پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار

یک روز پس از اینکه واشنگتن، هند را به تحریم به دلیل توافق ۱۰ ساله با ایران بر سر بهره‌برداری از بندر چابهار تهدید کرد، وزیر امور خارجه هند تاکید کرد که این پروژه به نفع کل منطقه خواهد بود. به گزارش ایسنا، سوبرا مانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند با ذکر این نکته که آمریکا ... پاسخ وزیر خارجه هند به تهدیدهای آمریکا در مورد توافق چابهار

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, افغانستان, اقتصادی, ایران, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خاورمیانه, خبر, هندوستان

تعلیق حکم حبس نخست‌وزیر سابق پاکستان

یک دادگاه پاکستانی حکم حبس نخست‌وزیر سابق پاکستان و همسرش را به حالت تعلیق درآورد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ یک دادگاه پاکستانی حکم حبس صادر شده در مورد عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان و همسرش در خصوص فروش غیر قانونی هدایای دولتی را به حالت تعلیق درآورد. قاضی عامر ... تعلیق حکم حبس نخست‌وزیر سابق پاکستان

ادامه

آزادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, سیاسی

حمله انتحاری به مهندسان چینی در پاکستان

به‌دنبال حمله انتحاری به کاروان مهندسان چینی در پاکستان، سفارت پکن در اسلام‌آباد به شهروندان چینی حاضر در کشور جنوب آسیا اعلام کرد که تدابیر امنیتی را تشدید کرده و گوش به زنگ باشند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در پی کشته شدن ۶ نفر از جمله پنج شهروند چینی در حمله ... حمله انتحاری به مهندسان چینی در پاکستان

ادامه

امنیتی, پاکستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا

گزارش نیوزویک؛ «دموکراسی پاکستان در خطر است»

هفته‌نامه نیوزویک در گزارشی نوشته که دموکراسی پاکستان در خطر است و از مجامع بین‌المللی درخواست اقدام کرده است. به گزارش شفقنا از نشریه هفتگی نیوزویک؛ پاکستان خود را در مقطعی حساس می‌بیند- و در حال دست‌وپنجه نرم کردن با تحولات سیاسی و آشفتگی اقتصادی عظیمی است که بازتابی از تاریخ پرفراز و نشیب این ... گزارش نیوزویک؛ «دموکراسی پاکستان در خطر است»

ادامه

اسلام سیاسی, بنگلادش, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, ژئوپلیتیک, سیاسی, گزارش

فقرِ ارزیابی از «فقر» از سوی سازمان ملل

رائو ایندرجیت سینگ، وزیر برنامه‌ریزی هند، در راجیا سبها (شورای ایالت‌ها، یکی از مجلس‌های قانون‌گذاری در هند) در ۱۴ فروردین‌ماه سال جاری گفت دولت هیچ داده‌ای برای برآورد سطح فقر پس از سال‌های ‍۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ ندارد، بنابراین نمی‌داند چند نفر از چنبرهٔ فقر رهایی یافته‌اند. از طرف دیگر در ۲۷ تیرماه سال جاری برنامه ... فقرِ ارزیابی از «فقر» از سوی سازمان ملل

ادامه

جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, سازمان ملل, فقر, کودکان, گرسنگی, مقاله, هندوستان

۳۰ کشته و ۵۰ زخمی در حمله داعش به بیمارستان نظامی کابل

حمله تروریستی به یک بیمارستان در پایتخت افغانستان، با کشته شدن مهاجمان پایان یافت. در پی این حمله ۳۰ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. داعش مسئولیت این اقدام تروریستی را بر عهده گرفته است.

 

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز چهارشنبه (۸ مارس / ۱۸ اسفند) گفت که حمله به بیمارستان نظامی “سردار محمد داوود خان” کابل با کشته شدن سه مهاجم به دست نیروهای امنیتی پایان یافته است. پیش‌تر یکی دیگر از مهاجمان در حمله‌ای انتحاری خود را منفجر کرده بود.

 
به گزارش رویترز یک سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان از کشته شدن دستگم ۳۰ نفر و زخمی شدن ۵۰ تن دیگر خبر داد. بر اساس این گزارش اکثر قربانیان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

 
گروه تروریستی دولت اسلامی (داعش) در بیانیه‌ای که توسط شبکه “اعماق” منتشر شده، مسئولیت این تهاجم را بر عهده گرفت. طالبان پیش‌تر دخالت در این حمله تروریستی را رد کرده بود.

 
محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان که در مراسم بزرگداشت هشت مارس (روز زن) در کابل سخن می‌گفت، تصریح کرد که این تهاجم “زیر پا گذاشتن همه ارزش‌های انسانی” است.

 
او با اشاره به اینکه در همه ادیان بیمارستان‌ها به عنوان یک مکان امن در نظر گرفته می‌شوند، افزود: «حمله به بیمارستان، حمله به تمام افغانستان است.»

 
واحد امدادرسانی سازمان ملل در افغانستان نیز اعلام کرد که حمله به کارکنان بیمارستان و بیماران که در جنگ مشارکتی ندارند، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

 
صبح چهارشنبه (۸ مارس / ۱۸ اسفند)، چهار مهاجم مسلح که روپوش پزشکی بر تن داشتند به بیمارستان نظامی “سردار محمد داوود خان” کابل حمله کردند. یکی از مهاجمان خود را مقابل یکی از درهای ورودی بیمارستان منفجر کرد و سه نفر دیگر با وارد شدن به ساختمان این بیمارستان ۴۰۰ تخت‌خوابی، طبقات فوقانی را به کنترل خود درآوردند.

 
بیمارستان داوود خان در نزدیکی ساختمان سفارت ایالات متحده آمریکا قرار دارد. مشخص نیست با توجه به کنترل امنیتی بالایی که بر این منطقه وجود دارد چگونه این پیکارجویان توانسته‌اند وارد بیمارستان بشوند.

 
حمله به این بیمارستان، هشدارهای مقامات افغانستان را تاکید می‌کند که می‌گویند در سال جاری، حملات تروریستی بزرگ در کابل افزایش خواهند داشت.

رادیو آلمان