مرکز آمار ایران؛ تورم خردادماه برای فقیرترین دهک دو برابر ثروتمندترین دهک است

محاسبات مرکز آمار بیانگر این است که تورم نقطه به نقطه هم برای دهک‌های فقیر جامعه بالاتر از دهک‌های ثروتمند بالایی است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, دهقانی, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری

از مبارزۀ دلیرانه بازنشستگان و مستمری‌بگیران حمایت کنیم!

نمایش سالانه شورای عالی کار در اسفندماه ۱۴۰۰ و پس از کش‌وقوس دادن‌ها و امروز و فردا کردن‌ها سرآخر، افزایشی ۵۷٫۴ درصدی دستمزد برای کارگران زیر پوشش سازمان تأمین اجتماعی، شرکت‌ها و کارگاه‌های خصوصی و افزایشی ۱۰ درصدی دستمزد برای کارمندان دولت و بازنشستگان به‌همراه داشت.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, مقاله, نئولیبرالیسم

«کاراجباری درشین جیانگ»؛ دروغ شاخدار آمریکا، بهانه‌ای برای مهار چین

«شو گوی‌شیانگ» یکی از سخنگویان دولت منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ ۲۴ ژوئن در کنفرانس خبری آنلاین گفت: شین جیانگ به‌شدت «قانون جلوگیری از کار اجبار اویغورِ» ایالات متحده را محکوم و شدیدا با آن مخالفت می‌کند.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, کارگری, گزارش

نگاه ابزاریِ پیمانکاران به‌کارگران/ نگرانی از تخریب طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی پالایشگاه چهارمِ مجتمع گازی پارس جنوبی گفت نیروهای پیمانکاری امنیت شغلی ندارند. با حذف پیمانکاران بخشی از مشکلات کارگران از بین می‌رود. 

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

کارگران معدن زغال سنگ زمستان یورت غربی خواستار حذف پیمانکاران و عقد قرارداد دائم شدند

کارگران پیمانی معدن زغالسنگ «زمستان یورت غربی» در استان گلستان که ازواحد‌های زیرمجموعه شرکت معدنی شمال شرق شاهرود در استان سمنان است از اینکه در چند سال گذشته در استخدام چندین شرکت پیمانکاری تامین نیرو هستند، اعتراض دارند و خواستار تغییر وضعیت استخدامی و عقد قرارداد دائمی برای تامین امنیت شغلی و معیشتی خود شدند.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، این کارگران با بیان اینکه برخی پیمانکاران عملیاتی‌اند و با سرمایه‌گذاری شخصی و با خرید تجهیزات و ماشین‌آلات به نوعی در سهام پروژه شریک می‌شوند، در ادامه افزودند: در مقابل شرکت‌های تامین نیرو هیچ آورده‌ای ندارند و فقط به عنوان یک واسطه عمل کرده و دستمزد ما کارگران را از شرکت اصلی دریافت و با کسر مبالغی به حساب کارگران واریز می‌کنند.

 

کارگران پیمانی معدن زغال سنگ زمستان یورت غربی همچنین درباره پیگیری تبدیل وضعیت استخدامی خود گفتند: سال‌هاست مجموعه کارگران معادن زغال سنگ زمستان یورت برای دریافت مطالبات صنفی خود و همچنین در اعتراض به سیاستگذاری‌های مدیران در رابطه با واگذاری بخش عمده‌ای از تأمین نیروی انسانی به شرکت‌های پیمانکاری، پیگیری‌های را انجام داده‌اند که تاکنون به نتیجه قابل قبولی نرسیده است.

 

آن‌ها با اشاره به اینکه در نتیجه حضور پیمانکار، حقوق و دستمزدمان به نسبت همکاران رسمی و قرارداد مستقیم شاغل در این واحد و سایر معادن دولتی به صورت حداقلی مصوبه شورای عالی کار پرداخت می‌شود، افزودند: هرچند مطالبات مزدی و بیمه‌ای ما کارگران به موقع پرداخت می‌شود و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد اما پیمانکاران نیروی انسانی در مقام کارفرما آورده مالی چندانی ندارند. کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در بخش‌های مختلف معادن زغال سنگ ازجمله پیش روی و استخراج، مشغول به کار هستند نیز ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آن‌ها وجود دارد.

 

این کارگران با تاکید بر اینکه کارگران پیمانی این معادن بعد از سال‌ها کار در تونل‌های زیرزمینی از مزایای همکاران رسمی و قرارداد مستقیم بی‌بهره هستند، در خاتمه گفتند: از قراردادهای موقت خود با پیمانکار خسته شده‌ایم چون بخشی از حقوق صنفی‌مان از سوی کارفرما پیمال می‌شود بنابراین از مسئولان تبدیل وضعیت شغلی با عقد قرارداد مستقیم را خواستار هستیم.

رسانه‌های اسرائیل: فرد ترور شده «مسئول عملیات برون‌مرزی سپاه قدس» بوده است

در پی ترور یک عضو سپاه پاسداران در روز یکشنبه ۲۳ مه (۱ خرداد) در تهران، رسانه‌های اسرائیل می‌گویند که این فرد «جانشین فرمانده یگان ۸۴۰ نیروی قدس سپاه پاسداران» بوده که عملیات در خارج از ایران را هدایت می‌کرده و «موساد» او را از میان برداشته است.

ادامه

اسراییل, امریکا, ایران, تروریسم, جهان, حقوق بشر, سوریه, گزارش

پنجمین کنفرانس جنبش جهانی علیه کار کودکان در آفریقای جنوبی

بیش از ۱۰۰۰ نماینده از دولت‌ها، سازمان‌های کارگری و کارفرمایی، آژانس‌های سازمان ملل، جامعه مدنی و سازمان‌های منطقه‌ای در کنفرانس جهانی کار کودک در دوربان، آفریقای جنوبی شرکت کردند.

ادامه

ارژانتین, افریقای جنوبی, برزیل, جهان, حقوق بشر, حقوق کودک, خبر, کارگری, نروژ, هلند