هفته‌نامه “تایم” ؛ اعتراض نسرین ستوده به “نقض سیستماتیک حقوق زنان” در ایران

نسرین ستوده از زندان اوین پیامی به‌مناسبت هشت مارس منتشر کرده است. فراخوانی برای مبارزه مشترک علیه تبعیض و بی‌عدالتی. او با اشاره به شیوع کرونا در ایران از حکومت ایران خواسته است تا به دشمنی خود با جهان پایان دهد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان

راه دشوار زنان برای دست یابی به برابری جنسیتی

بدون دست یابی زنان به برابری جنسیتی، عدالت و برابری در جامعه وجود نخواهد داشت و یکی از دلایل متوقف شدن افزایش حضور زنان در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی، رشد نیروهای راست افراطی در بسیاری از کشورهای جهان است.

ادامه »

اجتماعی, جهان, حقوق بشر, زنان, سازمان ملل, سیاسی

اسکاتلند محصولات بهداشتی قاعدگی را برای تمام زنان رایگان می‌کند

پارلمان اسکاتلند روز سه‌شنبه ۲۵ فوریه (۶ اسفند) طرحی را به تصویب خواهد رساند که به موجب آن محصولات بهداشتی ویژه قاعدگی برای تمام زنان این کشور رایگان خواهد شد.

ادامه »

اروپای غربی, اسکاتلند, جهان, خبر, زنان

نماینده کهگیلویه: فقر اقصادی عامل خودسوزی زنان در دهدشت

عدل هاشمی گفت: یک خانواده ۵ الی ۶ جوان تحصیلکرده دارد و دستش به هیچ جا بند نیست و کاری نیست که انجام دهند. رودخانه هم بغل دست شان است اما نمی توانند آب برای کشاورزی پمپاژ کنند وچنان مشکلات زندگی به آنها فشار می‌آورد که مرگ را ترجیح می‌دهد.

 

عدل هاشمی‌پور نماینده مجلس در مورد آمار خودسوزی و خودکشی زنان در ۶ ماه نخست سال جاری در روستاهای شهرستان دهدشت کهگیلویه و بویراحمد گفت: استانداری، کارشناسان و سازمان بهزیستی با بررسی‌های که در این روستاها انجام دادند به این نتیجه رسیده‌اند که باید با آسیب‌های اجتماعی در این منطقه به طور جدی مبارزه عملی کرد و بی‌توجهی به این موضوع ممکن است باعث ایجاد بحران اساسی در این مناطق شود.

 

نماینده کهگیلویه (کهگیلویه و بویر احمد) در مجلس در گفت‌وگو با عصرایران با اشاره به برخی اقدامات در سال‌های اخیر در این مناطق ادامه داد: مردم این مناطق فوق العاده محروم هستند، ابتدایی‌ترین کارهای عمرانی در این مناطق انجام نشده است، بعد از ۴۰ سال لوله گازی برای این مناطق همین اواخر کشیده شده است.

 

نایب رئیس کمیسیون انرژی اضافه کرد: جوانان این مناطق از بیکاری رنج می‌برند، فقر در این مناطق بیداد می‌کند، ۵٢درصد مردم این مناطق تحت پوشش نهادهای حمایتی یعنی کمیته امداد و سازمان بهزیستی هستند.

 

وی ادامه داد: نمی‌خواهم خدمات نظام در این مناطق را زیر سوال ببرم ولی کار اصلی و زیر بنائی در عرصه های مختلف فرهنگی و آموزشی و یا حوزه های عمرانی و صنعتی در این مناطق نشده است، در حال حاضر اتفاقاتی می‌افتد ولی باید این قبیل کارها به صورت مستمر ادامه داشت باشد.

 

این نماینده مجلس تصریح کرد: تا نامی از خودسوزی زنان در این مناطق برده می‌شود برخی ضعف فرهنگی را علت این موضوع می‌دانند که باید به این نوع اظهارنظرها بگویم اتفاقا مردم این مناطق مردمی با فرهنگی غنی و کم توقع هستند و همین کم توقعی شان نیز باعث شده است که تا الان صدایشان به جایی نرسد.

 

وی با بیان اینکه فقر اقتصادی عامل اصلی خودکشی و خودسوزی جوانان و زنان و حتی برخی مردان در این مناطق است گفت: باید در این مناطق هم کار فرهنگی و هم اقتصادی شود، باید منابع به اندازه کافی در اختیار مسئولان در این مناطق قرار گیرد، متاسفانه دست مسئولان استانی خالی است.

 

هاشمی پور تاکید کرد: یک خانواده ۵ الی ۶ جوان تحصیل‌کرده دارد و دستش به هیچ جا بند نیست و کاری نیست که انجام دهند. رودخانه هم بغل دست شان است اما نمی‌توانند آب برای کشاورزی پمپاژ کنند و چنان مشکلات زندگی به آنها فشار می آورد که مرگ را ترجیح می‌دهد.

 

وی گفت: ما منکر خودکشی و خودسوزی در این مناطق نمی‌شویم اما آماری که در رسانه‌ها منتشر شده است دقیق نیست. این مناطق حوزه انتخابیه بنده است و حتی بارها در مراسم ختم های این افراد نیز شرکت کردم ولی موضوع به این شدت و غلظتی که رسانه‌ها می‌گویند نیست.

 

نماینده مردم کهگیلویه خاطر نشان کرد: ما تذکرات لازم را به مسئولان در سطح ملی و استانی داده‌ایم و حتی هشدار داده‌ایم که باید برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی کار فوری و ضروری در این مناطق انجام شود اما با این حرکت‌های کند نمی‌توان چندان امیدوار به حل مشکل بود.

 

وی گفت: این روستاها محرومترین مناطق کشور هستند و انگار مردم به جز خدا کسی را ندارند.

زنان عربستان در راه وداع با حجاب اجباری

​​​​​​​گزارش نشریه اشپیگل حاکی از آن است که زنان پایتخت عربستان سعودی عباهای سیاه و بلند را کنار گذاشته و با مانتوهای رنگی در خیابان‌ها دیده می‌شوند. سخنان ولیعهد این کشور راهگشای تحولی اجتماعی برای زنان سعودی بوده است.   به گزارش خبرنگار نشریه آلمانی “اشپیگل” برخی از زنان در جده و ریاض با مانتوهای

ادامه »

جهان, خاورمیانه, خبر, زنان

زنان سرپرست خانواده در فقر مطلق

معمولاً تأکید و توجه به وضعیت کار و زندگی زنان سرپرست خانواده، در لابه‌لای گزارش‌ها و تحلیل و تفسیرهای انتشاریافته در رسانه‌ها در سایه قرار می‌گیرند و دربارهٔ آن‌ها کمتر خبر و گزارشی منتشر می‌شود.

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, زنان, فقر

“پای زنان که به میان می‌آید فیفا خود را به ندانستن می‌زند”

سرنوشت سحر خدایاری بازتاب گسترد‌ه‌ای در رسانه‌ها و مطبوعات جهان داشته است. یوشا وبر، مفسر ورزشی دویچه‌وله معتقد است فیفا طوری رفتار می‌‌کند که انگار نمی‌د‌انسته که زنان ایران چهل سال است که تحت تبعیض هستند.

ادامه »

ایران, جهان, خبر, زنان