چرا باید تصمیم‌گیری در مورد دستمزد کارگران و همسان‌سازی بازنشستگان در انتظار فروکش‌ کردن بحران بماند؟!

به نظر می رسد علیرغم تعیین تکلیف بحث‌هایی مانند افزایش حقوق کارمندان دولت و اعتبار رتبه‌بندی معلمان، تصمیم‌گیری در رابطه با بودجه همسان‌سازی و تعیین افزایش حداقل دستمزد کارگران، «فعلاً» متوقف شده است. آیا این توقف ناگهانی، نگران‌کننده است؟!

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

معیشت عادلانه، حق بازنشستگان است!

با اجرای برنامه تعدیل ساختاری قدرت خرید بازنشستگان به‌شدت کاهش یافت و معیشت آنان رو به‌وخامت نهاد. یکی از شعارهای مهم بازنشستگان در اعتراض‌های چند ماه اخیرشان در مقابل مجلس در تهران و دیگر شهرها چنین بود: “خط فقر ۸ میلیون، حقوق ما ۲ میلیون!”. با افزایش سه برابری قیمت بنزین در آبان‌ماه ۹۸،  ایسنا،

ادامه »

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, مقاله

بازنشستگان در جستجوی معاش شایسته/ آیا نمایندگان مجلس ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به اعتبار «همسان‌سازی» اضافه خواهند کرد؟

در حال حاضر، اگر ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به اعتبارِ ۶ هزار میلیارد تومانی همسان‌سازی اضافه نشود، در سال ۱۳۹۹ نیز همسان‌سازی اجرایی نخواهد شد؛ براساسِ برنامه ششم توسعه، مهلت اجرای همسان‌سازی تا سال ۱۴۰۰ است؛ یعنی باید در دو سال باقیمانده (۱۳۹۹ و ۱۴۰۰) فاصله دریافتی بازنشستگان و شاغلان به ۱۰ درصد

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, گزارش

بیانیه مشترک؛ فراخوان به تجمع اعتراضی ۱۹ آبان بازنشستگان کشور

ما بازنشستگان بار دیگر در مقابل بی‌توجهی مسئولین، در یک حرکت متحدانه، در مصاف با شرایطی بیسابقه از فقر و فلاکت تحمیلی تجمع خواهیم کرد.

 

در طول سا‌ل جاری، دولت و مجلس حتی از اجرای قوانین نیم بند تصویب شده‌ی خود به بهانه عدم تامین بودجه کافی، سر باز زده و کماکان تعرض مداوم به سطح زیست و معیشت بازنشستگان را ادامه می‌دهند.

 

علاوه بر این، هیچ اقدام جدی در مورد کاهش نرخ تورم و افزایش و ترمیم حقوق بازنشستگان مطابق هزینه سبد خانوار، توانمندسازی‌سازی و احیای ظرفیت صندوق‌ها، پرداخت بدهی‌های دولت به آن‌ها و کنترل و نظارت نمایندگان واقعی بازنشستگان بر صندوق‌ها صورت نگرفته است.

 

مشکلات بهداشت و درمان عمق بیشتری یافته و مطالبه درمان مناسب و بیمه کارآمد و موثر همچنان بی پاسخ مانده است.

 

ما بازنشستگان نیز همانند سایر اقشار زحمتکش جامعه، سال‌هاست که با زندگی حداقلی و زیر خط فقر دست و پنجه نرم کرده و به جز تصویب افزایش دستمزدی تحقیرآمیز برای هرسال و سرکوب، بازداشت، وثیقه و زندانی‌کردن فعالان جنبش‌های مطالباتی، پاسخ دیگری نگرفته‌ایم.

 

تنها راه برون رفت از شرایط فعلی اتحاد و یکپارچگی بازنشستگان و همه مزد بگیران حول مطالبات مشترک، با حضور گسترده و خستگی ناپذیر در تجمعات و اعتراضات بطور مستمر می‌باشد.

 

در پی فراخوان تجمع گروه‌های بازنشستگان، ما امضا کنندگان این بیانیه ، روز یکشنبه ۱۹ آبان، مقابل مجلس و سازمان برنامه و بودجه گرد هم خواهیم آمد و دادخواهی خود علیه وضعیت غیر قابل تحمل موجود را تا رسیدن به مطالبات بحق‌مان همگام و همصدا فریاد خواهیم زد.

 

١- اتحاد بازنشستگان ایران ٢- گروه بازنشستگان تامین اجتماعی ٣- گروه ۱۹ اسفند ۴- گروه اتحاد بازنشستگان ۵- چالش صنفی معلمان ایران ۶- اتحاد بازنشستگان ٧- پیشکسوتان آ. پ. پارک شهر ٨- شورای بازنشستگان ایران ٩ – انجمن صنفی بازنشستگان ١٠ – گروه بازنشستگان مطالبه گر ١١- همراهان بازنشستگان گیلان ۱۲- گروه معلمان هم آوا ١٣- اتحاد سراسری بازنشستگان ۱۴ گروه بازنشستگان پارک اندیشه ۱۵ بازنشستگان استان تهران ۱۶_گروه تلگرامی اتحاد کارگر و معلم ضمن تاکید براحیای تشکل‌های مستقل توده‌ای، در کارخانه سندیکا و کمیته کارخانه، در محلات کمیته محلات و کمیته زنان و… حمایت خود را از تجمع اعلام میدارد. ۱۷_اتحادیه کارگران بازنشسته (مرکز فعالیت اهواز) ضمن تاکید بر ایجاد تشکل های مستقل توده ای، سندیکا و کمیته کارخانه و کمیته محلات و کمیته زنان، از تجمع ۱۹آبان اعلام پشتیبانی میکند.

دولت خواستار استرداد لایحه اصلاح «قانون مدیریت خدمات کشوری» است، نمایندگان می‌گویند غیرقانونی‌ست!

در پی اظهارنظرهای نمایندگان مجلس مبنی بر غیرقانونی بودن استرداد لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری، به نظر می‌رسد تصمیم قطعی به بعد از تعطیلات اربعین موکول شده است.

ادامه »

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, خبر

تأمین معاش بازنشستگان را به دستفروشی کشاند

مهدی مجیدی، نایب رییس کانون بازنشستگان تهران وضعیت معیشتی مستمری‌بگیران را «نامناسب» و «اسفبار» خواند و گفت بازنشستگان به‌دلیل ناچیز و ناکافی بودن مستمری، برای تامین نیازهای زندگی به‌ناچار به مشاغل حداقلی و حتی در مواردی تکدی‌گری روی می‌‌آورند.

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر