اتحادیه‌های بزرگ روزنامه‌نگاران خواستار آزادی آسانژ شدند

رهبران برخی از اتحادیه‌های بزرگ بین‌المللی روزنامه‌نگاری امروز (چهارشنبه) خواستند تا “جولین آسانژ” بنیانگذار ویکی‌لیکس “به نام آزادی مطبوعات” آزاد شود.

ادامه

اتحادیه اروپا, اسپانیا, استرالیا, افغانستان, المان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ایران, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, سازمان ملل, عراق, فرانسه, ویکی‌لیکس

چین: پرونده آسانژ دورویی آمریکا و انگلیس را در قبال آزادی بیان نشان می‌دهد

سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (دوشنبه) گفت تصمیم مقامات انگلیس برای استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا نشان‌دهنده نگرش واقعی و ریاکارانه لندن و واشنگتن در قبال آزادی مطبوعات و آزادی بیان است.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین خاطرنشان کرد: پرونده جولیان آسانژ آینه‌ای است که بازتاب‌دهنده ریاکاری آمریکا و انگلیس در موضوعات مرتبط با آزادی مطبوعات است.

 

این دیپلمات در یک نشست خبری تاکید کرد که هم لندن و هم واشنگتن از آزادی بیان تنها زمانی که صحبت از افشای اطلاعات سایر کشورها شود، حمایت می‌کنند، اما افرادی را که اطلاعات مربوط به دولت‌های خودشان را افشا می‌کنند به شدت مجازات می‌کنند.

 

این سخنگو اضافه کرد: کل دنیا نظاره‌گر سرنوشت آسانژ بوده و امیدوار هستند که بی‌طرفی و عدالت در این پرونده سرانجام غالب شود.

 

در تاریخ ۱۷ ژوئن، پریتی پاتل، وزیر کشور انگلیس، استرداد آسانژ به آمریکا را تایید کرد؛ آسانژ با وجود اعتراضات وکلای مدافعش مبنی بر وجود خطراتی علیه سلامتی‌اش، با دورنمای دریافت حکم مجازات احتمالی ۱۷۵ سال زندان مواجه است. ویکی‌لیکس این تصمیم پاتل را “روز سیاهی برای آزادی مطبوعات و دموکراسی انگلیس” خواند و قول داد که این دستور را به چالش بکشد.

 

ویکی‌لیکس از سوی آسانژ در تاریخ چهارم اکتبر ۲۰۰۶ تأسیس شد، اما در سال ۲۰۱۰ زمانی که شروع به انتشار اطلاعات محرمانه دولتی در مقیاس وسیع به ویژه اطلاعات دولت آمریکا کرد، به شهرت رسید. آسانژ پس از انتشار هزاران سند طبقه‌بندی شده که جنایات جنگی سربازان آمریکایی در عراق و افغانستان را افشا می‌کند، در لیست افراد تحت تعقیب آمریکا از بابت اتهام جاسوسی قرار گرفت.

 

از ژوئن ۲۰۱۲، این بنیانگذار ویکی‌لیکس از ترس استرداد احتمالی خود به سفارت اکوادور در لندن پنهانده شد، اما در آوریل ۲۰۱۹ به درخواست واشنگتن توسط مقامات انگلیس دستگیر شد. جلسات دادرسی مربوط به پرونده استرداد وی در ماه مه ۲۰۱۹ آغاز شد. دولت آمریکا خیلی سریع اتهامات جدیدی را علیه آسانژ در ارتباط با ۱۷ مورد نقض قانون جاسوسی و افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده مطرح کرد. آسانژ اکنون در یکی از زندان‌های انگلیس به سر می‌برد و در انتظار استرداد به آمریکاست.

اسنودن؛ استرداد آسانژ نماد تکان دهنده‌ای از نادیده گرفتن تعهدات انگلیس و آمریکا به حقوق بشر است

ادوارد اسنودن پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا با انتقاد شدید از تصمیم انگلیس برای استرداد جولیان آسانژ بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس به آمریکا، آن را نماد تکان دهنده از بی‌توجهی به اصول حقوق بشر دانست.

ادامه

اروپا, استرالیا, اسنودن, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تحلیل, جهان, حقوق بشر, رواندا, روزنامه نگاران, ویکی‌لیکس

دولت انگلیس بالاخره آسانژ را به آمریکا تحویل می‌دهد

دولت انگلیس تایید کرد که بنیانگذار سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» را برای رسیدگی به اتهامات جاسوسی به آمریکا مسترد خواهد کرد.

ادامه

افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, عراق, قضایی, ویکی‌لیکس

پامپئو برای توضیح درباره توطئه ترور بنیان‌گذار «ویکی‌لیکس» احضار شد

دادگاهی در اسپانیا وزیر خارجه سابق آمریکا و مدیر پیشین سیا را احضار کرده تا شهادت دهد که آیا دولت آمریکا قصد ربودن یا حتی ترور «جولیان آسانژ» را داشته است.

ادامه

اسپانیا, استرالیا, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, غرب اروپا, ویکی‌لیکس

کمیسر شورای اروپا از انگلیس خواست از استرداد آسانژ به آمریکا جلوگیری کند

شورای اروپا امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که کمیسر حقوق بشر این شورا از دولت انگلیس خواسته است تا اجازه استرداد جولیان آسانژ به ایالات متحده را ندهد.

ادامه

اروپا, افغانستان, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, تجاوز نظامی, جهان, حقوق بشر, خبر, روزنامه نگاران, ویکی‌لیکس