اعتصاب گسترده کارگران و لوکوموتیورانان راه آهن انگلیس در اعتراض به دستمزدها

حمل و نقل ریلی در انگلیس بار دیگر تحت تاثیر اعتصاب کارکنان و لوکوموتیورانان راه آهن در اعتراض به دستمزدها در بسیاری مناطق فلج شد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, غرب اروپا, کارگری, گزارش

موج اعتصابات کارگری در شرکت آمریکایی آمازون به انگلستان رسید

صدها کارگر آمازون در رسانه‌های اجتماعی و گروه‌های پیام‌رسان خصوصی در واتس‌اپ و تلگرام خواستار اعتراضات بیشتر و توقف کار در این هفته و افزایش دستمزد ساعتی خود به ۱۵ پوند هستند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

کارگران پیمانکاری راه‌آهن خواستار تصویب طرح ساماندهی و حذف کامل شرکت‌های پیمانکاری هستند

کارگران پیمانکاری راه آهن در کشور، خواستار تصویب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت هستند. این کارگران می‌گویند: انتظار داشتیم قبل از پایان خرداد طرح ساماندهی به تصویب برسد؛ نمایندگان مجلس به کارگران قول داده بودند و نباید طرح ساماندهی را کنار بگذارند.

 

یکی از کارگران ابنیه فنی شاغل در راه آهن لرستان در این رابطه به ایلنا گفت انتظار داریم نمایندگان مجلس به وعده‌های خود عمل کنند؛ طرح ساماندهی برای هزاران کارگر کشور که منتظر حذف کامل شرکت‌های پیمانکاری هستند، از هر موضوعی مهم‌تر است؛ توقع داریم نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی، خلف وعده نکنند و قبل از تابستان کلیات طرح را به تصویب برسانند.

 

در نشست علنی یکشنبه ۵ تیرماه مجلس شورای اسلامی، گزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت که تقاضای اولویت آن در اجرای تبصره(۱) ماده (۱۰۰) آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه اول تیرماه به تصویب رسیده بود، مورد بررسی قرار گرفت و کلیات آن با ۱۹۴ رای موافق ۱۹ رای مخالف و ۶رای ممتنع از ۲۳۰ آرای ماخوذه به تصویب رسید.

 

در ادامه درخواست بررسی این طرح به صورت دو شوری به رای نمایندگان گذاشته شد، … با بررسی این طرح به صورت دوشوری موافقت کردند و طرح فوق برای بررسی دقیق‌تر به کمیسیون اجتماعی بازگردانده شد.

 

ده روز از تصویب کلیات این طرح می‌گذرد اما هنوز خبری از تصویب جزئیاتِ آن نیست. رامین اناری که پیگیر بررسی و تصویب طرح ساماندهی‌ست؛ در این رابطه می‌گوید: با توجه به اینکه طرح ساماندهی بیش از ده روز پیش با رای قاطع نمایندگان تصویب شد، این «دو شوری بودن طرح» باعث شده وارد جزئیات شوند و مرحله‌ی دوم بررسی‌ها را آغاز کنند. ما کماکان با نمایندگان مجلس ارتباط داریم و مطالبه‌گری را ادامه می‌دهیم. در این مرحله تاکید بسیار داریم که نمایندگان حواس‌شان به عملیات فرسایشی عده‌ای در فضای مجازی باشد و اجازه ندهند مسیری که تا امروز هرچند با تاخیر ولی با موفقیت طی شده، دچار وقفه یا اختلال شود.

 

««««« به گفته‌ی وی، افراد و گروه‌هایی هم داخل و هم در خارج مجلس، مقابل طرح ساماندهی و تصویب جزئیات آن ایستاده‌اند اما نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون اجتماعی به ما قول داده‌اند که این افراد به هدف‌شان نمی‌رسند و جزئیات طرح ساماندهی به زودی مصوب می‌شود. رئیس مجلس نیز با این طرح و تصویب آن موافق است. »»»»»

 

اناری اضافه می‌کند: قطعاً نباید مسیر از کلیات به جزئیات، طولانی باشد؛ طولانی و فرسایشی شدن به نفع ذینفعان و کارگران نیست؛ انتظار داریم کمیسیون اجتماعی در کوتاه‌ترین زمان ممکن تکلیف جزئیات طرح را روشن کنند.

 

اناری می‌افزاید: ما همچنان منتظر هستیم که جزئیات طرح ساماندهی خیلی زود به صحن علنی مجلس بیاید. باید بدانیم بریدن دست‌های واسطه با تصویب کلیات طرح، قطعی شده و آنچه باقی مانده، فقط جزئیات طرح است؛ در واقع حذف پیمانکاران به تصویب رسیده و آنچه مطالبه‌ی اصلی بود، محقق شده؛ حالا بحث فقط بر سر جزئیات طرح است که باید در کمیسیون اجتماعی مجلس تعیین تکلیف شود. این جزئیات بالای ۱۵۰ تا پیشنهاد دارد؛ اما بررسی این پیشنهادات، کار آخر است و وقتی مجلس این بررسی را به پایان ببرد، کار تمام شده است و طرح ساماندهی لازم‌الاجراست.

 

این فعال کارگری تاکید می‌کند: … تا الان با تصویب کلیات طرح، حذف پیمانکاران و تبدیل وضعیت شرکتی‌ها صد درصد شده اما برای قراردادی ها هم قول داده‌اند که تبدیل وضعیت و رسمی شدن حتماً در متن طرح گنجانده می‌شود.

 

اناری در پایان با بیان اینکه «در این مرحله، میلیون‌ها نفر در سراسر کشور در انتظار عملکرد نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هستند» اضافه می‌کند … مطالبه‌گری را با قدرت ادامه می‌دهیم و با تمام توان پیگیر کار هستیم.

یورش رژیم ضدکارگری ولایی به کارگران اعتصابی معدن سونگون ورزقان

کارگران معدن سونگون مدتی است با خواست اجرای طبقه بندی مشاغل، و همسان سازی حقوق کارگران پیمانی و رسمی و لغو قراردادهای موقت به شیوه های گوناگون در اعتراضند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, فیلم, کارگری

ضرورت سازمان‌یافتگی وعملکرد مؤثر نیروهای سیاسی واتحاد عمل درجنبش برای گذار از دیکتاتوری ولایی

به‌رغم تبلیغات رسانه‌یی دربارهٔ سفرهای استانی ابراهیم رئیسی و سخنوری‌های او، و حضور او در انواع جلسات فرمایشی، این روزها وضعیت بحرانی و به بن‌بست رسیدن دولت سیزدهم حکومت ولایت فقیه کاملاً مشهود است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, ایران, بازنشستگان, سرمایه‌داری, سیاسی, صلح, عدالت اجتماعی, کارگری, نئولیبرالیسم

سقوط یورو به پایین‌‌ترین حد در۲۰ سال گذشته/ افزایش قیمت گاز به‌دلیل اعتصابات کارگران نروژ

داده‌های معاملاتی نشان می‌دهد که در بحبوحه ترس از رکود اقتصادی، یورو برای اولین بار از دسامبر سال ۲۰۰۲ به زیر ۱.۰۳ دلار سقوط کرده است.

ادامه

اروپا, اقتصادی, انگلستان, جهان, خبر, شمال اروپا, غرب اروپا, کارگری, نروژ