تأمین امنیت قفقاز، مهمترین موضوع مذاکرات پوتین و پاشینیان در مسکو

نخست وزیر ارمنستان دیدار خود با رئیس جمهوری روسیه که در جریان آن روابط دوجانبه و مسائل مربوط به تأمین امنیت منطقه قفقاز و روند اوضاع در قره باغ کوهستانی مورد بررسی قرار گرفت را بسیار سازنده ارزیابی کرد.

 

به گزارش خبرگزاری «تاس»، “نیکول پاشینیان” نخست وزیر ارمنستان دیدار روز سه‌شنبه خود با “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در مسکو را بسیار سازنده ارزیابی کرد.

 

پاشینیان شب گذشته در پیامی توئیتری نوشت: «امروز با رئیس جمهور پوتین ملاقات کردم. این دیدار کاملاً سازنده بود و در جریان آن دستورکار روابط دوجانبه و روند اوضاع در منطقه قفقاز جنوبی مورد بررسی دقیق قرار گرفت. تماس‌ها برای تحقق توافقات بدست آمده ادامه خواهد یافت.»

 

وی با اشاره به اینکه این ملاقات گویای نیروی محرکه بالای روابط ارمنستان و روسیه است، یادآور شد: «در حال حاضر اوضاع در منطقه قره باغ کوهستانی کاملاً باثبات است. البته مناقشه قره باغ و البته تأمین امنیت ارمنستان همچنان بطور کامل حل و فصل نشده است و روسیه، بعنوان یکی از روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند و به همین دلیل بررسی روند اوضاع در دیدار با ولادیمیر پوتین اهمیت بسیار زیادی دارد.»

 

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین نیز اعلام کرده که در دیدار حضوری رئیس جمهوری روسیه و نخست وزیر ارمنستان در مسکو برخی ابعاد مهم دستور کار روابط دوجانبه، توسعه همگرایی دو کشور در فضای اورآسیایی، وضعیت کنونی و دورنمای همکاری‌های مسکو و ایروان و مسائل مربوط به امنیت منطقه‌ای، از جمله حل و فصل مشکلات در منطقه قفقاز جنوبی و قره باغ کوهستانی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

 

طبق این اطلاعات، ولادیمیر پوتین همچنین در آستانه نشست سران کشورهای جامعه مشترک المنافع، مواضع مسکو و ایروان درباره روند اوضاع کلی در حوزه نفوذ این جامعه را هماهنگ کرد.

سیاست تجاوزکارانهٔ ترکیه در نیمهٔ شمالی اشغال‌شدهٔ جزیره قبرس محکوم است!

حزب زحمتکشان مترقی قبرس (آکل) در بیانیه‌ای در روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوییه) اعلام کرد که “نگرانی‌های بحق ما در مورد اینکه سفر غیرقانونی رئیس‌جمهور ترکیه به سرزمین‌های اشغالی با اعلام تحمیل عمل انجام‌شدهٔ ترکیه در منطقهٔ واروشا همراه خواهد بود، متأسفانه بالاخره تأیید شد.

ادامه

ترکیه, جنوب شرق اروپا, جهان, حقوق بشر, سازمان ملل, قبرس, یونان