تاکید لاوروف برهمبستگی روسیه با ونزوئلا در مقابله با دخالت‌های خارجی

وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای ونزوئلایی خود بر همبستگی کشورش با ونزوئلا برای مقابله با مداخله های خارجی که در راس آن آمریکا قرار دارد، تاکید کرد.

 

به گزارش وزارت امور خارجه روسیه، «سرگئی لاوروف» روز چهارشنبه با «خورخه‌ارئاسا» وزیر امور خارجه ونزوئلا دیدار کرد و از وی بخاطر حضور در مراسم رژه پیروزی در مسکو به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد پیروزی در جنگ دوم جهانی قدردانی کرد.

 

لاوروف با بیان اینکه ونزوئلا دوست دیرینه ما در آمریکای لاتین و در عرصه بین‌المللی است، اظهار کرد: ما مشارکت راهبردی با ونزوئلا را که بر اساس توافق ولادیمیر پوتین و نیکلاس مادورو روسای جمهوری روسیه و ونزوئلا گسترش می‌یابد بسیار ارج می‌نهیم.

 

لاوروف گفت: در مورد وضعیت پیرامون ونزوئلا هم ما شاهدیم که کشور شما در زمره کشورهایی است که با تلاش‌ها برای بازگرداندن منطقه به قرن نوزدهم و تحمیل‌کردن دکترین مونرو مقابله می‌کند.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه گفت: ما با شما برای مقابله با تحمیل اراده خارجی بر ونزوئلا و تلاش برای مداخله در امور داخلی این کشور و براندازی حکومت آن اعلام همبستگی می‌کنیم.

 

دکترین مونرو (Monroe Doctorine) یک دکترین سیاسی آمریکایی بود که در ۲ دسامبر ۱۸۲۳ میلادی توسط «جیمز مونرو» رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام شد. این دکترین مخالف استعمار یا دخالت قدرت های اروپایی در کشورهای تازه استقلال یافتهٔ قاره آمریکا بود. بر اساس این دکترین، دولت ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت که از دخالت در جنگ‌های بین قدرت‌های اروپایی و مستعمرات آن‌ها خودداری، و وقوع جنگ یا فعالیت استعماری در قاره آمریکا را به عنوان حرکتی خصمانه تلقی کند. مشاوران ترامپ تلاش می‌کنند با این دکترین، مداخله نظامی در ونزوئلا و به دنبال آن در کل آمریکای لاتین را توجیه کنند.

 

حمایت روسیه از مذاکرات دولت ونزوئلا با مخالفان

 

لاوروف در ادامه سخنان خود، بر موضع مسکو در حمایت از آغاز مذاکرات حکومت ونزوئلا با مخالفان دولت این کشور تاکید کرد.

 

وی گفت: ما از موضع نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا برای پیشبرد گفت وگوهای ملی با مخالفان دولت حمایت می‌کنیم. از توافق دولت ونزوئلا با مخالفان خود در همکاری برای مقابله با ویروس کرونا که با وساطت سازمان بهداشت پان آمریکا به دست آمد استقبال می‌کنیم.

 

وزیر خارجه روسیه با اشاره به دیدار خود از ونزوئلا در ماه فوریه گذشته خاطرنشان کرد: دیداری را با شرکت برخی چهره های مخالف دولت ونزوئلا بخاطر دارم که در چارچوب «میزگرد گفت‌وگوهای ملی» برگزار شد.

 

وی افزود: کاملا مشهود بود که مردم ونزوئلا از رویارویی مصنوعی که از خارج تحمیل شده است خسته شده اند و می‌خواهند هرچه زودتر توافق ملی به دست آید که رئیس‌جمهوری ونزوئلا نیز خواهان آن است.

 

لاوروف گفت: می‌خواهیم از ارزیابی های شما درباره وضعیت کنونی آگاه شویم و از دیدار امروز برای ادامه اجرای توافق‌هایی که پایه و اساس مشارکت ما را تشکیل می‌دهد، استفاده می‌کنیم.

 

«خوان گوایدو» رهبر مخالفان دولت در ونزوئلا که واشنگتن او را رئیس‌جمهوری قانونی این کشور می‌داند، ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹میلادی (چهارم بهمن ۹۷) پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر پیروزی مجدد مادورو، او را غاصب قدرت و خود را رئیس‌جمهوری مشروع ونزوئلا خواند.

 

آمریکا ، گوایدو را به عنوان رییس‌جمهوری (خودخوانده) ونزوئلا به رسمیت شناخت اما ‌دولت مادورو همچنان از حمایت نیروهای مسلح و کشورهایی مانند چین و روسیه برخوردار است. این کشورها از تحریم‌ها و سیاست‌های آمریکا در قبال ونزوئلا به شدت انتقاد کرده‌اند.

سازمان بهداشت جهانی ارزیابی جدید درباره واکسن کرونا را اعلام کرد

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: واکسنی که شرکت «استرازینیکا» در حال ساخت آن است، به احتمال زیاد پیشروترین واکسن در جهان خواهد بود.

ادامه »

اروپا, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, خبر, دانش, روسیه, سازمان بهداشت جهانی, هندوستان

دادگاه فدرال استفاده از بودجه پنتاگون برای احداث دیوار مرزی را غیرقانونی اعلام کرد

یک دادگاه فدرال در ایالت کالیفرنیا استفاده دولت آمریکا از منابع وزارت دفاع این کشور برای تسریع عملیات احداث دیوار در مرز مشترک آمریکا و مکزیک را غیرقانونی اعلام کرد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک

کوبا: ترویج ارزش‌های آمریکایی بهانه‌ای برای حمله به کشورهای دیگر بوده است

وزیر امور خارجه کوبا روز چهارشنبه در توییتی با انتقاد از سیاست خارجی واشنگتن نوشت که این کشور به دنبال حمله به کشورهای دیگر به بهانه ترویج ارزش‌های آمریکایی است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, جهان, خبر, کوبا

دستگاه قضایی برزیل پرونده تخلفات انتخاباتی بولسونارو را بررسی می‌کند

با گذشت حدود دو سال از انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل، دادگاه عالی انتخابات این کشور از آغاز تحقیقات بر پرونده تخلفات احتمالی «ژائیر بولسونارو» رئیس‌جمهوری راستگرا در سوءاستفاده از ابزارهای رسانه ای پیش از انتخابات سال ۲۰۱۸ خبر داد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, برزیل, جهان, حقوق بشر, خبر