چین: ناتو باید از شاخ‌وشانه کشیدن دست بردارد

سفیر چین در سازمان ملل متحد با حمله تند به ناتو، گسترش این ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا به شرق اروپا را «عامل دردسرساز» و دلیل درگرفتن جنگ اوکراین توصیف کرد. به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، ژانگ جون، سفیر چین در سازمان ملل در نشست شورای امنیت ضمن تاکید بر دردسرساز بودن گسترش ... چین: ناتو باید از شاخ‌وشانه کشیدن دست بردارد

ادامه

اروپا, امنیتی, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, چین, سازمان ملل, شرق, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح, ناتو

استولتنبرگ: اوکراین می‌تواند از اف -۱۶ برای حمله به عمق روسیه استفاده کند

ینس استولتنبرگ، دبیرکل بلوک ناتو تحت رهبری ایالات متحده، به رسانه دولتی آمریکا گفت، اوکراین در استفاده از جنگنده‌های اف-۱۶ که از ناتو دریافت می‌کند، علیه اهداف نظامی «در داخل روسیه» یا فراتر از مرزهای ادعا شده کی‌یف آزاد خواهد بود. به گزارش ایسنا، رئیس ناتو در مصاحبه‌ با «رادیو اروپای آزاد» (RFE/RL) که روز ... استولتنبرگ: اوکراین می‌تواند از اف -۱۶ برای حمله به عمق روسیه استفاده کند

ادامه

اروپا, انگلیس, اوکراین, جنایات جنگی, جهان, دانمارک, روسیه, رومانی, شرق اروپا, غرب, گزارش, لهستان, ناتو, هلند

هشدار لوکاشنکو درباره لشکرکشی ناتو به مرز روسیه و بلاروس

رئیس‌جمهور بلاروس تاکید کرد وضعیت مرز‌های این کشور و روسیه به دلیل استقرار سربازان و تجهیزات نظامی ناتو، آرام نیست. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس هشدار داد که وضعیت در مرز‌های اروپا با این کشور و روسیه آرام نیست. به گزارش خبرگزاری روسی ریا نووستی، لوکاشنکو در بیانیه‌ای امروز سه‌شنبه گفت: ... هشدار لوکاشنکو درباره لشکرکشی ناتو به مرز روسیه و بلاروس

ادامه

آمریکا, اروپا, اوکراین, جنگ سرد, روسیه, شرق اروپا, صربستان, فنلاند, گرجستان, گزارش, ناتو

فنلاند:‌ نیازی به استقرار تسلیحات اتمی آمریکا نداریم

نخست وزیر فنلاند گفت، هلسینکی نیازی به استقرار تسلیحات هسته‌ای آمریکا ندارد. به گزارش ایسنا، «پتری اورپو» نخست وزیر فنلاند گفت: ضرورتی ندارد که تسلیحات اتمی آمریکا در فنلاند مستقر شود چون ناتو خودش بازدارندگی اتمی ارائه می‌کند. به نقل از خبرگزاری تاس، وی در گفت‌وگویی با روزنامه لهستان Rzeczpospolita خاطرنشان کرد، تسلیحات اتمی در ... فنلاند:‌ نیازی به استقرار تسلیحات اتمی آمریکا نداریم

ادامه

آمریکا, امنیتی, تحلیل, جهان, شمال اروپا, فنلاند, لهستان, ناتو

سربازان ناتو در اوکراین تحت پوشش مزدوران می‌جنگند

وزیر دفاع روسیه: از آغاز عملیات ویژه، نیروهای مسلح بیش از ۵۸۰۰ مزدور خارجی را منهدم کرده‌اند. به گزارش اسپوتنیک، سرهنگ سرگئی رودسکوی، رئیس اداره عملیاتی اصلی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام نمود که پرسنل نظامی ناتو تحت عنوان مزدوران در خصومت‌ها در اوکراین شرکت می‌کنند. رودسکوی گفت: “پرسنل نظامی ناتو، تحت پوشش مزدوران، در ... سربازان ناتو در اوکراین تحت پوشش مزدوران می‌جنگند

ادامه

آسیا, آمریکا, آمریکای لاتین, افغانستان, اوکراین, جنایات جنگی, جنگ نیابتی, خاورمیانه, شرق اروپا, کانادا, گزارش, ناتو

کرملین: هر اقدامی برای مقابله با توسعه‌طلبی ناتو انجام می‌دهیم

سخنگوی کرملین امروز (سه شنبه) اعلام کرد روسیه هرآنچه بتواند انجام می‌دهد تا از خودش در مقابل “توسعه تهاجمی” ناتو دفاع کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ائتلاف ناتو از سال ۲۰۱۴ تا کنون مشغول تقویت حضور نظامی خود در اروپا به ویژه در کشورهای  اروپای شرقی که همسایه روسیه هستند بوده است.

این در حالی است که مسکو بارها به ناتو هشدار داده این تقویت موضع نظامی در مرزهای روسیه، “تحریک‌آمیز” بوده و توازن قدرت راهبردی موجود را تهدید می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین امروز به خبرنگاران گفت: روسیه هرآنچه لازم است انجام می‌دهد تا از خود در مقابل توسعه ناتو به سمت مرزهایش محافظت کند.

ناتو در حقیقت یک بلوک “مهاجم” است و به همین دلیل روسیه باید هرآنچه لازم باشد را برای دفاع از خود انجام دهد.

وی ادامه داد: البته در این زمینه روسیه از همه حقوق حاکمیتی لازم برای انجام تدابیر لازم در سراسر خاک روسیه برخوردار است.

پسکوف گفت: کرملین از نزدیک روند کمپین انتخاباتی در فرانسه را دنبال می‌کند و می‌داند که دورنمای همکاری دو جانبه میان دو کشور می‌تواند فراتر رود.

پسکوف خاطرنشان کرد: ما روند پیشروی کمپین انتخاباتی فرانسه و انتخابات مقدماتی اخیر در این کشور را با علاقه فراوان دنبال می‌کنیم. فرانسه شریک ما و کشوری است که با روسیه دارای روابط خوب بوده و ابعاد همکاری دو کشور می‌تواند خیلی بیشتر از ابعاد کنونی باشد.

سخنگوی کرملین همچنین تاکید کرد: پوتین در دوره سال‌های ۲۰۰۸  تا ‌۲۰۱۲ توانست سطح بالایی از همکاری سازنده را با فرانسوا فیون، نخست وزیر وقت فرانسه که در انتخابات مقدماتی اخیر حزب جمهوری خواه این کشور پیروز شد برقرار کند. در آن زمان تلاش‌های سازنده‌ای در زمینه ایجاد روابط دو جانبه صورت گرفت و در حقیقت این دو کشور روابط خوب را نسبتا حفظ کردند.

استولتنبرگ پیروزی ترامپ را بزرگترین چالش ناتو خواند!

ینس استولتنبرگ در مقاله‌ای از نگرانی‌هایش درخصوص آینده ائتلاف میان اروپا و آمریکا صحبت و تاکید کرد: جهان غرب با بزرگترین چالش امنیتی خود در طول یک نسل رو به رو است. دبیرکل ائتلاف ناتو در مطلبی در نشریه آبزرور، تلویحاً به دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا هشدار داده و گفت: تنها عمل کردن ... استولتنبرگ پیروزی ترامپ را بزرگترین چالش ناتو خواند!

ادامه

جهان, خبر, شرق اروپا, ناتو