کارگران مناطق آزاد؛ برده‌داری نوین و بی‌دفاع در مقابلِ اخراج!

قوانین و مقررات مربوط به کارگران از شمولیت قانون کار خارج است و کارگران ذیل قانون اشتغال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کار می‌کنند که عملاً آنها را به کارگرانی بی‌دفاع تبدیل کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

در دزفول بیش از ۱۰۷۸ نفر از شاغلان اصناف مبتلا به کرونا شده‌اند

بیشترین آمار مبتلایان در اصناف مربوط به کشاورزان، کارگران ساختمانی و رانندگان است، با این حال شاغلان در سایر اصناف نیز ۴۷ درصد از مبتلایان را در این حوزه تشکیل می‌دهند

ادامه »

اجتماعی, ایران, خبر, کارگری, معلمان

تجمع کارگران نیروگاه دماوند در اعتراض به‌تغییر مدیریت و نبود امنیت شغلی

کارگران نیروگاه دماوند به تلاش‌‌ سهامدار اصلی نیروگاه برای تغییر مدیریت شرکت بهره‌برداری تولید برق دماوند به شرکت مپنا معترض‌اند. معترضان معتقدند باتوجه به سابقه کار شرکت بهره‌برداری مپنا این انتقال؛ امنیت شغلی آنها را به خطر می‌اندازد.

 

به گزارش ایلنا؛ کارگران اظهار داشتند: ما انتظار داریم برای مشکلات این نیروگاه به صورت ریشه‌ای چاره‌اندیشی شود. از وقتی که نیروگاه دماوند در سال ۹۱ از سوی بنیاد شهید به یکی از بانک‌ها واگذار شد، علارغم سود بدست آمده، کارگران دچار مشکل شده‌اند. اخیرا (از شش ماه پیش) نیز مسئولان این بانک در تلاش هستند مدیریت شرکت بهره‌برداری تولید برق را به شرکت بهره‌بردار مپنا واگذار کنند و این موضوع باعث نگرانی کارگران باسابقه این واحد شده است.

 

آنها با تاکید بر اینکه خواسته ما تامین امنیت شغلی است، در ادامه افزودند: این واحد نیروگاهی حدود ۶۰۰ کارگر شاغل قرارداد دائم دارد که در حال حاضر با شائبه تغییر مدیریت بهره‌بردار نگرانی آنها بیشتر شده است.

 

انتقاد دیگر کارگران این نیروگاه بزرگ سیکل ترکیبی به صندوق قرض‌الحسنه‌ای است که منابع مالی آن بدون اجازه کارگران برداشت شده است. کارگران اظهار داشتند: مدیریت این صندوق از بدو استخدام (از ۱۵ تا ۱۶ سال پیش) ماهانه مبلغ ۵۰۰ هزار تومان از حساب هر یک از کارگران و کارکنان نیروگاه کسر کرده است اما امروز اعلام می‌شود ذخیره صندوق به یکباره ناپدید شده و شنیدن این خبر، کارگران نیروگاه دماوند را به شدت متاثر کرده است.

 

کارگران همچنین گفتند: در اجتماع امروز، کارگران علاوه مشکلات موجود، اعتراض‌شان را نسبت به تغییرات مکرر مدیریت نیروگاه دماوند اعلام کردند.

 

به گفته کارگران این نیروگاه، در مدت ۹ ماه گذشته، شش بار مدیر نیروگاه دماوند تغییر کرده است با این حال نبود ثبات مدیریتی در نیروگاه دماوند لطمات زیادی هم به نیروگاه و هم کارگران و کارکنان وارد کرده است.

 

کارگران در خاتمه تصریح کردند: آغاز مشکلات کارگران نیروگاه حرارتی دماوند از سال ۹۱ و زمانی آغاز شد که مالکیت نیروگاه از سوی وزارت نیرو به نهادهای دیگر به دلیل مطالبات واگذار شده است.

دستمزد زیر۲ میلیون و۶۰۰ هزار تومان؛ توافق کارفرماها و دولت

هنوز در بسیاری از کارگاه‌ها در پشت پرده فریز مزدی در جریان است و کارفرمایان با ترفند جدیدتری از افزایش دستمزد مطابق مصوبات شورایعالی کار طفره می‌روند

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فساد, فقر, کارگری, گزارش

چهار کارگر بازداشتی هفت تپه به قید کفالت آزاد شدند

به گزارش ایلنا، یوسف بهمنی، ابراهیم عباسی، مسلم چشم خاور و محمد خنیفر، چهار کارگر بازداشتی هفت تپه که در روزهای گذشته بازداشت شده بودند، آزاد شدند.   از قرار معلوم، این آزادی به قید کفالت صورت گرفته است.   سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن سپاس وقدردانی از زحمات وکیل این کارگران (سرکارخانم فرزانه

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حزب کمونیست ایران و جنبش کارگری – سندیکایی ایران

صد سال از بنیادگذاری حزب کمونیست ایران گذشت. حزب کمونیست ایران طی دوران زندگی و مبارزه خود عرصه‌های گوناگون جامعه عقب ‌نگه داشته‌ شده ما را مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر قرار داد و از این رهگذر خدماتی پرارزش و تاریخی به‌یادگار گذاشته است.

ادامه »

اروپا, امریکا, انگلستان, ایران, تاریخ, دهقانی, دیدگاه, سرمایه‌داری, سوسیالیسم, کارگری, کمونیسم, یادنامه