مکزیک: تحریم‌های آمریکا منجر به افزایش مهاجران شده/ انتقاد از کمک‌های واشنگتن به اوکراین

«آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهور مکزیک کمک‌های ایالات متحده به اوکراین و تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ونزوئلا و کوبا و سایر کشورها را محکوم کرد و گفت:تحریم های اقتصادی آمریکا علیه کشورها، آمار مهاجران را افزایش داده است. به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس‌جمهور مکزیک روز جمعه با انتقاد گسترده از ... مکزیک: تحریم‌های آمریکا منجر به افزایش مهاجران شده/ انتقاد از کمک‌های واشنگتن به اوکراین

ادامه

آمریکا, اکوادور, اوکراین, پناهجویی, کوبا, گواتمالا, مکزیک, نیکاراگوئه, ونزوئلا

زاخارووا: حمله به سفارت کوبا در واشنگتن را محکوم می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه روسیه حمله به سفارت کوبا در واشنگتن را محکوم کرد. ه گزارش ایلنا به نقل از نووستی، ‌«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو حمله مسلحانه به سفارت کوبا در واشنگتن را به شدت محکوم می‌کند و از طرف آمریکایی انتظار دارد که درباره همه ابعاد این حادثه ... زاخارووا: حمله به سفارت کوبا در واشنگتن را محکوم می‌کنیم

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, تحلیل, حقوق بشر, کوبا

وزیر خارجه نیکاراگوئه: آمریکا به دنبال راه انداختن کودتا در کشورها است

«دنیس مونکادا» وزیر امور خارجه نیکاراگوئه با بیان اینکه «الگوی امپریالیستی و استعماری» منقضی شده است، آمریکا را به تلاش برای ایجاد بی‌ثباتی و کودتا در کشورها از طریق اعمال تحریم‌ها متهم کرد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از تارنمای شبکه تلویزیونی تله‌سور، وزیر امور خارجه نیکاراگوئه در جریان سخنرانی در هفتاد و ... وزیر خارجه نیکاراگوئه: آمریکا به دنبال راه انداختن کودتا در کشورها است

ادامه

آمریکا, آمریکای لاتین, اروپا, استعمار, امپریالیسم, تحریم, تحلیل, سازمان ملل, صلح, کوبا, نیکاراگوئه, ونزوئلا

اعلام نامزدی «مورالس»برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۵ بولیوی

«اوو مورالس» رئیس‌جمهوری سابق بولیوی از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۵ خبر داد. به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، در بحبوحه بروز شکاف در حزب حاکم جنبش به سوی سوسیالیسم (MAS)، مورالس که بین سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۹ ریاست جمهوری بولیوی را عهده‌دار بود، خاطر نشان کرد که او «مجبور» ... اعلام نامزدی «مورالس»برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۵ بولیوی

ادامه

آرژانتین, آمریکا, آمریکای لاتین, بولیوی, تشنج‌ زایی, خبر, سوسیالیسم, شبه جزیره کره, فساد, کره جنوبی, کره شمالی, مکزیک

حمله به سفارت کوبا در آمریکا

وزیر امور خارجه کوبا اعلام کرد، سفارت این کشور در آمریکا شامگاه یکشنبه ساعاتی بعد از آنکه میگوئل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا خاک آمریکا را بعد از شرکت در چند رویداد در مقر سازمان ملل ترک کرد، مورد حمله قرار گرفت. به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه میامی هرالد، برونو رودریگز، وزیر امور ... حمله به سفارت کوبا در آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, آمریکای لاتین, تروریسم, جهان, خبر, سازمان ملل, سیاسی, کوبا

کوبا برای اصلاح قانون اساسی آماده می‌شود

این اصلاحات که بسیاری مدت‌هاست انتظارش را می‌کشند، قرار است پشتوانه قانونی گشایش اجتماعی و اقتصادی برای این کشور کمونیستی (سوسیالیستی) فراهم کند و در عین حال «ماهیت بی‌چون‌چرای سوسیالیستی» آن را نیز حفظ کند.

 

به گزارش رویترز، مجمع ملی کوبا آماده می‌شود تا امروز شنبه، اصلاحات قانون اساسی این کشور را آغاز کند. این اصلاحات که بسیاری مدت‌هاست انتظارش را می‌کشند، قرار است پشتوانه قانونی گشایش اجتماعی و اقتصادی برای این کشور کمونیستی فراهم کند و در عین حال «ماهیت بی‌چون‌چرای سوسیالیستی» آن را نیز حفظ کند.

 

چشمگیرترین نکته در مورد این جلسه بی‌مانند مجمع ملی تایید اصلاح قانون اساسی کوبا است که برای نخستین‌بار در سال ۱۹۷۶ میلادی و در دوران جنگ سرد نوشته شد.

 

نخستین‌بار «رائول کاسترو» رئیس‌جمهوری سابق کوبا در سال ۲۰۱۱ از نیاز به تغییر در قانون اساسی این کشور خبر داد تا فضا برای سرمایه‌گذاری خارجی و بخش‌های خصوصی باز شده و در عین حال نظام سوسیالیستی این کشور حفظ شود.

 

نشست فوق‌العاده مجمع ملی کوبا که معمولا سالیانه دو بار در ماه دسامبر و جولای برگزار می‌شود، قرار است ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی (۱۴ به وقت گرینویچ) تشکیل شود.

 

رائول کاسترو رییس کمیسیون بازنویسی قانون اساسی کوبا شد

 

مجلس ملی کوبا رائول کاسترو، رییس جمهور سابق این کشور را به ریاست کمیسیون ویژه تغییر قانون اساسی این کشور که قرار است طی فرآیندی یکسری آزادی‌های اجتماعی و اقتصادی جدید را فراهم کند منصوب کرد.

 

به گزارش رویترز، انتصاب رائول کاستروی ۸۶ ساله در این سمت نشانه دیگری است مبنی بر این‌که فرآیند انتقال قدرت به رییس جمهور جدید کوبا یعنی میگوئل دیازکانل در ماه آوریل منجر به یک تغییر مسیر در سوسیالیستی تک‌حزبی کوبا نمی‌شود.

 

کاسترو با این حال همچنان در ریاست حزب کوبا تا سال ۲۰۲۱ به فعالیت‌اش ادامه خواهد داد. قانون اساسی فعلی کوبا که در سال ۱۹۷۶ در زمان جنگ سرد تصویب شده سه بار از آن زمان تاکنون هدف تغییر و اصلاح قرار گرفته است. این قانون اساسی از حزب کمونیست کوبا به عنوان نیروی سیاسی هدایت‌گر این کشور یاد کرده و کاسترو گفته که این تعریف قرار نیست در بازنویسی این قانون اساسی تغییر یابد.

 

در این حال میگوئل دیازکانل به مجلس ملی کوبا که روز شنبه یک نشست فوق‌العاده را برگزار کرده بود گفت: همانطور که گفتم زمانی که آوریل گذشته این پست را تحویل گرفتم رفیق و ژنرال ارتش ما رائول کاسترو قرار است رهبری تصمیم‌های بزرگ در مورد حال و آینده این کشور را به عهده داشته باشد. مطابق با آن شورای کشور پیشنهاد می‌دهد که خود او ریاست این کمیسیون را برعهده داشته باشد.

 

گزارش شده که اصلاحات جدید قانون اساسی کوبا شامل محدودیت‌های سنی و دوره‌ای برای رهبران سیاسی خواهد بود و یکسری تغییرات دیگر را در جامعه نظیر حقوق بیشتر برای هم‌جنس‌گراها در نظر خواهد گرفت.

 

رائول کاسترو که برادر فیدل کاسترو، رهبر انقلابی کوبا است سال ۲۰۱۱ از لزوم یک قانون اساسی جدید صحبت کرد و همان زمان نیز دست به اجرای یکسری اصلاحاتی زد که تا حدی اقتصاد این کشور را به روی سرمایه‌گذاران و همچنین بخش خصوصی بازتر کرد. در عین حال ماریلا کاسترو ، دختر رییس جمهور سابق مدیر یک مرکز در این کشور به نام مرکز آموزش‌های جنسی است که در ماه مه گفته بود می‌خواهد در جهت به رسمیت شناختن ازدواج هم‌جنس‌ ‌گراها تحقیق کند.

 

مجلس شورای کوبا به اتفاق آرا پیشنهادهای شورای کشور را برای کمیسیون ۳۳ عضوی که در عین حال در آن خوزه رامون ماچادو ونتورا، مقام شماره ۲ حزب عضو است تصویب کرد. خود دیازکانل معاون رییس این کمیسیون خواهد بود. زمانی که پیش‌نویس قانون اساسی جدید آماده شود در ابتدا در پارلمان مورد بحث قرار می‌گیرد و پس از آن از سوی مردم مورد نظرخواهی قرار خواهد گرفت و در نهایت یک همه‌پرسی برای آن انجام خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، میگل دیاز کانل هدایت جلسه‌ای ویژه را در پارلمان کوبا برعهده گرفت که در آن فهرست افرادی که قرار است بازنویسی قانون اساسی کوبا را انجام دهند، ارائه شد.

 

مقامات کوبا اعلام کرده اند که این قانون اساسی سیستم تحت هدایت حزب کمونیست را حفظ خواهد کرد. از جمله تغییراتی که انتظار می‌رود تایید شود محدود کردن دوران ریاست جمهوری در این کشور آمریکای لاتین خواهد بود. در صورت تایید هر رئیس جمهوری در کوبا فقط می‌تواند در دو دوره پنج ساله در این سمت فعالیت کند. همچنین قرار است محدودیت سنی برای سمت ریاست جمهوری تعیین شود. از جمله دیگر اصلاحات در این زمینه تغییرات در یکسری قوانین اجتماعی خواهد بود.

ونزوئلا کاردار و یک دیپلمات آمریکا را به عنوان مامور سیا در کاراکاس اخراج کرد

خبرگزاری رویترز سه شنبه شب گزارش داد، «نیکولاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا، کاردار و یک دیپلمات آمریکا در کاراکاس را به اتهام توطئه چینی علیه کشورش اخراج کرد.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, ونزوئلا