سفره کارگران و زحمتکشان خالی تر از همیشه

همه مردم کشور باید از یک زندگی انسانی و مرفه برخوردار باشند و محاسبه حداقل دستمزدها باید بالاتر از خط فقر باشد تا بتواند تامین کننده هزینه های لازم زندگی آنها باشد.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, بازنشستگان, بانک جهانی, حقوق بشر, سازمان ملل, عدالت اجتماعی, فقر, کارگری, مقاله

فراخوانی اتحادیه‌های کارکنان فرانسه برای اعتصاب سراسری

اتحادیه‌های فرانسه در اعتراض به اصلاحات حقوق بازنشستگی و بحران هزینه‌های زندگی روز پنجشنبه اصناف و اقشار مختلف را به اعتصاب سراسری فراخواندند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جهان, حقوق بشر, خبر, راننده, غرب اروپا, فرانسه, کارگری, معلمان

کارگران پروژه‌ای نفت؛ تا کی گرسنگی و بی‌تامینی؟ دیگر بس است!

ما کارگران پروژه ای نفت همصدا با همه مردم در ایران بار دیگر خشم و نفرت خود را نسبت به قتل مهسا امینی این دختر جوان به دست گشت ارشاد اعلام کرده و از مبارزات مردمی علیه خشونت سازمان‌یافته و هر روزه علیه زنان و علیه فقر و بی‌‌تامینی و جهنم حاکم بر جامعه حمایت

ادامه

ایران, پیام, حقوق بشر, خبر, زنان, عدالت اجتماعی, کارگری

۶ کارگر در چهار حادثه کاری جان خود را از دست دادند

سه کارگر بر اثر سقوط جرثقیل، یک کارگر براثر برق گرفتگی، یک کارگر بر اثر سقوط از ارتفاع و یک گارگر بر اثر ریزش ساختمان در دو سه روز گذشته جان خود را از دست دادند.

ادامه

ایران, حقوق بشر, حوادث, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

کارگران شرکتی مخابرات خواستار تبدیل وضعیت استخدامی از قراردادی به رسمی شدند

کارگران پیمانکاری شرکت مخابرات ایران که برای احقاق حقوق خود تجمعات بسیار داشته‌اند و بیشترین مشکلات را در شرکت مخابرات دارند، می‌گویند: با سابقه‌ی بالای ۱۵ سال هنوز نیروی پیمانکاری هستیم و حقوق و مزایای بسیار کمتری از نیروهای قراردادی و رسمی می‌گیریم.

 

جمعی از نیروهای شرکتی مخابرات ایران در تماس با خبرنگار ایلنا، خواستار بهبود وضعیت خود شدند.

 

این نیروها با اشاره به صحبت‌های اخیر مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل مخابرات گفتند: ایشان از لزوم توسعه مخابرات صحبت می‌کنند اما ما معتقدیم شروع توسعه‌‎ی مخابرات از بهبود وضعیتِ نیروهایش می‌گذرد.

 

آن‌ها می‌گویند: ۴۰هزار نفر نیروی شرکتی در مخابرات کار می‌کنند که این نیروها از مشکلات بسیاری رنج می‌برند. زیربنای توسعه و سرمایه‌گذاری در ارتباطاتِ ثابت (وابسته به) بهبود شرایط این نیروهاست.

 

به گفته‌ی این نیروها؛ اگر قرار باشد کاری اساسی در راستای توسعه‌ی مخابرات صورت گیرد این کار نه صرفا از مسیر افزایش تعرفه‌ها بلکه از مسیر توجه به مشکلات نیروها می‌گذرد. چراکه این نیروها هستند که می‌توانند با انجامِ کار دقیق و درست مخابرات را به سمت توسعه ببرند و چنانچه نیروها از امنیتِ شغلی برخوردار باشند تعلق خاطر بیشتری به کار خود پیدا می‌کنند و در کار خود منسجم‌تر عمل می‌کنند.

 

برخی از این نیروهای پیمانکاری که بیشترین مشکلات را در شرکت مخابرات دارند، می‌گویند: با سابقه‌ی بالای ۱۵ سال هنوز نیروی پیمانکاری هستیم و حقوق و مزایای بسیار کمتری از نیروهای قراردادی و رسمی می‌گیریم.

 

به گفته‌ی آن‌ها؛ امنیتِ شغلی نیروهای شرکتی پایین است، به همین دلیل این نیروها مجبورند کار بیشتری نسبت به سایر نیروهای قراردادی و رسمی انجام دهند و دستمزد کمتری دریافت کنند. اعتراض به این وضعیت باعث اخراج نیروها می‌شود.

 

آن‌ها به طرح ساماندهی کارکنان دولت اشاره می‌کنند و می‌گویند: ما از مجلس می‌خواهیم که در تصویب طرح ساماندهی کارکنان دولت، نیروهای مخابرات را از قلم نیندازند و همچنین از مدیران مخابرات می‌خواهیم با طرح ساماندهی شروع به تبدیل وضعیتِ نیروها کنند تا بخشی از مشکلات حل شود.

 

این نیروها با ابراز نگرانی نسبت به تمایل شرکت مخابرات برای خروج از طرح ساماندهی کارکنان دولت می‌گویند: شرکت مخابرات مدعی است که یک شرکت خصوصی است و در صورت تصویب طرح ساماندهی مشمول اجرای آن نمی‌شود، اما با توجه به اینکه یکی از بزرگترین سهامداران آن ستاد اجرایی فرمان امام است، نمی‌توان آن را تماما یک شرکت خصوصی دانست.

 

طبق آنچه نمایندگان مجلس گفته‌اند هر نهاد عمومی باید مشمول طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت شود و شرکت مخابرات ایران نیز یک نهاد عمومی است.

 

گفتنی است؛ طی چند سال گذشته اخبار مربوط به کارکنان قرارداد موقت و شرکتی مخابرات به کرات منتشر شده است. مسائلی چون اخراج نیروهای شرکتی مخابرات خوزستان، عدم تبدیل وضعیتِ ایثارگران مخابرات، مشکلات مربوط به طرح طبقه‌بندیِ مشاغل نیروهای شرکتی مخابرات اصفهان و گیلان و… از جمله مواردی است که بارها از سوی رسانه‌ها و حتی نمایندگان مجلس پیگیری شده است اما شرکت مخابرات تاکنون قدمی در راستای حل مشکلات این نیروها برنداشته است.

 

در همین راستا، اواسط شهریور ماه کمیسیون اجتماعی مجلس جلسه‌ای با حضور وزیر ارتباطات و برخی از مدیران مخابرات برگزار کرد که در آن جلسه به مشکلات نیروها پرداخته شد. طی گزارشات رسیده از آن جلسه وزیر ارتباطات و مجلس به شرکت مخابرات ایران اخطار داده تا ظرف مدت معینی مشکلات نیروها را حل کند.

نفس‌های آخر الگوی نولیبرالی تأملی بر ساختار بحران مضاعف کنونی ‏سرمایه‌داری

نوشتهٔ کلاس واگنر، در unsere zeit (زمان ما)، نشریهٔ حزب کمونیست آلمان

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اسیا, اقتصادی, المان, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, انگلستان, بانک جهانی, جهان, حقوق بشر, دیدگاه, سازمان تجارت جهانی, سرمایه‌داری, صندوق بین‌المللی پول, عدالت اجتماعی, غرب, کارگری, مارکسیسم, مقاله, نئولیبرالیسم

کارگران شهرداری زنجان خواستار تبدیل وضعیت استخدامی از قراردادی به رسمی شدند

شماری از کارگران قراردادی شهرداری زنجان که در بخش خدمات و فضای سبز مشغول کارند، خواستار رفع تبعیض در تبدیل وضعیت قراردادهای خود از پیمانکاری به قرارداد مستقیم شدند.

ادامه

ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری

اعتصاب‌های کارگری، دولت محافظه‌کار بریتانیا را به چالش می‌کشند!

از دههٔ ۱۹۸۰/۱۳۶۰ و اعتصاب تاریخی معدنچیان بریتانیا در مقابله با سیاست‌های ضدکارگری مارگارت تاچر- از معماران نولیبرالیسم- چنین اعتصاب‌های یکپارچه با شعارهای مشخص طبقاتی در آن کشور سابقه نداشته است. 

ادامه

اختلاف طبقاتی, انگلستان, اوکراین, جهان, حقوق بشر, روسیه, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, مقاله, نئولیبرالیسم

کارگران در بند رژیم کارگرستیز و ضدملی ولایی

با رکود و تعطیلی برندهای قدیمی، چند صد شغل ثابت از بین می‌رود، آنهم به خاطر مشکلات مالیاتی یا بحران مالکیت یا به عبارت ساده‌تر، واگذاری به امان خدا؛ نشست بگذارند، بررسی کنند و در نهایت اینکه، پا روی خرخر‌ه‌ی برندهای معروف نگذارند…..

ادامه

اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش