اتحادیه اروپا از به رسمیت شناختن «گوایدو» عقب‌نشینی کرد

اتحادیه اروپا در تازه‌ترین بیانیه خود در خصوص تحولات ونزوئلا، عنوان «رئیس جمهور موقت» را از نام «گوایدو» رهبر اپوزیسیون این کشور، حذف کرد.

 

به گزارش مهر به نقل از یورونیوز، «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، امروز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای، مدعی شد که نتایج انتخابات پارلمانی ماه گذشته ونزوئلا را به رسمیت نمی‌شناسد.

 

با این حال، آنچه در این بیانیه توجه کارشناسان و ناظران را جلب کرد؛ اشاره به نام «خوان گوایدو» بدون عنوان «رئیس جمهور موقت» یا «انتقالی» ونزوئلا است.

 

گوایدو که از حمایت غرب به ویژه آمریکا برخوردار است؛ در مقام سخنگوی پارلمان ونزوئلا، سرکردگی شورشیان را به عهده گرفت و خود را در بهمن ۹۷، رئیس‌جمهور موقت این کشور معرفی کرد- اقدامی که با استقبال متحدان اروپایی واشنگتن مواجه شد.

 

اما در بیانیه اخیر، برخلاف متون دیپلماتیک پیشین، خوان گوایدو ۳۷ ساله نه به‌عنوان رهبر اپوزیسیون، بلکه در کنار دیگر نیروهای سیاسی ونزوئلا طبقه بندی شده است. به همین دلیل، بسیاری از رسانه‌های اروپایی ازجمله لیبراسیون و فایننشال تایمز، این تغییر را نشانه پایان به رسمیت شناختن گوایدو به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا توصیف کردند.

بازتاب جهانی صدمین سالگرد تأسیس حزب کمونیست چین

نگاه جهان هرچه بیشتر به چین دوخته شده و به تلاش‌های بی‌پایان حزب کمونیست چین برای ایجاد سعادت برای مردم، تحقق رستاخیز ملت و همچنین ایجاد هماهنگی برای جهان توجه می‌کند

ادامه »

ارژانتین, اروپا, افریقا, اقتصادی, امریکای لاتین, انگلستان, پاکستان, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, سوسیالیسم, شرق آسیا, مصر

کوبا با رد ادعای آمریکا: هاوانا خود قربانی تروریسم واشنگتن است

کوبا اقدام آمریکا برای گنجاندن نام این کشور در فهرست حامیان تروریسم را «فرصت‌طلبی سیاسی» توصیف و با ردّ قاطعانه این ادعاها اعلام کرد که هاوانا، خود سال‌ها قربانی تروریسم واشنگتن بوده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحلیل, تروریسم, جهان, حقوق بشر, کوبا

نگاه کشورهای حوزه آلبا به واکسن کوبایی کرونا

رئیس جمهوری ونزوئلا که ریاست اتحادیه کشورهای مقاومت آمریکای لاتین (آلبا) را برعهده دارد، ضمن فراخوانی دولت های آلبا برای پیشبرد روش‌های درمانی واحد، پیشنهاد امضای توافق برای دستیابی به واکسن کوبایی کرونا و آغاز مرحله کارآزمایی‌های بالینی در ونزوئلا را مطرح کرد.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, کوبا, ونزوئلا

ایران؛ آمادگی۵۰هزار داوطلب، برای انجام کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن “سوبرانا-۲”

کوبا باید این واکسن را بر روی انسان‌های کشوری در خارج از کوبا نیز آزمایش کنند که میزان مبتلایان بسیار دارد. میزان ابتلا به ویروس کووید۱۹ در کوبا به دلیل مدیریت مطلوب در سطحی نازل نگه داشته شده است.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, ایران, تحریم, جهان, خبر, کوبا