شرکت‌های پیمانکاری مادر با جابجایی میان شرکت‌های وابسته، مزد و مزایای مزدی کارگران را کاهش می‌دهند

کارگران می‌گویند: با جابجایی میان شرکت‌های وابسته به یک کارفرمای مادر، مزد و مزایای مزدی ما کاهش یافته است.

 

به گزارش ایلنا ، جمعی از کارگران طرف قرارداد با یک شرکت مادر بزرگ، از جابجایی خود میان شرکت‌های مختلف پیمانکار انتقاد کردند.

 

این مساله، یعنی جابجایی میان شرکت‌های وابسته به یک هلدینگ یا کارفرمای مادر، موجب تغییر در معادلات روابط کار کارگران شاغل می‌شود.

 

به گفته یکی از کارگرانی که همچین اتفاقی را تجربه کرده؛ سطح دستمزد و مزایا عرفی کارگاه‌ها با هم فرق می‌کند و وقتی از یک کارگاه به دیگری منتقل شدم، دستمزدم پایین آمد و از بسیاری از مزایایی که قبلاً می‌گرفتم، محروم شدم.

 

وی با بیان اینکه از آنجایی که کارفرمای مادر مشترک است؛ این جابجایی به سادگی صورت گرفته؛ از مشکلات به وجود آمده برای همکاران خود می‌گوید: یکی از همکاران من بعد از چند سال کار کردن در یک شرکت، به یک شرکت دیگر منتقل شد و بعد از سه ماه تعدیلش کردند؛ او نتوانست بیمه بیکاری بگیرد چون فقط سه ماه با آخرین کارفرما قرار داشت؛ این در حالیست که نزدیک به سه سال برای کارفرمای مادر و در شرکت‌های زیر مجموعه او کار می‌کرد.

 

بحث سلسله مراتب پیمانکاران، یکی از مشکلاتی است که سالهاست دامان روابط کار را گرفته است؛ ماده ۱۳ قانون کار تاکید دارد کارفرمای مادر در ارتباط با مزد، مزایای مزدی و حقوق کارگران طرف قرارداد با پیمانکار، «مسئولیت تضامنی» دارد اما متاسفانه این ماده از قانون به ندرت اجرایی می‌شود.

کارگران ایران به ستوه آمده‌ از سیاست‌های تعدیل اقتصادی و تاراج با ابزار مرگبار خصوصی‌سازی

ماههاست که هفت تپه و بحث خلع ید از مالک آن، تبدیل به یک منازعه‌ی کشدار و احتمالاً سیاسی شده است؛ نمایندگان مجلس با قاطعیت می‌گویند اسدبیگی باید برود؛ دولت اما می‌گوید این کار شدنی نیست!

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

دشمن کارگران مناسبات تعدیل ساختاری و خصوصی‌سازی است/ مخالفت با تشکل زحمتکشان نفی حق و حقوق آنان است

تا وقتی «تشکل» نباشد، خبری از حق و حقوق نیست و تا زمانی که «پیمانکاران» هستند، خبری از تشکل نیست؛ باید پیمانکاران را حذف کنند، به گسترش مناطق آزاد خاتمه دهند و اجازه دهند کارگران ماهر و متخصص این مناطق، قدرت چانه‌زنی داشته باشند و از تحرک طبقاتی عادلانه و درخور، بهره‌مند شوند.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

در نتیجه انفجار در یک واحد ریخته‌گری دو کارگر ۲۵ساله جان باختند و پنج کارگر دیگر مصدوم شدند

بامداد امروز دوشنبه ۸ دی ماه، در پی وقوع انفجار کپسول گاز در یک واحد ریخته‌گری در شهرک شهید سلیمی آذرشهر، دو کارگر کشته و پنج نفر دیگر مصدوم شدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, حوادث, خبر, کارگری