اعتراض پرستاران شاغل در تامین اجتماعی مقابل مجلس به‌دلیل بی‌توجهی به‌ خواسته‌های خود + ویدئو

پرستاران شاغل در سازمان تامین اجتماعی، امروز (یکشنبه ۱۶ آبان) مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، پرستاران تامین اجتماعی که به بی‌توجهی به خواسته‌های خود اعتراض دارند، امروز (یکشنبه ‌۱۶ آبان) مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

 

این پرستاران به‌ عدم امکان استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برای بازنشستگی با ۲۰ سال بیمه پردازی، اعتراض دارند.

 

در حال حاضر پرستاران تامین اجتماعی می‌توانند به صورت زودتر از موعد و ۲۵ سال بیمه‌پردازی بازنشسته شوند اما باید مابه‌التفاوت ناشی از «سنوات ارفاقی» را بنابر دستورالعمل «مصطفی سالاری» مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی بپردازند.

 

پرستاران مرد هم به‌ عدم احتساب طول خدمت سربازی در سوابق سختی و زیان‌آور خود اعتراض دارند.

 

هم پرستاران مرد و هم پرستاران زن، به‌ عدم تطابق احکام حقوق خود با پرستاران شاغل در مجموعه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعتراض دارند و می‌گویند: «فوق‌العاده‌ویژه باید عینا به ما هم هم تعلق گیرد تا حقوق‌ها همسان شوند.»

 

به گفته «سیدجواد توکلی» از فعالان صنفی پرستاران، تا سال ۱۳۹۷ پرستاران تامین اجتماعی با داشتن سابقه‌ی ۲۰ سال در مشاغل سخت، می‌توانستند با ۲۵ روز حقوق بازنشسته شوند؛ «اما از آن تاریخ تاکنون موافقت با بازنشستگی پرستاران دچار محدودیت‌های بسیاری شده است.»

 

پرستاران تامین اجتماعی می‌گویند که در این سال‌ها سازمان، حلقه‌ی سخت‌گیری را تنگ‌تر کرده است.

 

جدا از سختی کار پرستاران، درآمیختن شغل آن‌ها با امواج پی در پی کرونا، موجب نگرانی از بازنشستگی دیرتر از موعد، شده است.

 

به گفته پرستاران، تعدادی از همکاران آنها با داشتن سابقه‌ی بالای ۲۰ یا ۲۵ سال، به خیل شهدای سلامت پیوسته‌اند.

 

آن‌ها از نمایندگان مجلس خواستند که هرچه سریعتر زمینه‌ی بازنشستگی زودتر از موعد آن‌ها را با استفاده از مزایای ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی را فراهم کنند تا بتوانند با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شوند.

 

این در حالی است که سازمان تامین اجتماعی، از لحاظ مقررات استخدامی، کارکنان خود را در ردیف مشمولان «قانون مدیریت خدمات کشوری» ارزیابی می‌کند و آرای دیوان عدالت اداری هم موید آن است.

 

در نتیجه پرستاران امکان بازنشستگی زودتر از موعد (ماده ۷۶ قانون تامین اجتماعی) را از دست داده‌اند؛ البته پرستاران می‌گویند همکارانی دارند که با وجود ۲۵ سال بیمه‌پردازی امکان بازنشستگی را ندارند؛ چرا که سازمان به بهانه‌ی «کمبود نیروی پرستاری» جلوی بازنشستگی آن‌ها را گرفته است.

 

اعلامیۀ مشترک جمعی از هواداران سازمان فدائیان خلق ایران(اکثریت)، حزب چپ ایران(فدائیان خلق) و حزب توده ایران- داخل کشور

درودهای آتشین به مردم قهرمان و مبارز ایران! در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ روز درخشان دیگری در تاریخ سراسر مبارزه کشورمان به ثبت رسید.

ادامه

ایران, بازنشستگان, پرستاری, حقوق بشر, دیدگاه, سیاسی, کارگری, معلمان

پرستاران به‌نادیده گرفتن حقوق خود در بخشنامه جدید سازمان تامین اجتماعی اعتراض دارند

کارگروه منتخب جامعه پرستاری کشور با انتشار بیانه‌ای به بخشنامه جدید سازمان تامین اجتماعی در مورد بازنشستگی زودتر از موعد پرستاران، پرداخت تفاوت سنوات ارفاقی (۷ درصد) و احتساب سوابق ایام سربازی در سوابق بیمه‌پردازی اعتراض کرد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, پرستاری, حقوق بشر

فاجعهٔ نبود بهداشت و درمان ملّی و سوداگری در بحران سلامت

سازمان جهانی بهداشت امسال شعار “ساخت جهانی عادلانه‌تر و سالم‌تر “را برای “هفتهٔ سلامت “(۱-۷ اردیبهشت) برگزیده است.

ادامه

اجتماعی, اقتصادی, امریکا, انگلستان, ایران, پرستاری, جهان, چین, سازمان بهداشت جهانی, سیاسی, عربستان سعودی, کارگری, کره جنوبی

بیانیه سازمان نظام پرستاری درباره مشکلات بازنشستگی ومطالبات پرستاران سازمان تامین اجتماعی

سازمان نظام پرستاری اعلام کرد که سازمان تامین اجتماعی در این روزهای سخت کرونایی بر خلاف قوانین مصوب مجلس و توافقات انجام شده در جلسه چند جانبه ای که با حضور وزیر کار، معاونان، هیئت ریسه تأمین اجتماعی و این سازمان،برگزار شد، عمل می‌کند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, کارگری