فراخوانی برای یک گفتمان ملی

به: جبهۀ ملی ایرانحزب چپ ایرانحزب دموکرات کردستان ایرانسازمان اتحاد فداییان خلق ایرانسازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)شخصیت های ملی، آزادی خواه و استبداد ستیزنهضت آزادی ایراننیروهای اصلاح‌طلب ضد استبداد ولایینیروهای ملی و مذهبیو همبستگی جمهوری خواهان ایران دوستان گرامی! اوضاع کشور به شدت بحرانی است و حاکمیت استبدادی و ضدمردمی ... فراخوانی برای یک گفتمان ملی

ادامه

آزادی, ایران, جهان, سودان, سوسیالیسم, سیاسی, فرانسه, فقر, کمونیسم, هندوستان

دولت و وزارت کار علیه کارگران می‌تازند، در جامعه‌ای که اختلاف طبقاتی بیداد می‌کند

جامعه شدیداً دوقطبی‌ست و حقوق اکثریت در حال از دست رفتن و ثروتمندان در حال فتح آخرین سنگرهای باقیمانده طبقه کارگر هستند و نمی‌خواهند بدانند «کارگر بودن» در شهر دوقطبی یعنی چه! به گزارش خبرنگار ایلنا، «خانه نداریم، فعلاً با برادرم در یک ۴۰ متریِ قدیمی دور و برِ اسلامشهر زندگی می‌کنیم، ۷ نفر در ... دولت و وزارت کار علیه کارگران می‌تازند، در جامعه‌ای که اختلاف طبقاتی بیداد می‌کند

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, فقر, گزارش, معیشت

برنامه جهانی غذا؛ شهروندان سودانی به علف خوردن روی آورده‌اند

برنامه جهانی غذا اعلام کرد وضعیت قحطی در سودان تا حدی بد شده است که مردم این کشور به خوردن علف روی آورده‌اند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ برنامه جهانی غذا هشدار داد که ناامیدی مردم سودان را به خوردن علف و برگ سوق می‌دهد، در حالی که سوءتغذیه در میان کودکان به سطح هشدار ... برنامه جهانی غذا؛ شهروندان سودانی به علف خوردن روی آورده‌اند

ادامه

امارات, جهان, خبر, سازمان ملل, سودان, شرق آفریقا, فقر, کودکان, گرسنگی

جرمی کوربین: اولویت، توقف فوری جنگ در غزه است

رئیس پیشین حزب کارگر انگلیس ضمن تاکید بر اینکه اولویت توقف فوری جنگ و محاصره غزه است، گفت خیزش دانشجویی در حمایت از غزه در دانشگاه‌های انگلیس بی‌سابقه است. به گزارش ایسنا، سیاستمداران برجسته حزب کارگر انگلیس بعد از استعفایشان به دلیل مواضع رهبری این حزب نسبت به جنگ اسرائیل علیه نوار غزه، قصد دارند ... جرمی کوربین: اولویت، توقف فوری جنگ در غزه است

ادامه

آپارتاید, اسراییل, انگلیس, برابری اجتماعی, جهان, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, دانشجویی, صلح, فقر, فلسطین, کودکان, گرسنگی, گزارش, همبستگی

یورشی همه‌جانبه به منافع کارگران و زحمتکشان: اصلاح قانون کار، قانونی کردن قراردادهای موقت، و غارت دارایی‌های سازمان تأمین اجتماعی

به‌رغم تحمیل بهره‌کشی وحشیانهٔ دولت رئیسی در تصویب دستمزد و مستمری ۱۴۰۳، در حین تحمیل مالیات‌های کلان به زحمتکشان از سوی این دولت در حمایت از پایگاه فاسد و انگلی رژیم در اسفندماه ۱۴۰۲، و تلاش به رسمی و قانونی کردن حتا قراردادهای “سفیدامضا”ی تحمیلی به کارگران، خامنه‌ای در سخنانی در ۵ خردادماه “بارزترین” ویژگی ... یورشی همه‌جانبه به منافع کارگران و زحمتکشان: اصلاح قانون کار، قانونی کردن قراردادهای موقت، و غارت دارایی‌های سازمان تأمین اجتماعی

ادامه

اختلاف طبقاتی, استثمار, اقتصادی, امنیت شغلی, ایران, بازنشستگان, جمهوری ملی و دموکراتیک, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, غارتگری, فقر, معیشت, مقاله

۱۵ هزار کارتن خواب در شهر تهران

آخرین آماری که از بی خانمان‌های تهرانی ارائه شده از سوی شهردار اسبق تهران در یک برنامه تلویزیونی بود که از حضور ۱۵ هزار کارتن خواب در شهر تهران خبر داد. حال به تازگی آماری در خصوص ۱۴ هزار بی‌خانمان در تهران منتشر شده است، این درحالی است که در بهترین حالت سامانسراهای تهران ظرفیت پذیرش ۵ هزار کارتن خواب را دارند و مشخص نیست زمانی که سرمای تهران به زیر صفر برسد، باقی بی‌خانمان های تهرانی کجا می‌خوابند و آیا شب را به صبح می‌رسانند یانه؟

 

برخی از کارتن خواب‌ها خود را پنهان می‌کنند

 

به گزارش مهر، مریم غلام زاده آسیب شناس اجتماعی که در یکی از انجمن‌های خیریه که به بی‌خانمان‌ها کمک می‌کند، فعال است؛ در این رابطه به مهر می‌گوید: بحث کارتن خواب‌ها و آواره ها با هم متفاوت است. بخشی از این کارتن خواب‌ها بیمار و رانده شده‌اند و با مشکل اعتیاد دست به گریبان هستند؛ اما آواره ها کسانی هستند که به هر دلیل به تهران آمده و شب جای خواب پیدا نکرده‌اند، اینها می‌توانند مسافر یا دانشجویانی باشند که به دلیل تاخیر در حرکت اتوبوس مجبورند یک یا چند شب را در این گرم خانه‌ها بگذرانند اما کارتن خواب‌های معتاد در شب‌های زمستانی ممکن است به دلیل مشکل اعتیادشان جان خود را از دست دهند نه سرمای شدید هوا.

 

او ادامه می‌دهد: برخی از کارتن خواب‌ها از آسیب دیدگان پر خطری هستند که به دلیل اعتیاد بالا خود تمایلی به حضور در گرمخانه‌ها ندارند و برخی از کارتن خواب‌ها خود داوطلبانه به گرمخانه‌ها مراجعه می‌کنند برخی دیگر نیز توسط گشت‌ها در محل‌هایی که قابل مشاهده است مانند زیر پل‌ها، کنار خیابان‌ها، پیاده روها و سایر مکان‌هایی که در دسترس است شناسایی و جمع آوری می شود اما برخی از کارتن خواب‌ها در مکان‌هایی مستقر می‌شوند که دسترسی به آن‌ها وجود ندارد مانند خانه‌های مخروبه و نیمه کاره و خودشان هیچ تمایلی به آمدن به گرمخانه‌ها ندارند.

 

او درباره مرگ و میرهای شب‌های سرد زمستانی که در آمارهای رسمی نمی‌آید می‌گوید: برخی از معتادان که به خیال آنکه با افزایش مصرف گرمتر می‌شود، اقدام به افزایش مصرف مواد می‌کنند، این افراد به دلیل سرما نمرده‌اند بلکه اور دوز کرده و به دلیل اعتیاد مرده‌اند.

 

در بین افراد بی‌خانمان همه گروه‌های سنی از ۱۸  سال گرفته تا بیش از ۹۰ سال مشاهده می‌شود اما بیشتر افراد بی‌خانمان در گروه سنی ۳۵ تا ۴۰ سال هستند. کارتن خواب‌ها تقریبا در تمام مناطق پایتخت حضور دارند اما تجمع آنها بیشتر در نقاط بی‌دفاع شهری مشاهده می‌شود و در برخی نقاط شهر مانند دروازه غار، فرحزاد، خاک سفید این افراد بیشتر حضور دارند. همچنین برخی از بوستان‌های شهر نیز محل تجمع افراد بی‌خانمان شده است.

 

۳۰ درصد مدد جویان سامانسراها بیماری عفونی دارند

 

ولی الله شجاع پوریان معاون اجتماعی شهردار تهران درباره ظرفیت مددسراهای شهرداری تهران می‌گوید: در حال حاضر ظرفیت مددسراهای شهرداری ۳ هزار نفر است که در فصل سرما تا ۵ هزار در این اماکن اقامت دارند. به طور کلی، شهرداری تهران مسئولیت اداره ۹۴ مرکز رویش، پرتو، سامانسراها، گرمخانه ها و بهاران را برعهده دارد.

 

او ادامه می‌دهد: سامان سراهای شهرداری تهران مددجویانی را که هیچ یک از سازمان‌ها از جمله بهزیستی حاضر به پذیرش نیستند نگهداری می‌کنند، در حال حاضر ظرفیت سامانسراهای پایتخت حدود ۵۵۰ تخت است که ۳۰۰ تخت در مرکز اسلامشهر (آقایان) و ۲۵۰ تخت در مرکز لویزان (خانم‌ها) قرار دارند. به طور معمول، هزینه نگهداری هر مددجو در سامان سراهای پایتخت روزانه ۱۵۵ هزار تومان است که اهم این مبلغ شامل هزینه‌های درمانی و پزشکی می‌شود. متاسفانه، به دلیل فقدان اوراق هویتی بسیاری از مددجوها شامل بیمه سلامت ایرانیان نمی‌شوند و شهرداری ناگزیر است تا هزینه درمان این افراد را به شکل آزاد به بیمارستان پرداخت کند.

 

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از مددجویان حاضر در سامان سراها مبتلا به بیماریهای عفونی هستند، می‌گوید: سالانه تنها ۱۵۰ میلیون تومان هزینه دارو و ۱ میلیارد تومان هزینه درمان مددجویان را در سامان سرای اسلامشهر پرداخت می‌کنیم.

 

شجاع پوریان با بیان اینکه هر سال حدود ۳۰ هزار مددجوی سالمند، متکدی، کارتن خواب، کودک و … از مراکز حمایتی شهرداری تهران استفاده می‌کنند، می‌گوید: تلاش بر این است تا شهرداری تهران طبق قانون تنها زیرساخت‌ها را در اختیار بگذارد و مسئولیت نگهداری با سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها باشد. در این زمینه، همکاری‌های مشترکی شکل گرفته است که امیدواریم در آینده به بار بنشیند.

 

عیسی فرهادی فرماندار تهران هم درباره مشکل کارتن خوابی در تهران می‌گوید: در شب‌ها، در برخی از فصول سال بین ۳ تا ۵ هزار کارتن خواب در تهران توسط شهرداری تهران پوشش داده می‌شوند. قطعا برای انجام اقدامات موثر در این حوزه نیازمند همکاری و همدلی همه دستگاه‌های مسئول هستیم.

 

فرماندار تهران بر لزوم همکاری سمن‌ها (سازمان های مردم نهاد) در حوزه آسیب‌های اجتماعی اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر ۱۰۰ سمن موجود در حوزه کودکان کار هر یک ۱۰ کودک را تحت پوشش قرار دهند، مشکل ما در این حوزه حل خواهد شد.

فقر درایران؛ افزایش احتمال “شورش” مردم و لزوم تغییر الگوی قدرت

معضل فقر در ایران موضوع نشستی در تهران بود. به گفته برخی کارشناسان، افزایش فقر احتمال “شورش” مردم را بیشتر خواهد کرد. برخی دیگر نیز از لزوم تغییر رابطه دولت و مردم سخن گفتند. یک سوم جمعیت ایران دچار “فقر مطلق” هستند.

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فقر, گفتگو

یک فعال کارگری: تعقیب سیاست‌های کنونی به‌گسترش لشکر گرسنگان منجر شده است

عبدالله‌ وطن‌خواه در انتقاد از نحوه پرداخت ناعادلانه دستمزد در نظام سرمایه‌داری، تاکید کرد: این در ذات سرمایه‌داری است که از این همه ارزشی که برای صاحب سرمایه تولید می‌شود من فقط بخش کوچکی را به دست می‌آورم.

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فقر, کارگری, گفتگو

هشدار فرشاد مومنی برای شرایط بحرانی در کشور: فربه‌کردن مفت‌خوران، صبر مردم را به‌صفر رسانده است

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی نسبت به صفر رسیدن تحمل مردم هشدار داد و افزود: ایجاد اضطراب در مردم و فربه کردن مفت‌خورها، خواب مردم را به صفر رسانده است که هشداری است نسبت به تجربه کردن شرایط بحرانی در کشور.

ادامه

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, فساد, فقر