گسترش اعتصابات و اعتراضات در بولیوی برعلیه تعویق انتخابات

اعتصابات و تظاهراتی که از روز دوشنبه در اعتراض به تعویق انتخابات در بولیوی آغاز شده در حال سرایت به سرتاسر این کشور است.

 

به گزارش تسنیم این تظاهرات بلافاصله پس از حکم دادگاه عالی انتخاباتی در تاریخ هفت مرداد ماه برای تعویق انتخابات آغاز شد.  «مرکز کارگران بولیوی» بزگترین اتحادیه کارگری در این کشور هشدار داد اگر دادگاه از حکم خود عقب نشینی نکند، از سوم آگوست ( ۱۳ مرداد) دست به اعتصاب عمومی و انسداد جاده ها خواهد زد.

.

بنابر گفته «مرکز کارگران بولیوی»، روز دوشنبه موانع برای انسداد مسیرها در ۷۵ نقطه کشور از جمله در نقاط راهبردی سانتا کروز، لاپاز، کوچابامبا و پوتسی ایجاد شدند و راهپیمایی‌های توسط کارگران معدن، کشاورزان، بومیان و کارگران کم درآمد شهری صورت گرفته است.

 

معترضان مخالف به تعویق افتادن انتخابات هستند و نگرانند که دولت موقت، شبه کودتایی و تحت حمایت آمریکا به رهبری جنین آنیس رئیس جمهور موقت با بهانه قرار دادن شیوع ویروس کرونا را برای مدت نامعلومی در قدرت بماند.

 

بولیوی با ۱۱ میلیون جمعیت به شدت کشورهای همسایه برزیل، پرو و شیلی از ویروس کرونا آسیب ندیده اما شمار مبتلایان در آن کشور به صورت صعودی در حال افزایش است.

نیویورک تایمز: “ما در حال سقوط، سقوط، سقوط، سقوط هستیم!”

روزنامه نیویورک تایمز اخیراً در گزارشی نوشت: “ما در حال سقوط، سقوط، سقوط، سقوط هستیم؛ تقریباً ۱۰ درصد از کارگران آمریکایی در سه هفته گذشته برای دریافت مزایای بیکاری اقدام کردند، این موج بیکاری در تاریخ مدرن آمریکا بی‌سابقه است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

اعتصاب هزاران کارگر در سراسر آمریکا علیه نژادپرستی اقتصادی

هزاران تن از کارگران در سراسر ایالات متحده آمریکا از محل کارشان خارج شدند تا به اعتراضات بپیوندند و از مقام‌ها و شرکت‌ها بخواهند تا به نابرابر اقتصادی که در نابرابری نژادی ریشه دارد، پایان دهند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, تبعیض‌نژادی, جهان, خبر, کارگری

سخنرانی جرونیمو دو سوزو، دبیرکل حزب کمونیست پرتغال دورکاری: توهّم‌ها، تضعیف کارگران، تضمین حقوق کار

دگرگونی علمی و فنّی واقعیتی است انکارناپذیر که البته بر همهٔ جنبه‌های زندگی واجتماع و اشتغال اثر می‌گذارد. می‌تواند در خدمت کارگران باشد، یا بر اثر تصاحب [مزایای] آن توسط سرمایه، در خدمت شدیدتر کردن استثمار و یورش به حقوق کارگران قرار بگیرد.

ادامه »

پرتغال, جنوب اروپا, جهان, دیدگاه, کارگری, کمونیسم

ایرباس هزاران نفر از کارکنانش را اخراج می‌کند

اتحادیه کارگری فرانسه روز سه‌شنبه اعلام کرد که شرکت هواپیماسازی ایرباس در پی بحران کرونا، آماده اجرای برنامه تجدید ساختار شامل حذف هزاران شغل و بیکاری هزاران نفر از کارکنانش می‌شود.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا, کارگری