تاکید شی و مرکل بر توسعه روابط دو جانبه

«شی جین پینگ» رییس جمهوری چین و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در یک گفت و گوی تلفنی بر توسعه و تقویت روابط دو جانبه تاکید کردند.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا از شینهوا، «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین شامگاه جمعه در تماس تلفنی با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفت: از سال گذشته تا کنون ما تبادلات مداوم و موثری داشته ایم که نقشی مهم در توسعه روابط چین-آلمان و چین-اتحادیه اروپا ایفا کرده؛ این تعامل همچنین نشان دهنده سطح بالایی از اعتماد متقابل میان چین و آلمان است.

 

وی افزود: صدراعظم آلمان به طور فعالانه متعهد به ارتقای همکاری کاربردی و تبادلات دوستانه میان آلمان و اروپا با چین است که از نظر من شایسته تقدیر است.

 

رئیس جمهوری چین تاکید کرد در سال های اخیر روابط چین-آلمان به طور کلی توسعه مداوم خود را حفظ کرده و همکاری در زمینه‌های مختلف نشان دهنده انعطاف‌پذیری قدرتمند تحت شرایط همه گیری کرونا بوده است.

 

وی افزود: چین و آلمان به تکمیل مذاکرات توافق سرمایه گذاری چین-اتحادیه اروپا طبق برنامه اعلامی کمک کرده، مشترکا از چندجانبه گرایی حمایت کرده، حامی تجارت آزاد بوده، مسئولانه به مساله تغییرات اقلیمی پرداخته و دست در دست هم کمک های مثبتی به حفظ صلح و ثبات جهانی ارائه کرده اند.

 

شی در ادامه گفت: دلیل اصلی موفقیت چشمگیر در روابط چین-آلمان، توجه به علایق مشترک ضمن احترام به اختلافات، ‌تمرکز بر همکاری برد-برد و ارتقا محاسن همکاری تنگاتنگ است.

 

صدراعظم آلمان نیز در این گفت و گوی تلفنی گفت: در سال های اخیر توسعه روابط آلمان – چین و اتحادیه اروپا – چین نتایج مثبت و گرانبهای فراوانی داشته است.

 

مرکل با بیان اینکه مایل به حفظ ارتباط نزدیک با چین و همکاری به منظور ارتقای جایگاه آلمان، چین و اتحادیه اروپا است، گفت: باید تلاش شود تا اختلافات از طریق گفت و گو کاسته شده و به شکل مناسبی برطرف گردد.

 

وی ابراز امیدواری کرد توافق سرمایه گذاری اتحادیه اروپا – چین به شکل موفقیت آمیزی تصویب و هر چه سریعتر اجرایی شود.

 

صدراعظم آلمان افزود: این توافق به نفع دو طرف است و هم برای اتحادیه اروپا و هم برای چین برد-برد محسوب می شود.

 

مرکل همچنین گفت، آلمان امیدوار است همکاری در زمینه واکسن کووید-۱۹ با چین افزایش یابد.

 

صدراعظم آلمان در ادامه این تماس تلفنی به تحولات افغانستان اشاره و ابراز امیدواری کرد ارتباط و همکاری با چین در این زمینه با کمک سازمان ملل و دیگر نهادهای چندجانبه ارتقاء یابد.

 

شی جین پینگ نیز در این خصوص با بیان اینکه چین مایل به همکاری با جامعه بین‌الملل از جمله آلمان برای انجام تلاش های سازنده به منظور تحقق صلح و ثبات در افغانستان است، گفت: پکن حامی همزیستی و درک مشترک تمدن‌های مختلف است و با هر گونه مداخله در امور داخلی دیگر کشورها مخالف است.

رئیسان جمهوری آمریکا و چین درباره مسایل راهبردی گفتگو کردند

یکی از مقام‌های ارشد آمریکایی با اعلام این که روسای جمهوری ایالات متحده و چین بر ضرورت اجتناب از تبدیل شدن رقابت بین دو کشور به درگیری صحبت کردند، گفت: بایدن در تماس تلفنی با همتای چینی خود گفتگویی ۹۰ دقیقه‌ای داشت.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, تشنج زدایی, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا