هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ارتش چین روز چهارشنبه از رصد یک هواپیمای گشت دریایی آمریکا بر فراز تنگه تایوان و هشدار به آن خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، ارتش چین روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور به یک هواپیمای گشت نیروی دریایی آمریکا که بر فراز تنگه تایوان پرواز می‌کرد، هشدار دادند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ... هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, چین, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

دیدار شی جین‌پینگ با روسای شورای اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا

«شی جین‌‌پینگ» رئیس جمهوری خلق چین روز پنج‌شنبه ۷ دسامبر/۱۶ آذر در هتل ملی «دیائو یوتای» با «شارل میشل» رئیس شورای اروپا و «اورزولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که برای حضور در بیست و چهارمین نشست رهبران چین و اتحادیه اروپا در چین به سر می‌‌برند، دیدار کرد. به گزارش رادیو بین‌المللی ... دیدار شی جین‌پینگ با روسای شورای اروپا و کمیسیون اتحادیه اروپا

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, جهان, چین, خاورمیانه, سازمان ملل, شرق آسیا, صلح, گزارش

چین یک ماهواره با هدف آزمایش فناوری “اینترنت ماهواره‌ای” پرتاب کرد

چین یک ماهواره آزمایشی جدید از مرکز پرتاب ماهواره Xichang در استان سیچوان در جنوب غربی چین به فضا فرستاد. به گزارش رادیو بین‌المللی چین؛ ساعت سه و ۲۴ دقیقه بامداد روز چهارشنبه ششم دسامبر به وقت محلی، ماهواره آزمایشی فناوری اینترنت ماهواره‌ای چین با موشک حامل «جیه لونگ ۳» از مرکز پرتاب ماهواره «تای ... چین یک ماهواره با هدف آزمایش فناوری “اینترنت ماهواره‌ای” پرتاب کرد

ادامه

جهان, چین, خبر, دانش, شرق آسیا

ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

یک ماهواره سنجش از راه دور مصری از پایگاه فضایی جیو چوان در شمال غربی چین به فضا پرتاپ و با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، یک ماهواره سنجش از راه دور متعلق به دولت مصر با نام (MISRSAT-۲) امروز (دوشنبه ۱۳ آذر) به فضا پرتاب ... ماهواره مصری از پایگاه فضایی چین به فضا پرتاپ شد

ادامه

چین, خبر, شرق آسیا, کشاورزی, مصر

صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

درحالیکه صنعت دفاعی آمریکا به علل مختلف ازجمله کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین و اسرائیل با چالش‌هایی مواجه شده، این کشور در چنین شرایطی بین منگنه افزایش قدرت نظامی چین و روسیه گرفتار شده است. به گزارش ایرنا، نشریه آمریکایی «پولیتیکو» با استناد به یک نسخه پیش‌نویس از استراتژی جدید صنعتی دفاع ملی آمریکا گزارش داد، ... صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

ادامه

اسراییل, اوکراین, تایوان, جنگ سرد, خاورمیانه, شرق آفریقا, شرق اروپا, فلسطین

ژاپن با آمریکا و انگلیس علیه چین همکاری نمی‌کند

ژاپن اعلام کرده که با آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی برای محکومیت چین در ارتباط با تحولات هنگ کنگ همراهی نخواهد کرد.

 

به گزارش مهر به نقل از رویترز، ژاپن تصمیم ندارد که با آمریکا و انگلیس و برخی دیگر از کشورهای غربی در صدور بیانیه‌ای برای محکومیت چین بر سر هنگ کنگ همراهی کند.

 

این خبر به نقل از مقامات دولتی ژاپن که نامشان اعلام نشده، تائید شده است.

 

قرار است انگلیس، آمریکا، استرالیا و کانادا با صدور بیانیه‌ای چین را به دلیل اعمال «قانون امنیت ملی در هنگ کنگ» محکوم کنند. این کشورها گفته‌اند که قانون مذکور آزادی هنگ کنگ و توافق ۱۹۸۴ میان لندن و پکن را درباره خودمختاری هنگ کنگ نقض خواهد کرد.

 

انگلیس حتی پا را فراتر گذاشته و چین را تهدید کرده است در صورت اجرایی شدن این قانون در هنگ کنگ، زمینه را برای پذیرش شهروندی ساکنان هنگ کنگ در انگلیس فراهم خواهد کرد.

 

دیگر کشورهای غربی نیز بویژه آمریکا به شدت با اعمال قانون امنیت ملی مورد نظر چین در هنگ کنگ مخالفت کرده، هرچند در مقابل مقامات پکن اجرای این قانون را در صلاحیت حاکمیت داخلی خود عنوان می‌کند.

 

حال برخلاف کشورهای غربی، ژاپن قرار نیست که بیانیه مشترک محکومیت چین درباره هنگ کنگ را امضا کند و این موضوع می‌تواند به نوعی مسیر و رویکرد متفاوت توکیو را در رابطه با پکن در مقایسه با کشورهای غربی نشان دهد.

 

آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی و غربی از زمان شیوع کرونا، چین را هدف شدیدترین حملات خود قرار داده‌اند، اما به نظر می‌رسد که ژاپن چندان با غربی‌ها در این مسیر همراه نیست و ملاحظات منطقه‌ای خود را در شرایط فعلی در رابطه با چین بیشتر مورد نظر دارد.

ورود محموله‌های کمکی چین به ونزوئلا و سوریه

مقامات ونزوئلا با اشاره به دریافت ششمین محموله کمکی چین برای مقابله با ویروس کرونا تاکید کردند این اقدام گامی تاریخی در تقویت روابط کاراکاس و پکن است.

ادامه

امریکای لاتین, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا, همبستگی, ونزوئلا

کوبا: قطع همکاری آمریکا با سازمان جهانی بهداشت نشانه انزوای واشنگتن است

کوبا ضمن حمایت تمام‌عیار از سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که تصمیم واشنگتن برای پایان دادن به همکاری‌ با این سازمان بازتاب انزوای فزاینده آمریکا در عرصه بین‌الملل است.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, چین, خبر, سازمان بهداشت جهانی, شرق آسیا, کوبا