پنج کشته در تظاهرات ضد قانون شهروندی همزمان با سفر ترامپ به هند

در جریان تظاهرات معترضان هندی علیه قانون بحث‌برانگیز شهروندی در دهلی نو، پایتخت، در روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، پنج نفر از جمله یک پلیس جان خود را از دست دادند و بیش از ۹۰ نفر هم مجروح شدند. این مرگبارترین تظاهرات از زمان تصویب این قانون در سال گذشته به حساب می‌‌آید.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, افغانستان, امریکا, بنگلادش, پاکستان, جهان, خبر, هندوستان

اعتراض‌های شیلی برعلیه سیاست‌های نیولیبرالی دولت وارد پنجمین ماه شد

مخالفان دولت سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی طبق روال جمعه‌های بیش از چهار ماه پیش تاکنون، در میدان مرکزی شهر سانتیاگو پایتخت این کشور اجتماع کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, شیلی

اعتصاب سراسری در یونان در اعتراض به قوانین ریاضتی و اصلاحات بازنشستگی

هزاران نفر از مردم یونان امروز (سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه) در اعتراض به اصلاحات جدید بازنشستگی، در یک اعتصاب ۲۴ ساعته، بخش حمل‌ونقل و خدمات‌رسانی را فلج کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جنوب اروپا, جهان, خبر, یونان

با وجود استعفای نخست‌وزیر اعتراض‌ها در عراق ادامه دارد

عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق رسما استعفانامه خود را تقدیم رئیس پارلمان این کشور کرد. اما اعتراضات در عراق با وجود استعفای نخست وزیر این کشور ادامه دارد. استان‌های سنی‌نشین عراق نیز به معترضین پیوسته‌اند.

 

به گزارش دویچه وله؛ تلویزیون عراق اعلام کرد، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق روز شنبه، ۹ آبان (۳۰ نوامبر) رسما استعفای خود را به پارلمان این کشور تقدیم کرد. تصمیم به استعفا عبدالمهدی بعد از درخواست آیت‌الله علی سیستانی، بانفوذترین مرجع تقلید شیعیان عراق، برای تغییر در رهبری این کشور اتخاذ شده است. اما اعتراض‌ها با وجود کناره‌گیری عبدالمهدی روز شنبه ۹ آذر نیز ادامه یافت.

 

تنها در روز جمعه ۲۹ آذر بیش از ۴۰ نفر در این کشور کشته شدند. تعدادی از معترضین عراقی در حمله به کنسولگری ایران در نجف جان خود را از دست دادند. مردم عراق در اعتراض‌های خیابانی خود علیه ایران هم شعار داده‌اند.

 

مقامات ایرانی گفتند که تظاهرات مردم عراق با حمایت عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا انجام می‌گیرد. حکومت ایران چنین اتهام‌هایی را علیه معترضان ایرانی هم مطرح کرده‌‌ و مدعی است که این اعتراض‌ها از خارج هدایت می‌شوند.

 

حسین شریعتمداری نماینده رهبر جمهوری اسلامی ایران در موسسه کیهان و مدیر مسئول این روزنامه از حشدالشعبی، گروه شبه نظامی عراقی طرفدار ایران خواسته که “آشوبگران و ارازل عراق را قلع و قمع کنید!”

 

روز شنبه ۹ آذر در استان‌های نجف، ناصریه و ذی‌قار عراق عزای عمومی اعلام شد. تظاهرات در عراق نه تنها فروکش نکرده بلکه گسترده‌تر نیز شده است. به گزارش شبکه العربیه استان‌های سنی‌نشین دیالی، صلاح‌الدین، الانبار، کرکوک و نینوا هم برای نخستین بار به معترضین پیوسته‌اند.

 

عراقی‌ها خواستند که عاملین کشتار معترضین دستگیر و مجازات شوند. شورای عالی قضایی عراق هم روز شنبه ۹ آذر اعلام کرده است که حمله‌کنندگان به معترضان عراقی مجازات خواهند شد.

 

خبرگزاری آلمان گزارش داده است که معترضین در بغداد و اکثر شهرهای جنوبی عراق که شیعه نشین هستند در خیابان‌ها ماند‌ه‌اند. آنها هشدار دادند که تا تغییر حکومت عراق در خیابان‌ها می‌مانند.

 

اعتراض عراقی‌ها از اول ماه اکتبر تابحال ادامه دارد. معترضان خواستار اصلاحات سیاسی و همچنین مقابله با فساد مالی در این کشور شده‌اند. اعتراضاتی که در بغداد آغاز شد و خیلی سریع به بسیاری دیگر از شهرهای این کشور نیز گسترش یافت.

 

در جریان ناآرامی‌های اخیر در عراق بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی رسانه‌ها، ۴۸۰ نفر کشته و ۱۵ هزار نفر زخمی شدند. نیروهای امنیتی و نظامی عراقی بسیار خشن با تظاهرکنندگان عراقی برخورد کرده است.

استاد علوم سیاسی؛ مردم دیگر خواستار تغییر در چارچوب جمهوری اسلامی نیستند

«محمد محبی»، فعال رسانه‌ای و استاد علوم سیاسی دانشگاه آزاد واحد غرب به ایران‌وایر می‌گوید مهم‌ترین ویژگی اعتراضاتی که در طول چند روز گذشته از نزدیک در تهران آن را مشاهده کرده، خشم متراکم و غیرقابل‌کنترل مردم در سطح خیابان‌ها بوده است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, حقوق بشر, گزارش

«شمار ثبت‌شده جان‌باختگان اعتراض‌ها تاکنون ۳۶۶ نفر است»

کانال تلگرام وبسایت کلمه با استناد به اظهارات “یک منبع آگاه” شمار ثبت‌شده قربانیان اعتراض‌های اخیر ایران را ۳۶۶ نفر اعلام کرد. سازمان‌های حقوق بشری خواهان انتشار آمار واقعی کشته‌شدگان و مجروحان و بازداشت‌شدگان هستند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر

ادامه اعتراضات برعلیه سیاست‌های نولیبرالی، به دنبال شکست مذاکرات اتحادیه‌های کارگری با دولت کلمبیا

پس از آنکه مذاکرات دولت کلمبیا و معترضان بدون دستیابی به نتیجه ملموسی پایان یافت، سران جنبش‌ اعتراضی وعده دادند به تظاهرات ضد دولتی و اعتصاب سراسری خود ادامه دهند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, خبر, کلمبیا