چین جهت تقویت توانمندی خود در فضا، ماهواره «تیانشینگ-۱» را به فضا پرتاب کرد + فیلم

رسانه‌های چین خبر دادند، این کشور امروز چهارشنبه ماهواره آزمایشی «تیانشینگ-۱» (Tianxing-1) را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, دانش, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, فیلم

چین می‌خواهد ۲سال زودتر از ناسا اولین نمونه‌های مریخ را به‌زمین برگرداند

چین قصد دارد با پیشی گرفتن از ناسا و آژانس فضایی اروپا اولین نمونه از سنگ های سیاره سرخ را در سال ۲۰۳۱ به زمین بیاورد.

 

سون زژو، طراح ارشد کاوشگر و مدارگرد مریخی چین روز دوشنبه ۲۰ ژوئن ماموریت جاه‌طلبانه «تیان‌ون-۳» برای ارسال نمونه ازمریخ به زمین را تشریح کرد که قرار است ۲ سال پیش از طرح مشابه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا عملی شود.

 

طبق داده های این طرح «بلندپروازانه» قرار است «تیان ون۳» در سپتامبر ۲۰۲۹ بر روی سطح مریخ فرود آید. هنوز محل دقیق فرود مشخص نشده و فرایند انتخاب آن در جریان است. ماموریت این فضاپیما در نیمکره شمالی و احتمالا در زمان اعتدال پاییزی انجام خواهد شد. انتقال نمونه ها در اکتبر ۲۰۳۰ و در مدار پیرامونی مریخ صورت خواهد گرفت و در نهایت اگر همه چیز طبق برنامه جلو رود، نمونه های سنگها ژوئیه ۲۰۳۱ به زمین می رسند.

 

برای دستیابی به جمع‌آوری و تحویل نمونه‌های سنگ مریخ، پکن در نظر دارد در اواخر سال ۲۰۲۸ یک فضاپیما را به سیاره سرخ اعزام کند. این ماموریت با تحویل نمونه‌ها به زمین در ژوئیه ۲۰۳۱ به پایان خواهد رسید.

 

سال گذشته سازمان ملی فضایی چین (CNSA) نشان داده بود که از فناوری سفر به مریخ و پیاده‌سازی کاوشگر در سطح این سیاره برخوردار شده است.

 

بازگرداندن نمونه‌ها به زمین نیازمند طی کردن چندین مرحله است؛ در ابتدا نمونه‌ها باید از طریق یک وسیله بالارونده به فضاپیمایی در مدار مریخ منتقل شوند تا به سمت زمین حرکت کند و در نهایت رهاسازی کپسول حاوی نمونه‌ها برای فرود نهایی به روی کره زمین.

 

ماموریت‌های سازمان ملی فضایی چین و ناسا هر دو بسیار و نیازمند تحقیقات و آزمایش‌های متعددی هستند. هر دو آژانس فضایی به خوبی می‌دانند که احتمال اشتباه در هر مرحله وجود دارد.

 

اما ماموریت تحویل موفقیت آمیز نمونه‌ها به زمین می‌تواند برای دانشمندان بسیارحائز اهمیت باشد. زیرا فرصت استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته برای مطالعه نمونه‌های بدست آمده از مریخ بهترین فرصت را برای مشخص کردن اینکه آیا تاکنون شکلی از حیات در سیاره سرخ وجود داشته است یا خیر، فراهم می‌کند. چنین کشفی می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا برخی از اسرار منشأ حیات را در سیاره زمین دریابند.

برنامه فضایی چین؛ از هیچ تا ساخت ایستگاه فضاییِ مستقل

باز هم از برنامه فضایی چین خبری خوش رسید؛ شن جوئو-۱۴ با موفقیت پرتاب شد و با رسیدن به محل مورد نظر با موفقیت به بخش اصلی ایستگاه فضایی چین با نام «تیان هه» متصل شد.

ادامه

اتحاد شوروی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, دانش, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, مقاله

روسیه: آمریکا با فضاپیمای فوق سری سلاح کشتار جمعی به فضا حمل می‌کند

رئیس آژانس فضایی روسیه گفت: احتمالا آمریکا با فضاپیمای فوق سری خود موسوم به «ایکس-۳۷» تسلیحات کشتار جمعی به فضا حمل می کند، چرا که یک حمله فضایی بسیار خطرناکتر از هرگونه حمله از زمین است.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خبر, دانش, روسیه, شرق آسیا