۱۱۰ روز بدون فوت از کرونا؛ چین چگونه بیماران را درمان می‌کند؟

در حالی که گزارش‌ها حاکی از شیوع موج دوم کرونا در چین و سراسر جهان است تجزیه و تحلیل آمارهای این کشور نشان می‌دهد در ۱۱۰ روز گذشته هیچ‌کسی به دلیل ابتلا به کرونا در چین جان خود را از دست نداده است موضوعی که بیانگر یافتن روشی برای درمان بیماران کرونا در چین است.

ادامه »

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا, گزارش

تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان

خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه های مختلف به چالش بکشد.

ادامه »

اروپا, اسیا, افریقا, اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, دانش, سیاسی, شرق آسیا, مقاله

فاوچی: از طرف چین تهدیدی علیه روند تحقیق و تولید واکسن در آمریکا وجود ندارد

چین در حال حاضر یکی از کشورهای پیشتاز جهان در تحقیقات واکسن کرونا است و بر اساس گزارش‌ها چندین واکسن تحقیقاتی کشور وارد مرحله آزمایش نهایی شده است

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, چین, خبر, دانش

شکستن انحصار جی پی اس آمریکا باسامانه جهانی بی دوئوی چین

بر اثر فشارهای آمریکا و وابستگی به جی پی اس، اکثر کشورها مجبورند مقابل خواست آمریکا تسلیم شوند زیرا چه از نظر اقتصادی چه نظامی تحت کنترل جی پی اس آمریکا خواهند بود

ادامه »

اروپا, اسیا, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خبر, دانش, روسیه

علاقه‌مندی ۲۰ کشور جهان به واکسن روسیه علیه کرونا

یک مقام مسئول روس با اشاره به اینکه واکسن ضد ویروس کرونای تولید شده در روسیه تاکنون مصونیت صددرصد برای داوطلبان تزریق آن بوجود آورده، از علاقه حداقل ۲۰ کشور جهان به این واکسن خبر داد.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, دانش, روسیه, شرق اروپا

شناسایی ویروس کرونا در فاضلاب اسپانیا به چه معناست؟

دانشگاه بارسلونای اسپانیا جمعه گذشته اعلام کرد محققان ویروس‌های روده این دانشگاه، نمونه فاضلاب منجمد جمع‌آوری شده در ژانویه سال ۲۰۱۸ تا دسامبر ۲۰۱۹ را مورد تجزیه قرار داده و روی آن تست واکنش زنجیره‌ای پلیمراز(PCR) انجام دادند.

 

به گزارش رادیو بین‌المللی چین؛ نتیجه این آزمایش مثبت اعلام شد اما نشان داد میزان ویروس کرونا در نمونه در سطح بسیار پایینی قرار دارد. این در حالی است که تست‌ها روی تمام نمونه‌های دیگر نتیجه منفی داشت.

 

این تحقیق مورد توجه بسیار قرار گرفته و نشان می‌دهد که ویروس کرونا احتمالاً قبل از گزارش اولین مورد، در بارسلونا شیوع داشته است.

 

«آلبرتو بوش» استاد زیست شناسی در دانشگاه بارسلونا که رهبری این تحقیق را به عهده داشته، در بیانیه‌ای عمومی تأکید کرد که بارسلونا یک مرکز تجاری و گردشگری و پذیرای بسیاری از گردشگران خارجی است. بنابراین، نتایج این تحقیق همچنین ممکن است به این معنا باشد که رویدادهای مشابه در سایر نقاط جهان نیز رخ داده، اما موارد بسیاری ممکن است به دلیل تشخیص به عنوان آنفلوانزا، شناسایی نشده باشند.

 

با این حال، بسیاری از کارشناسان کماکان به این که کرونا پیش از آگاهی مردم از آن، در میان جمعیت گسترش یافته بود، شک و تردید دارند.

 

دکتر «خوان رامون ویلالبی» از انستیتوی بهداشت عمومی و مدیریت فاضلاب اسپانیا معتقد است از آنجا که فقط یک نتیجه تحقیقاتی وجود دارد، داده‌ها، تحقیقات و نمونه‌های بیشتری برای تأیید این نتیجه مورد نیاز است تا خطاها در اجرا و روش آزمایش و نتیجه «مثبت کاذب» (false positive) را رد کند. به هر حال، او “آموزنده بودن” این تحقیق را انکار نکرده است.

 

«هرتیان مدما» میکروبیولوژیست انستیتوی تحقیقات آب KWR هلند به تیم تحقیقاتی دانشگاه بارسلونا توصیه کرد بار دیگر نمونه‌های بایگانی شده را آزمایش کند تا وجود کروناویروس در نمونه مورد تایید قرار گیرد. برخی از محققان معتقدند که مرحله تغلیظ در روند آماده‌سازی نمونه در آزمایش این تیم تحقیقاتی با الزامات مربوطه منطبق نبوده است.

 

به طور کلی، انجام آزمایش مجدد آسان نیست. روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دکتر بوش نوشت که تیم تحقیقاتی وی نمی‌تواند آزمایشات را تکرار کند زیرا نمونه‌های مربوطه در آزمایش قبلی مصرف شده و دیگر وجود ندارند. بوش تأکید کرد مطابق مراحل کار آن‌ها، آلودگی نمونه‌ها امری بعید بود.

 

نتیجه برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مقدار زیادی ژنوم ویروس کرونا در مدفوع بیماران وجود دارد و سرانجام به فاضلاب تخلیه شده است.

 

در فوریه سال جاری، آقای «جونگ نان شان« و خانم «لی لان جیوان» از اعضای فرهنگستان علوم و فنون چین به اتفاق تیم‌های تحقیقاتی خود، ویروس کرونا را از نمونه‌های مدفوع بیماران کرونا جدا کردند. این کشف، وجود ویروس کرونای زنده در مدفوع بیماران را مورد تایید قرار داد.

 

انستیتوی ملی بهداشت و رفاه فنلاند نیز ۲ ژوئن در اطلاعیه‌ای اظهار داشت که نتایج تحقیقات اولیه نشان می‌دهد مقدار اسید ریبونوکلئیک کرونا در فاضلاب می‌تواند اساساً منعکس کننده وضعیت انتقال ویروس در محل باشد.

 

در حال حاضر، علاوه بر روش‌های سنتی آزمایش برای تشخیص ویروس، دولت سنگاپور از روش‌های دیگری همچون تشخیص وجود ویروس کرونا در فاضلاب استفاده می‌کند تا بفهمد آیا در یک جمعیت خاص بیماران مبتلا به کرونا وجود دارند یا خیر. علاوه بر این، استرالیا، ایتالیا، آمریکا، هلند و سایر کشورها نیز چنین تحقیقاتی را آغاز کرده‌اند.

ماسک‌زدن می‌تواند تا نزدیک به ۷۰ درصد در کاهش نرخ مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا موثر باشد

دانشمندان ژاپنی تحقیقاتی را بر اساس نمونه های رایانه‌ای انجام داده‌اند که ثابت می‌کند زدن ماسک می‌تواند به طور موثری زندگی فرد را در برابر ویروس کرونا نجات دهد.

ادامه »

انگلستان, جهان, چین, خبر, ژاپن