پنجمین کنفرانس جنبش جهانی علیه کار کودکان در آفریقای جنوبی

بیش از ۱۰۰۰ نماینده از دولت‌ها، سازمان‌های کارگری و کارفرمایی، آژانس‌های سازمان ملل، جامعه مدنی و سازمان‌های منطقه‌ای در کنفرانس جهانی کار کودک در دوربان، آفریقای جنوبی شرکت کردند.

ادامه

ارژانتین, افریقای جنوبی, برزیل, جهان, حقوق بشر, حقوق کودک, خبر, کارگری, نروژ, هلند

هشدار سازمان دیده‌بان حقوق بشر درباره سرکوب‌های اخیر در ایران + ویدئو

سازمان دیده‌بان حقوق بشر هشدار داده که حکومت ایران در دو هفته گذشته ده‌ها نفر از فعالان صنفی و مدنی را در این کشور بازداشت کرده و “با استفاده از خشونت و سلاح‌های مرگبار سعی می‌کند تا اعتراض‌های مردم ایران را سرکوب کند”.

ادامه

اجتماعی, اعتراضات اجتماعی, امنیتی, ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, معلمان

فعال کارگری؛ آزادسازی به نفع سرمایه‌دار و به ضرر کارگر و طبقه ضعیف/ چرا «جراحی اقتصادی» از فرودستان آغاز شد؟

مفت‌خورها بدون اینکه کمترین کمکی به تولید ملی و رفاه کشور بکنند، دهه‌هاست به دلیل پول نفت و فشارهای سیاسی دستگاه‌ها به بودجه‌ی عمومی کشور آویزانند. به اینها نه تنها هیچ توجهی نمی‌شود بلکه ظاهراً هزینه‌ی این آدم‌ها و دستگاه‌های سربار را از جیب مردم می‌پردازند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

مبارزۀ دلیرانه معلمان، بازنشستگان، کارگران ومردم بر ضد رژیم ظلم وجنایت

مبارزۀ دلیرانۀ معلمان، فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران کشور و مردم جان به لب رسیده بر ضد ظلم و ستم رژیم ضد مردمی ولایت فقیه، با وجود سرکوب شدید و خونین نیروهای امنیتی، همچنان ادامه دارد.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, معلمان, مقاله

کارگران معدن زغال سنگ گلندرود خواستار حذف پیمانکار شدند

کارگران می‌گویند؛ حضور پیمانکاران باعث از بین رفتنِ امنیت شغلی آن‌ها شده به طوری که نمی‌توانند برای شغل خود آینده‌ای متصور شوند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز (۱۷اردیبهشت ماه) شماری از کارگران معدن زغال سنگ البرز گلندورد در استان مازندران مقابل ساختمان تهیه و تولید در تهران تجمع کردند.

 

این کارگران مدعی هستند که در روزهای اخیر فشار کارفرما برای تسویه حساب یا انعقاد قرارداد با پیمانکار افزایش یافته است.

 

وی افزود: کارگران مشکلات را به استانداری، فرمانداری، اداره کار و حتی شورای محلی منتقل کرده‌اند تا از طریق این آن‌ها به نتیجه برسند اما بازهم نتیجه‌ای حاصل نشد. متاسفانه در روز‌های اخیر کارفرما خواستار عقد قرارداد با پیمانکار شده و گفته شده اگر قرارداد پیشنهادی پیمانکار را امضا نکنیم، باید محل کار خود را ترک کنیم.

 

به گفته وی؛ پس از تشکیل و روی کار آمدن پیمانکاران برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها به این فکر افتادند که کارهای دائم و مستمر خود را هم به بهانه کوچک کردن دولت دست پیمانکاران بدهند اما مجموعه‌هایی که با پول دولت یا بودجه ملی ایجاد شده است، لزومی ندارد برای بهره‌برداری به پیمانکار سپرده شوند.

 

این کارگر گفت: پیش از این نیز قرارداد کارگران در معدن گلندرود با پیمانکار تامین نیرو بوده و در واقع ما انتظار داشتیم همین پیمانکار که پول را به حساب کارگران واریز می‌کرد و عملا وظیفه‌ای جز امضا برای صورت وضعیت و پرداخت حقوق کارگر و امضا برای واریز حق بیمه کارگر نداشت، کنار برود و قرادادهایمان با کارفرمای اصلی صورت گیرد.

 

او افزود: حضور پیمانکاران باعث از بین رفتنِ امنیت شغلی آن‌ها شده به طوری که نمی‌توانند برای شغل خود آینده‌ای متصور شوند. پیمانکار به راحتی می‌تواند کارگر را اخراج کند، حقوق آن را نپردازد و کسی نمی‌تواند جلوی او بایستد.

اپراتورهای شرکت‌های برق منطقه‌ای خواستار تبدیل شدن به کارگر دائم، در کوتاه‌ترین زمان ممکن شدند

جمعی از کلاه سفیدهای وزارت نیرو امروز (هفدهم اردیبهشت) مقابل دفتر مرکزی سازمان امور اداری و استخدامی کشور تجمع کردند. 

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

کودکان کار را فراموش نکنیم! کار کودکان باید ممنوع شود!

هنگامی که از روز جهانی کارگر و مبارزهٔ طبقه کارگر و زحمتکشان به‌ضد جبههٔ سرمایه سخن به‌میان می‌آید، بی‌درنگ از کودکان کار در چهارگوشهٔ جهان ازجمله در کشورمان ایران نیز باید یاد کرد و زندگی و سرنوشت آنان را به‌دست فراموشی نسپرد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خصوصی‌سازی, سازمان بین‌المللی کار, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری, کارگری, مقاله

کارگران شهرداری شوش در اعتراض به معوقات مزدی و نبود امنیت شغلی دست به تجمع زدند

شهرداری شوش بیش از ۳۰۰ نفر تحت مسئولیت پیمانکاران مختلف با ۱۷ تا ۱۸ سال سابقه کار مشغول کارند که جدا از معوقات مزدی و بیمه‌ای در طول فعالیت شغلی‌شان به دنبال تبدیل وضعیت شغلی خود بوده‌اند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری