رد صلاحیت پسر قذافی در انتخابات ریاست جمهوری لیبی

کمیساریای انتخابات لیبی روز چهارشنبه اعلام کرد، صلاحیت ۲۵ نفر از جمله «سیف الاسلام القذافی» برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری این کشور رد شده است.

 

به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، کمیساریای انتخابات لیبی اعلام کرد، در فهرست اولیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اسامی صلاحیت ۷۳ نفر از جمله ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی این کشور تایید شده است.

 

بر اساس این گزارش در فهرست ۷۳ نفره نامزدهای تایید صلاحیت شده، اسامی چهره‌هایی مانند عبدالحمید الدبیبه رییس دولت وحدت ملی، عقیله صالح رییس پارلمان و فتحی پاشاغا وزیر کشور دیده می‌شود.

 

سیف الاسلام القذافی به جرم مشارکت در کشتار معترضان لیبیایی در جریان تظاهرات سال ۲۰۱۱ که به سقوط رژیم پدرش انجامید، تحت تعقیب دیوان بین المللی لاهه است و در دادگاهی در شهر الزنتان واقع در غرب لیبی نیز به اعدام محکوم شده بود.

 

در بیانیه کمیساریای انتخابات لیبی آمده است، نامزدهای رد صلاحیت شده ۱۲ روز فرصت دارند تا به این تصمیم اعتراض کنند.

 

۹۸ نفر به عنوان نامزد در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی لیبی ثبت نام کرده بودند.

 

قرار است انتخابات لیبی با وجود اختلاف نظر میان نهادهای مختلف بر سر قانون انتخابات در این کشور در تاریخ ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ برگزار شود.

 

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی لیبی در شرایطی روند خود را پشت سر می‌گذارد که به نوشته رسانه‌ها، با نزدیک شدن زمان انتخابات، تنش در این کشور افزایش می‌یابد. در نتیجه موضوعات مبهمی چون برگزاری و یا عدم برگزاری انتخابات، نحوه جریان روند انتخابات، تعیین حوزه‌های انتخابات و تثبیت نامزدها، از دغدغه‌های اصلی است.

 

طرفین در لیبی با احساس نگرانی از فشارهای خارجی و بحران مشروعیت، خواهان برگزاری انتخابات بوده، اما اینکه برگزاری انتخابات تحت کدامین شرایط، ‌هنوز نامعلوم است.

دادستان کل لاهه از پرونده سیف الاسلام قذافی کنار کشید

دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی در سخنانی کناره‌گیری خود از بررسی پرونده سیف الاسلام قذافی را اعلام کرد.

ادامه

افغانستان, امریکا, تحریم, جنایات جنگی, جهان, حقوق بشر, دیوان بین‌‌المللی لاهه, شمال افریقا, لیبی

نخست‌وزیر و فرمانده ارتش سودان توافقنامه سیاسی امضا کردند

فرمانده ارتش سودان و رهبر کودتا با نخست‌وزیر برکنار شده توافق سیاسی امضا کردند. این در حالی است که پلیس این کشور برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در خارطوم از گاز اشک آور استفاده کرد و به زور متوسل شد.

ادامه

جهان, خبر, سودان, شمال افریقا