه داشته بودند، تحت بررسی قرار داشت.

 

مطابق متن این طرح ، هدف آن “تحمیل اراده ایالات متحده و امپراتوری بریتانیا به روس‌ها” بوده است. شماری از کارشناسان این سند را در واقع برنامه آغاز جنگ جهانی سوم می‌دانند.

 

اما ۲۹ ژوئن سال ۱۹۴۵ ، یعنی یک روز قبل از شروع برنامه ریزی شده جنگ ، نیروهای ارتش سرخ بطور غیر منتظره محل های استقرار خود را در مناطقی که قرار بود مورد حمله قرار بگیرند تغییر دادند و برای دفاع آماده شدند. در نتیجه، دستور آغاز این عملیات به نیروهای غربی داده نشده است.

 

دولت بریتانیا بیش از نیم قرن وجود برنامه‌ای برای اجرای عملیات “غیرقابل تصور” را قاطعانه رد می‌کرد اما در سال ۱۹۹۸ ، نخستین گزارش از این مقاصد و اهداف لندن در مطبوعات بریتانیا و جهان منتشر شد. اکنون این اسناد در بایگانی ملی بریتانیا ذخیره می‌شوند.

جشن پایان جنگ جهانی دوم زیر سایه کرونا در روسیه برگزار شد

روسیه برخلاف سال‌های گذشته، امسال پایان جنگ جهانی دوم را که از آن به عنوان «روز پیروزی» شوروی بر آلمان نازی یاد می‌کنند زیر سایه کرونا با بلند کردن ۷۵ پرنده نظامی بر فراز میدان سرخ جشن گرفتند.

ادامه »

اتحاد شوروی, اروپا, المان, تاریخ, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, یادنامه

به مناسبت‌ چهل و پنجمین سالگرد کشتار وحشیانهٔ بیژن جزنی و یاران توسط رژیم پهلوی

با فرا رسیدن فروردین ۱۳۹۹، چهل و پنج سال از جنایت هولناک رژیم محمدرضاشاه پهلوی و دستگاه امنیتی آن، ساواک، در کشتار گروهی از مبارزان راستین راه آزادی میهن ما می‌گذرد. در روز ۳۰ فروردین  ۱٣۵۴، ۹ نفر از زندانیان سیاسی رژیم شاهنشاهی که تنها جرمشان پیکار در راه تحقق آزادی و عدالت در میهن ما

ادامه »

ایران, تاریخ, دیدگاه, سوسیالیسم, سیاسی

دولت به دنبال تسلط بر تشکل‌های کارگری است

فعال صنفی کارگران فلزکار و مکانیک می‌گوید؛ ما همچنان بر طبل بهداشت رایگان، آموزش رایگان، دستمزد مکفی، حفظ استقلال تشکل‌ها از دولت و… می‌کوبیم، تا بگوییم کارگران زنده‌اند و گذر تاریخ آنها را پژمرده نکرده است.

ادامه »

ایران, تاریخ, دیدگاه, کارگری, مصاحبه و گفتگو