پنج کشته در تظاهرات ضد قانون شهروندی همزمان با سفر ترامپ به هند

در جریان تظاهرات معترضان هندی علیه قانون بحث‌برانگیز شهروندی در دهلی نو، پایتخت، در روز دوشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند)، پنج نفر از جمله یک پلیس جان خود را از دست دادند و بیش از ۹۰ نفر هم مجروح شدند. این مرگبارترین تظاهرات از زمان تصویب این قانون در سال گذشته به حساب می‌‌آید.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, افغانستان, امریکا, بنگلادش, پاکستان, جهان, خبر, هندوستان

اعتراض‌های شیلی برعلیه سیاست‌های نیولیبرالی دولت وارد پنجمین ماه شد

مخالفان دولت سباستین پینرا رئیس جمهوری شیلی طبق روال جمعه‌های بیش از چهار ماه پیش تاکنون، در میدان مرکزی شهر سانتیاگو پایتخت این کشور اجتماع کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, شیلی

اعتصاب سراسری در یونان در اعتراض به قوانین ریاضتی و اصلاحات بازنشستگی

هزاران نفر از مردم یونان امروز (سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه) در اعتراض به اصلاحات جدید بازنشستگی، در یک اعتصاب ۲۴ ساعته، بخش حمل‌ونقل و خدمات‌رسانی را فلج کردند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جنوب اروپا, جهان, خبر, یونان

ادامه ناآرامی‌ها در بیش از ۲۰ شهر ایران و کاهش سرعت اینترنت

اعتراض به گرانی بنزین در بیش از ۲۰ شهر ایران ادامه دارد. در سیرجان یک معترض کشته شده است. نت‌بلاکس که سرعت اینترنت در سراسر دنیا را رصد می‌کند گزارش داده که در تهران، مشهد و شیراز سرعت اینترنت به شدت کاهش یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی شدیدترین اعتراض‌ها در اهواز، سیرجان و کرمان بوده است. اما دامنه اعتراضات به شیراز، بندرعباس، اصفهان، ماهشهر، گچساران، خرمشهر، بابل، بیرجند، شوشتر، اندیمشک، قم، بهبهان نیز کشیده شده و خبرهای حاکی از جان باختن یک نفر در سیرجان است. مرگ این شهروند ایرانی از طرف مقامات رسمی کشور تا کنون تائید نشده است.

 

به گزارش صدای آلمان؛ طبق گزارش‌ها پلیس و نیروهای انتظامی در تهران و دیگر شهرها مقابل پمپ بنزین‌ مستقر شده‌اند.

 

اعتراض‌ها زمانی شروع شده که دولت قیمت آزاد بنزین را سه برابر کرد. قیمت بنزین آزاد که قبلا ۱۰۰۰ تومان بوده اکنون به سه هزار تومان رسیده است.

 

قیمت سهمیه‌ای بنزین هم ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است. قیمت سهمیه‌بندی هر لیتر بنزین که قبلا ۱۰۰۰ تومان بوده اکنون به ۱۵۰۰ تومان رسیده است. سهمیه بندی شامل خوروهای دولتی نخواهد بود.

 

در ادامه اعتراض‌ها به سه برابر شدن قیمت بنزین در اصفهان، کرمان و سیرجان پمپ بنزین را به آتش کشیدند. در برخی از شهرهای ایران تظاهرکنندگان شعار “رضا شاه، روحت شاد” سرداده‌اند.

 

اعتراض ‌به افزایش بهای بنزین بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی به سرعت انتشار یافت. با شدت گرفتن اعتراض‌ها ترافیک اینترنت به شدت در شهرهای مختلف ایران افت پیدا کرد.

 

نت‌بلاکس که سرعت اینترنت در سراسر دنیا را رصد می‌کند همزمان با آغاز اعتراضات مردم به افزایش نرخ بنزین گزارش داده در تهران، مشهد و شیراز سرعت اینترنت به شدت کاهش یافته است.

 

نت بلاکس، سازمان غیردولتی نظارت بر اینترنت اعلام کرد که شبکه اینترنت در بسیاری از شهرهای ایران دچار اختلال شده و سرعت اینترنت به شدت کاهش داشته است. این سازمان اختلال در تلفن همراه و اینترنت در بسیاری از شهرهای ایران از جمله تهران و مشهد را تایید کرده است.

 

این سازمان با ارسال توییتی نموداری را که کاهش سرعت اینترنت را نشان می دهد را منشتر کرده است:

 

سازمان نت‌بلاکس اعلام کرده است که کاهش سرعت اینترنت در شهر مشهد از طرف کاربران گزارش شده است. به گفته نت‌بلاکس اختلال در شبکه اینترنت و تلفن همراه بعد از اعتراض‌های شهرهای ایران علیه گرانی بنزین پیش آمده است.

 

سازمان نت‌بلاکس گفته است که قطع اینترنت شنبه هم ادامه خواهد یافت.

 

همزمان با انتشار خبر کاهش سرعت اینترنت از طرف نت‌بلاکس کاربران ایرانی هم از “سقوط ناگهانی ترافیک اینترنت” خبر دادند.

 

هوشمند، یک کارشناس امنیت فضای سایبری ضمن انتشار خبر نت‌بلاکس در توییتی می‌نویسد: «عراق درزمان اعتراضات همین کار را می‌کرد . بستر اینترنت مهمترین راه تماس، هماهنگی، خبررسانی و البته انتشار ویدئوها توسط مردم است.»

 

معترضان به‌مشکلات معیشتی و اقتصادی در لبنان ورودی‌های شمالی و جنوبی بیروت را بستند

معترضان لبنانی امروز (پنجشنبه) همزمان با بیست و نهمین روز اعتراضات سراسری در این کشور، ورودی های شمالی و جنوبی بیروت (پایتخت لبنان) را بستند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, لبنان

نامه دانشجویی که در لیون خودسوزی کرد: «زنده باد سوسیالیسم و زنده باد بیمه اجتماعی»

یک دانشجو روز جمعه ۸ اکتبر در مقابل «مرکز منطقه‌ای آثار علمی ودانشگاهی» (Crous) شهر لیون فرانسه که به درخواست‌هایی چون بورس دانشجویی رسیدگی می کند، دست به خودسوزی زد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

۸۰ هزار نفر در سانتیاگو باردیگر خواستار استعفای رئیس‌جمهوری شدند / دست کم ۲۰ کشته در ناآرامی‌ها

معترضان در شیلی شب گذشته برای چندمین بار در روزها و هفته‌های اخیر، با برگزاری تظاهرات و اعتراض به اوضاع اقتصادی، خواستار استعفای رئیس‌جمهوری کشورشان شدند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای شمالی, جهان, خبر, شیلی