ایجاد «نظم اقتصادی نوین جهان»؛ مطالبه رئیس‌جمهوری کوبا

رئیس‌جمهوری کوبا ایجاد «نظم اقتصادی جدید» را خواستار شد تا اطمینان حاصل شود که کشورهای در حال توسعه دیگر قرار نیست به ایفای نقش به‌عنوان آزمایشگاه‌های دستورالعمل‌های اقتصادی استعماری ادامه دهند. به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از تارنمای خبرگزاری پرنسا لاتینا، میگل دیاز کانل رئیس‌جمهوری کوبا که ریاست نشست وزرای خارجه گروه۷۷+ چین ... ایجاد «نظم اقتصادی نوین جهان»؛ مطالبه رئیس‌جمهوری کوبا

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, استعمار, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, کوبا, گروه ۷۷

نیوزویک؛ آمریکا در جنگ افکار جهانی از روسیه و‌چین شکست خورده است

یک نشریه آمریکایی نوشت، بررسی سه دهه الگوهای رأی‌گیری در مجمع عمومی سازمان ملل نشان می‌دهد، آمریکا در جنگ افکار عمومی در برابر چین و روسیه شکست خورده است لذا آمریکا باید تغییر رویه دهد. به گزارش فارس، نشریه نیوزویک در گزارشی نوشت، ایالات متحده آمریکا همواره در ترغیب سایر کشورهای جهان جهت همسویی با ... نیوزویک؛ آمریکا در جنگ افکار جهانی از روسیه و‌چین شکست خورده است

ادامه

آفریقای جنوبی, آمریکا, اوکراین, برزیل, تحلیل, ترکیه, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, سازمان ملل, گروه ۷۷, ناتو, هندوستان

کوبا در نشست گروه ۷۷ خواهان افزایش سطح توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی در جهان شد

در پیش نویس بیانیه پایانی نشست گروه ۷۷ و چین بر همبستگی کشورهای عضو با لیبی و مراکش تأکید و از طرح مکزیک برای عضویت مجدد در این گروه استقبال شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری المیادین، در پیش نویس بیانیه پایانی نشست سران گروه ۷۷ و چین در کوبا بر پایبندی به تقویت وحدت و همبستگی این گروه تأکید و اشاره شده است که کشورهای جنوب با چالش‌هایی مواجه هستند که تازه‌ترین آن نظام اقتصادی بین‌المللی غیرعادلانه است.

در این بیانیه آمده است: ما نیاز شدیدی به اصلاحات فراگیر در نظام مالی چندجانبه و اجرای یک روش فراگیرتر و هماهنگ‌تر داریم. ما با اقدامات یکجانبه‌ای که نقض اصول منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است، مخالفیم.

در این بیانیه بر اهمیت تقویت همکاری بین شمال و جنوب جهان تأکید شده است.

رئیس جمهور کوبا در این نشست خواهان افزایش سطح توسعه اقتصادی و عدالت اجتماعی در جهان و سرمایه‌گذاری بر روی عوامل ضروری برای رسیدن به یک نظام جهانی جدید شد.

نمایندگان ۱۰۰ کشور در این نشست که درباره نقش علم، تکنولوژی و اختراع در توسعه بود، شرکت کردند.

نشست گروه ۷۷ متشکل از رهبران ۷۷ کشور در حال توسعه و چین در حالی برگزار شد که کوبا در تلاش است تا روابط خود با پکن و دیگر کشورهای در حال ظهور را در بحبوحه تحریم‌های اقتصادی آمریکا تقویت کند.

اگرچه چین عضو رسمی گروه ۷۷ نیست؛ اما به طور فعالانه در این بلوک مشارکت دارد و روابط قوی با کشورهای در حال توسعه ایجاد کرده است.

کوبا که از روز جمعه به مدت دو روز میزبان نشست گروه ۷۷ بود و ریاست این گروه را برای سال ۲۰۲۳ برعهده دارد، در تلاش است تا روابط و همکاری‌های قوی‌تری با چین و دیگر کشورهای جنوب ایجاد کند.

در این نشست، درباره مسائل مهم و چالش‌های کلیدی کشورهای جنوب صحبت شده است.

گروه ۷۷ در سال ۱۹۶۴ میلادی با مشارکت کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای مرکزی و جنوبی تشکیل شد. این ائتلاف ابتدا با حضور ۷۷ کشور تشکیل شد؛ اما اکنون ۱۳۴ عضو دارد؛ از افغانستان گرفته تا زیمبابوه.

برزیل: سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی درحال از دست دادن اعتبار خود هستند

رئیس‌جمهوری برزیل با تاکید بر اینکه «جی۷۷» (بزرگ ترین ائتلاف کشورهای درحال توسعه با ۱۳۴ عضو) «بنیادی برای محکوم کردن ناهنجاری‌های تجارت جهانی و دفاع از ایجاد نظم اقتصادی بین‌المللی جدید» است،تاکید کرد «سازمان ملل، سیستم برتون وودز و سازمان تجارت جهانی درحال از دست دادن اعتبار خود هستند». به گزارش روز یکشنبه ایرنا به ... برزیل: سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی درحال از دست دادن اعتبار خود هستند

ادامه

آسیا, آفریقا, آمریکای لاتین, اقتصادی, برزیل, جهان, چین, ژئوپلیتیک, سازمان ملل, کوبا, گروه ۷۷