یونهاپ: ایران نفتکش توقیف شده کره جنوبی را آزاد کرد

خبرگزاری یونهاپ به نقل از وزارت خارجه کره جنوبی گزارش داد که ایران نفتکش کره جنوبی و ناخدای آن را حدود سه ماه پس از توقیف آزاد کرده است.

 

به گزارش این خبرگزاری، وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که این کشتی همراه با ناخدا و ۱۲ خدمه دیگر آن بندر ایران را حدود ساعت ۶ صبح به وقت محلی ترک کرده است.

 

بر اساس این گزارش، خدمه کشتی برای نگهداری از نفتکش در کشتی باقی ماندند.

 

یونهاپ افزود که این اتفاق در زمانی افتاده است که سئول و تهران احتمالا بر سر آزادی ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی پیشبردهایی را داشته‌اند.

 

روز ۱۳ فروردین ماه یک منبع دیپلماتیک کره جنوبی از احتمال آزادی نفتکش توقیف شده کره جنوبی و ناخدای آن در روز ۲۰ فروردین خبر داده بود.

 

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۵ دی ماه سال گذشته یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی را به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس توقیف کرد.

 

این کشتی ۲۰ ملوان داشت که پنج خدمه آن کره ای بودند. چند روز بعد از توقیف این کشتی، جمهوری اسلامی ایران در اقدامی انسان دوستانه تمامی خدمه این کشتی غیر از ناخدا را آزاد کرد.

سایه جنگ دریایی ایران و اسرائیل بر مذاکرات وین/ ماجرای حمله به کشتی ایرانی ساویز چیست؟

در حالی که هیئت ایرانی در وین پس از چهار سال با هیئت آمریکایی پای میز مذاکرات غیرمستقیم نشست، کشتی ایرانی در دریای سرخ هدف حمله مین‌های چسبان قرار گرفت. حالا خبر رسیده که اسرائیل این حمله را با اطلاع آمریکا صورت داده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, تشنج‌ زایی, جهان, خاورمیانه, خبر, سیاسی, عربستان سعودی, گزارش, یمن

واشنگتن پست: رهبر کنونی داعش، جاسوس آمریکا است

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز پنجشنبه نوشت: اسناد طبقه بندی شده و منتشر شده دستگاه نظامی آمریکا فاش کرده است رهبر کنونی داعش قبلا زندانی و جاسوس نیروهای آمریکایی است.

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق, موزامبیک

میدل‌ایست آی: آمریکا با خروج زمان‌بندی‌شده از خاک عراق موافقت کرده است

یک مذاکره‌کننده عراقی گفت، بغداد و واشنگتن درخصوص خروج نیروهای خارجی از عراق و محدود شدن نقش این نیروها به تعلیمات و پشتیبانی به توافق رسیدند.

ادامه »

امریکا, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, عراق

چه کشورهایی با چین سند مشارکت راهبردی امضاء کرده‌اند؟

چین به عنوان یکی از اقتصادهای برتر دنیا اقدام به امضاء سند مشارکت راهبردی با نزدیک به ۵۰ کشور در دنیا کرده است که به نظر سند مشارکت با ایران در پایین ترین سطح امضا شده است.

ادامه »

ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا