لاوروف: ناتو باید منحل می‌شد

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و فسخ پیمان ورشو، منحل می‌شد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در نشستی با موضوع حل و فصل مسئله اوکراین که با حضور مقام های ارشد ... لاوروف: ناتو باید منحل می‌شد

ادامه

اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان, ناتو

ادعای خبرگزاری یونهاپ درباره سفر کارشناسان روس به کره شمالی

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی ادعا کرد هیاتی از کارشناسان روسی به کره شمالی سفر کرده‌اند تا به توسعه ماهواره جاسوسی این کشور کمک کنند. به گزارش ایسنا، این خبرگزاری کره جنوبی به نقل از منبع ناشناسی که «یک مقام دفاعی ارشد» توصیف کرد، مدعی شد هیات کارشناسان روسی بعد از آنکه «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور ... ادعای خبرگزاری یونهاپ درباره سفر کارشناسان روس به کره شمالی

ادامه

جنگ سرد, جهان, دانش, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره شمالی, گزارش

هواپیمای فضایی چین یک شیء مرموز را در مدار زمین رها کرد

یک شیء ناشناخته که توسط هواپیمای فضایی چین به مدار راه یافته، می‌تواند یک زیرماهواره یا سخت‌افزار ناخواسته باشد که پیش از خروج هواپیما از مدار و بازگشت آن به زمین رها شده است. به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد هواپیمای فضایی چین که نامش فاش نشده، یک شیء دیگر را به فضا پرتاب کرده ... هواپیمای فضایی چین یک شیء مرموز را در مدار زمین رها کرد

ادامه

آمریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

مدودف: حمله آمریکا به روسیه آغاز جنگ جهانی خواهد بود

معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به تهدید غرب نسبت به حمله هسته‌ای روسیه به اوکراین، گفت حمله آمریکا به مواضع روسیه نقطه آغاز جنگ جهانی خواهد بود. به گزارش ایسنا، «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به اظهارات یک مقام لهستانی مبنی بر حمله آمریکا به مسکو در صورت حمله هسته‌ای روسیه ... مدودف: حمله آمریکا به روسیه آغاز جنگ جهانی خواهد بود

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان

هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول نسبت نقض حاکمیت این کشور

کره شمالی همسایه جنوبی خود و آمریکا را به انجام جاسوسی هوایی بیشتر در اطراف شبه جزیره متهم کرد و هشدار داد واشنگتن و سئول خط قرمز‌ها را رد نکنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کره شمالی امروز یکشنبه همسایه جنوبی خود و آمریکا را به انجام جاسوسی هوایی بیشتر در اطراف شبه جزیره متهم کرد ... هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول نسبت نقض حاکمیت این کشور

ادامه

آمریکا, تنش‌زایی, جنگ سرد, جهان, خبر, شبه جزیره کره, کره جنوبی, کره شمالی

کره شمالی “نیرومندترین موشک جهان” را به نمایش گذاشت

رژیم کره شمالی به مناسبت برگزاری کنگره حزب کارگری حاکم یک موشک بالستیک را به نمایش گذاشت. به نظر کارشناسان این حرکت را می‌توان نوعی قدرت‌نمایی در برابر جو بایدن، رئیس جمهور آینده ایالات متحده تعبیر کرد.

 

رژیم کره شمالی به مناسبت برگزاری کنگره حزب کارگری حاکم یک موشک بالستیک را به نمایش گذاشت. به نظر کارشناسان این حرکت را می‌توان نوعی قدرت‌نمایی در برابر جو بایدن، رئیس جمهور آینده ایالات متحده تعبیر کرد.

کره شمالی در جریان رژه نظامی یک موشک بالستیک نیرومند را معرفی کرد. رژه نظامی به مناسبت کنگره حزب کارگر حاکم برگزار شد. کیم جونگ اون رهبر کشور، در نطق رسمی خود ایالات متحده را بزرگترین دشمن کره شمالی دانست و از گسترش زرادخانه هسته‌ای کشور خبر داد.

 

به گفته خبرگزاری رسمی کره شمالی این موشک تازه از زیردریایی‌ها شلیک می‌شود و خبرگزاری رسمی کشور آن را “نیرومندترین سلاح جهان” خواند.

 

به گفته این خبرگزاری این موشک قادر است “دشمنان را در خارج از قلمرو کشور نابود” کند. چنین تعبیری دلالت بر آن دارد که برد موشک فراتر از خاک شبه جزیره کره است و می‌تواند تا قلمرو ژاپن برسد.

 

کارشناسان معرفی موشک یادشده را به معنای قدرت‌نمایی در برابر جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، تعبیر کرده‌اند.

 

ارتش آمریکا حدود ۲۸ هزار و ۵۰۰ سرباز در کره جنوبی مستقر کرده و دارای پایگاه نظامی پراهمیتی در ژاپن است.

 

“پیام قوی”

 

به نظر کارشناسان احتمال می‌رود که کیم جونگ اون قصد دارد وضعیت کشورش را به جو بایدن گوشزد کند، رئیس جمهوری که تنها چند روز دیگر زمام امور را در کاخ سفید به عهده می‌گیرد.

 

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سال‌های گذشته تلاش کرد با هدف برچیده شدن تحریم‌ها با دونالد ترامپ کنار بیاید. میان دو سیاستمدار تعارف‌های زیادی رد و بدل شد اما نتایج ملموسی  در پی نداشت.

 

دو رهبر سه بار با هم دیدار کردند که آخرین آن در فوریه ۲۰۱۹ در هانوی پایتخت ویتنام بود و دستاورد مهمی نداشت.

 

از آن زمان گفت‌وگوهای دو طرف قطع شده و کره شمالی هم به دنبال گسترش برنامه هسته‌ای خود رفته است که به نگرانی کشورهای منطقه به ویژه کره جنوبی دامن می‌زند.

 

رهبر کره شمالی پیش از این به جو بایدن به شدت حمله کرده است. بایدن در جریان رقابت‌های انتخاباتی آمریکا کیم را “جنایتکار” خواند و کیم هم از او به عنوان “سگ هار” نام برد.

دولت ترامپ چین، کوبا، ونزوئلا، کره شمالی، روسیه و ایران را دشمنان ایالات متحده خواند

وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا با صدور دو دستورالعمل دولتی اعلام کرد موازین نظارتی جدیدی را برای کنترل انتقال فنآوری‌ها و فعالیت‌های افرادی که ممکن است با سرویس‌های نظامی خارجی همکاری کنند، افزایش می‌دهد.

ادامه

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, روسیه, کره شمالی, کوبا, ونزوئلا

به دنبال هشدار چین، سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به تایوان لغو شد

وزارت خارجه تایوان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، به تصمیم وزارت خارجه آمریکا در لغو سفر سفیر این کشور در سازمان ملل به تایوان احترام می‌گذارد و آن را درک می‌کند.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, سازمان ملل, شرق آسیا, لوکزامبورک