روسیه: هرگونه مداخله در امور داخلی سودان غیرقابل قبول است

وزارت امور خارجه روسیه شامگاه دوشنبه تاکید کرد که هرگونه مداخله در امور داخلی سودان غیرقابل قبول است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه روسیه شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که هرگونه مداخله در امور داخلی سودان غیرقابل قبول است.

 

وزارت خارجه روسیه همچنین از توافق اخیر در سودان استقبال کرده و آن را گامی به سوی حل بحران داخلی این کشور توصیف کرد.

 

«عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان عصر یکشنبه، ساعاتی پس از امضای توافقنامه سیاسی با «عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش سودان برای پایان دادن به بحران سیاسی این کشور، وظایف خود را در دفتر خود در خارطوم آغاز کرد.

 

حمدوک به شبکه خبری الجزیره گفت که او با امضای این توافقنامه به دنبال حفظ خون سودانی‌ها و حفظ دستاوردهای دو سال گذشته این کشور بوده است و تاکید کرد که با فرماندهی ارتش برای برگزاری انتخابات قبل از ژوئیه سال ۲۰۲۳ توافق کرده است.

 

حمدوک با بیان اینکه ایده اصلی در دولت آینده این است که دولت تکنوکرات‌ها با صلاحیت‌های مستقل باشد، تاکید کرد که بر مسائل محدودی تمرکز خواهد کرد که مهم‌ترین آن گذار دموکراتیک است.

 

وی با بیان اینکه ایجاد اعتماد بین احزاب سودانی نیازمند شفافیت، جدیت و سعه صدر است، گفت در زمانی که در حبس خانگی به سر می‌برد با طیف وسیعی از نیروهای سیاسی تماس داشته است.

نخست‌وزیر و فرمانده ارتش سودان توافقنامه سیاسی امضا کردند

فرمانده ارتش سودان و رهبر کودتا با نخست‌وزیر برکنار شده توافق سیاسی امضا کردند. این در حالی است که پلیس این کشور برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در خارطوم از گاز اشک آور استفاده کرد و به زور متوسل شد.

ادامه

جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

پزشکان سودانی: شمار کشته‌های اعتراضات به ۴۰ نفر رسید

کمیته پزشکان سودان روز شنبه اعلام کرد که در پی کشته‌شدن یک معترض دیگر بر اثر اصابت گلوله در تظاهرات چهارشنبه گذشته، شمار قربانیان اعتراضات از ۲۵ اکتبر تاکنون، به ۴۰ نفر افزایش یافته است.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خبر, سودان, شرق افریقا