تظاهرات هزاران نفر در اعتراض به نمایشگاه بین‌المللی خودرو در آلمان

شهر مونیخ در جنوب آلمان همزمان با برگزاری بزرگترین نمایشگاه بین‌المللی وسایل نقلیه موتوری جهان صحنه تظاهرات هزاران نفر از طرفداران محیط زیست بود که در مواردی پلیس برای متفرق کردن تظاهر کنندگان از باتوم و اسپری فلفل استفاده کرد.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, المان, جهان, چین, خبر, کارگری, محیط زیست

فعال کارگری؛ برای گذر از اقتصاد تماما ناسالم و مهار تورم، نیاز به تغییرات ساختاری جدی داریم

تورم به معنای ‌عدم تناسب پول با ثروت واقعی و تولید ملی است؛ وقتی پول انبوهی در دست خواص رانتخوار است و تولید ناخالص ملی هر ماه افول می‌کند، چطور قرار است تورم را مهار کنند؛ عده‌ای که پول‌های بادآورده دارند، مدام قیمت‌ها را کاذب بالا می‌برند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

کالایی‌سازی‌ ضد‌انسانی نیروی کار و ترس از قرار گرفتن در لیست سیاه در غیاب تشکل صنفی

کارگران پیمانکاری، همه جا درد دل‌های مشابهی دارند؛ هزاران کارگر متخصص و فنی که سرمایه‌های تولید و پیشرفت کشور هستند، همه جا به دست پیمانکاران و دلالان نیروی انسانی سپرده شده‌اند؛ از عسلویه در جنوب تا نیروگاههای برق در گوشه و کنار کشور و قطارهای مسافربری.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

رژیم ولایی از استخدام پنهانی شرکتی پرستاران تا مشکلات متعددی گریبانگیر گروه‌های پرستاری

دبیرکل خانه پرستار رسیدگی به مطالبات پرستاران را ضروری خواند و اختلاف فاحش میان نرخ مالیات پرستاران و هیات‌علمی‌ها را ناعادلانه دانست.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

تورم را دستمزد کارگران و بازنشستگان به وجود آورده یا سیاست‌های کلان دولت؟

فتح الله بیات گفت: ما نمی‌توانیم حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را فریز کنیم و همسان‌سازی را انجام ندهیم و در مقابل برای بازنشستگان کشوری و لشگری که منابع آن‌ها از دولت تعیین می‌شود، شاهد اجرای همسان‌سازی باشیم.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

در نبود تشکل مستقل کارگری، خطر اخراج برای کارگر پیمانکاری نفت به صدا درآمد

وضعیت اشتغال ۵ کارگر پیمانکاری بخش تعمیرات فازهای ۹ و ۱۰ که به حالت تعلیق درآمد بود، مناسب نیست و خطر اخرج، یکی از این افراد را تهدید می‌کند. این در شرایطی است که کارگران از تشکل لازم برای دفاع از حقوق صنفی خود برخوردار نیستند.

 

به گزارش ایلنا، کارگران پیمانکاری گروه تعمیرات (مکانیک، برق و ابزار دقیق) فازهای ۹ و ۱۰ منطقه پارس جنوبی در اعتراض به اجرا نشدن طرح طبقه‌بندی مشاغل و کیفیت پایین غذا، روز سه‌شنبه (بیست و نهم تیرماه) مقابل ساختمان مدیریت پالایشگاه تجمع کردند. یک روز پس از تجمع اعتراضی، ۵ کارگران از ورود به محل اشتغال خود بازماندند. به گفته کارگران، این افراد همچنان از فرصت حضور در کارگاه محروم هستند و کارفرما تصمیم به اخراج یکی از این افراد گرفته است.

 

منابع خبری افزودند: کارفرما نقش موثری در این تصمیم دارد و پیمانکار نقش چندانی ندارد. به طور قطع، ما نیروی ثابت این مجموعه هستیم و تحت نظر کارفرما مدیریت می‌شویم. شرکت‌های پیمانکاری در بازه زمانی محدود، مدیریت امور را در دست می‌گیرند و تاثیر چندانی در اخراج یک کارگر ندارند.

 

آنها ادامه دادند: اعتراض به ابتدایی‌ترین حقوق یعنی کیفیت غذا با سخت‌ترین واکنش‌ها همراه می‌شود؛ ما با مطالبه‌گری خواهان حقوق خود هستیم اما مدیران تصمیم می‌گیرند تا از اشتغال مزدبگیران جلوگیری و آنها را گرفتار مشکلات عدیده‌ای کنند. بسیاری از کارگران بخش تعمیرات خانوادهای پرجمعیتی دارند و قطع منابع درآمدی آنها به تبع اخراج و بیکاری، سرآغاز مشکلات مالی و خانوادگی است.

 

مصیبتِ آزمون استخدامیِ آموزشیاران نهضت سوادآموزی

سالهاست که آموزش و پرورش با کمبود معلم مواجه است و سعی می‌کند این کمبود را با نیروهای غیررسمی جبران کند. نیروهای خرید خدمات آموزشی، سرباز معلم‌ها، آموزشیاران نهضت سوادآموزی و نیروهای حق‌التدریس درواقع به کار گرفته شدند تا نیاز آموزش و پرورش در ایران را برطرف کنند اما این به‌کارگیری حرف و حدیث‌های بسیاری

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, فرهنگ, کارگری, گزارش, معلمان

مبارزهٔ طبقهٔ کارگر برای تأمین حق مزد یکسان – کار یکسان

تحمیل دلالان نیروی کار و اعمال تبعیض شدید برای تقسیم کارگران و زحمتکشان به لایه‌های مختلف و نقض خشن اصل “مزد مساوی- کار مساوی” سیاست رسمی رژیم ولایت ‌فقیه برای بهره‌کشی و ایجاد تفرقه دربین کارگران بوده ‌است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, کارگری, مقاله

وزارت دفاع افغانستان: شهرستان استراتژیک “کلدار” از کنترل طالبان خارج شد

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد ارتش و نیروهای مردمی شهرستان «کلدار» در استان بلخ که مرز تجارتی “حیرتان “با ازبکستان در این منطقه قرار دارد را از کنترل طالبان خارج کردند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, تروریسم, جهان, خبر

راهکارهای خروج از بحران، از تشکل‌یابی تا افزایش شایسته‌ی دستمزدها

یک استاد دانشگاه و کارشناس ارشد پروژه‌های نفت و گاز، در بررسی تحلیلی اعتراضات اخیر کارکنان نفت به ریشه‌های شکل‌گیری اعتراضات و راهکارها می‌گوید: ظاهراً ریشه‌ی اعتراضات مربوط به دستمزد و معیشت است ولی باطن این بحران به سطوح متعددی از اشکالات و تبعیض‌های حقوقی و قانونی در بخش‌های کارفرمایی مربوط می‌شود که تاکنون به

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, کارگری