مرکز آمار ایران؛ تورم خردادماه برای فقیرترین دهک دو برابر ثروتمندترین دهک است

محاسبات مرکز آمار بیانگر این است که تورم نقطه به نقطه هم برای دهک‌های فقیر جامعه بالاتر از دهک‌های ثروتمند بالایی است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

از مبارزۀ دلیرانه بازنشستگان و مستمری‌بگیران حمایت کنیم!

نمایش سالانه شورای عالی کار در اسفندماه ۱۴۰۰ و پس از کش‌وقوس دادن‌ها و امروز و فردا کردن‌ها سرآخر، افزایشی ۵۷٫۴ درصدی دستمزد برای کارگران زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی، شرکت‌ها و کارگاه‌های خصوصی و افزایشی ۱۰ درصدی دستمزد برای کارمندان دولت و بازنشستگان به‌همراه داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

«کاراجباری درشین جیانگ»؛ دروغ شاخدار آمریکا، بهانه‌ای برای مهار چین

«شو گوی‌شیانگ» یکی از سخنگویان دولت منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ ۲۴ ژوئن در کنفرانس خبری آنلاین گفت: شین جیانگ به‌شدت «قانون جلوگیری از کار اجبار اویغورِ» ایالات متحده را محکوم و شدیدا با آن مخالفت می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, کارگری, گزارش

نگاه ابزاریِ پیمانکاران به‌کارگران/ نگرانی از تخریب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی پالایشگاه چهارمِ مجتمع گازی پارس جنوبی گفت نیروهای پیمانکاری امنیت شغلی ندارند. با حذف پیمانکاران بخشی از مشکلات کارگران از بین می‌رود. 

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

دستمزد و مستمری زحمتکشان را افزایش دهید! بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری دربارۀ افزایش قیمت‌ها

تورم، پیامدهای جنگ در اوکراین، سفته‌بازی- به‌ویژه در عرصهٔ کالاهای اساسی، غذا و سوخت- کاهش بیشتر درآمد قشرهای مردم زحمتکش را باعث شده است، درآمد مردمی که قبلاً با بحران طولانی مدت اقتصادی کاهش یافته بود.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, اوکراین, بیانیه, تحریم, تحلیل, جهان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, کارگری

۱۱۹ کارگر در نتیجه انفجار در کارخانه کربنات سدیم فیروزآباد مصدوم شدند + فیلم

عصر دوشنبه به علت نشست یکی از مخازن آمونیاک کارخانه کربنات سدیم کاوه در شهرستان فیروز آباد حادثه‌ای در این کارخانه روی داد که به مصدومیت ۱۱۹ نفر از کارگران کارخانه منجر شد.

 

یک منبع کارگری در شهرستان فیروز آباد استان فارس به ایلنا گفت: حوالی ساعت ۴عصر روز گذشته (دوشنبه ۲۳ خرداد ماه) تعدادی از کارگران کارخانه کربنات سدیم کاوه واقع در شهرستان فیروز آباد استان فارس مشغول رفع نشتی لوله یک از مخازن نیتروژن بودند که همزمان خودروی تریلی مخزن دار با گاز نیتروژن در آن محل در حال حرکت بود. این خودروی سنگین به دلیل اصطحکاک لاستیک‌ها و جرقه‌های ایجاد شده با گاز نشت یافته مخزنی که لوله آن دچار نشتی بود، دچار آتش سوزی شده و مخزن متصل به آن منفجر می‌شود.

 

طبق گزارش وی؛ با وقوع این حادثه و با انتشار گاز نیتروژن در فضای محل فعالیت کارگران، حدود ۱۱۹ نفر از مجموع ۷۰۰ کارگر شیف عصر دچار مشکلات تنفسی شده و با کمک امدادگران و همکاران حاضر در محل تا حوالی ساعت ۱۲ شب به بیمارستان قائم فیروز آباد منتقل شدند.

 

او درباره پیشینه شرکت کربنات سدیم نیز اظهار داشت: شرکت کربنات سدیم حدود ده سال پیش ساخت آن آغاز شده و در حال حاضر دو سه سال است به بهره‌برداری رسیده و حدود ۲ هزار کارگر دارد.

 

او افزود: تمام تجهیزات پالایش و مخازن هواسازی این شرکت بزرگ برای حفظ ایمنی و خطرات احتمالی در فضای باز نصب شده به همین دلیل در حادثه دیروز خوشبختانه تلفاتی نداشته‌ایم.

 

مصدومان این حادثه بیشتر در زمینه‌های تنفسی آسیب دیده اند.

پورابراهیمی؛ دولت نمی‌تواند به جای سازمان تامین اجتماعی برای حقوق بازنشستگان این سازمان تصمیم بگیرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت نمی‌تواند به جای سازمان تامین اجتماعی برای حقوق بازنشستگان این سازمان تصمیم بگیرد.

ادامه

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, تحلیل, حقوق بشر, کارگری

پیمانکاران با سودهای میلیاردی، در این شرایط مرگ چقدر ساده می‌تواند به سراغ کارگران بی‌پناه بیاید! + فیلم

مرگ دو کارگر در اثر طوفان در ارومیه و سیلی از سوالات: چرا بیمه نبودند؛ چرا در شرایط پرخطر و طوفانی، کار متوقف نشد؛ چرا لایه‌های حفاظتی و نگهدارنده نداشتند؛ و چرا هیچ خبری از برخورد با مقصران اصلی این حادثه –مالک ساختمان و پیمانکار – نیست…..

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

اتحادیه‌های کارگری فرانسه درخواست مکرون برای جلسه ناهار را رد کردند

کنفدراسیون سراسری کارگران فرانسه (س.ژ.ت) از حضور در برنامه ناهار کاری رئیس جمهور که به دعوت تشکل‌های کارگری پرداخته بود، به دلیل ظن تبلیغاتی بودن آن شرکت نمی‌کند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, خبر, عدالت اجتماعی, غرب آفریقا, غرب اروپا, فرانسه

استثمار کودکِان کار در رژیم ولایی پابرجاست/ چرا شهرداران بابت بهره‌کشی پیمانکاران از کودکان استیضاح نشدند؟!

رییس اندیشکده بین المللی کرامت انسانی و نایب رئیس انجمن علمی حقوق کودک ایران به کار بردن برخی واژگان و اصطلاحات در مورد کودکان از جمله “کودکان زباله گرد” را مغایر با شان و کرامت انسانی کودک و مایه تاسف و تاثر عنوان کرد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, استثمار, ایران, تحلیل, حقوق کودک, عدالت اجتماعی, کارگری, کودکان کار