واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک،‌ آمریکا اعلام کرد که با توجه به تقویت روابط چین با روسیه، امکان بهبود روابط پکن-واشنگتن وجود ندارد. ایالات متحده روز گذشته -پنج‌شنبه- اعلام کرد که رئیس‌جمهوری چین نمی‌تواند روابط ... واشنگتن: تقویت روابط چین با روسیه، امیدها به بهبود رابطه با آمریکا را زیر سوال می‌برد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تحلیل, جنگ سرد, چین, روسیه, شرق آسیا, شرق اروپا, غرب

بورل: اتحادیه اروپا، تایوان را به‌رسمیت نمی‌شناسد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مسئله «چین واحد» صراحتا عنوان کرد که این اتحادیه، جزیره خودگردان تایوان را به عنوان «کشور» به‌رسمیت نمی‌شناسد و نخواهد شناخت. به گزارش ایسنا، همزمان با اینکه دولت ایالات متحده روابط غیررسمی با تایوان دارد و به این جزیره تسلیحاتی را ارسال می‌کند، تنش‌ها میان آمریکا و ... بورل: اتحادیه اروپا، تایوان را به‌رسمیت نمی‌شناسد

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, تایوان, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا

پنتاگون: استقرار نیروهای ناتو در اوکراین اجتناب‌ناپذیر است

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد اعزام نیروهای ناتو برای آموزش دادن به سربازان اوکراین در خاک این کشور اجتناب‌ناپذیر است. به گزارش ایسنا، رسانه آمریکایی گزارش داد ممکن است ناتو در نهایت سربازان خود را در قالب یک ماموریت آموزشی به اوکراین اعزام کند. با تشدید وخامت اوضاع برای سربازان اوکراین، کی‌یف از ... پنتاگون: استقرار نیروهای ناتو در اوکراین اجتناب‌ناپذیر است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, بلژیک, تحلیل, تنش‌زایی, جنگ سرد, جنگ نیابتی, دخالت نظامی, صلح, غرب, فرانسه, ناتو

تاکید چین بر «موضع مسئولانه» در قبال صادرات تجهیزات نظامی

وزارت امور خارجه چین تاکید کرد که پکن در قبال صادرات محصولات نظامی، از جمله صادرات پهپادهای غیرنظامی، جایگاهی مسئول دارد. در این میان ایالات متحده به اوکراین کمک نظامی می‌کند، اما از همکاری عادی میان روسیه و چین انتقاد می‌کند و این ریاکاری است. به گزارش ایسنا، «وانگ ونبین» سخنگوی وزارت خارجه چین در ... تاکید چین بر «موضع مسئولانه» در قبال صادرات تجهیزات نظامی

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, چین, روسیه, سازمان تجارت جهانی, شرق آسیا, شرق اروپا, صلح

روسیه موشک بالستیک بولاوا را در زیردریایی‌های خود مستقر کرد

در پی تشدید تهدیدهای غرب به سرکردگی آمریکا علیه روسیه که اخیرا پاریس، مسکو را با زرادخانه‌های اتمی خود تهدید کرد، مسکو پس از انجام آزمایش موفقیت‌آمیز موشک قاره پیما «بولاوا» (Bulava)، آنرا در ترکیب موشک‌های بالستیک در ناوگان زیردریایی خود جای داد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، تارنمای نشریه آمریکایی نیوزویک با انتشار این ... روسیه موشک بالستیک بولاوا را در زیردریایی‌های خود مستقر کرد

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اروپا, انگلیس, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, فرانسه

چین تلاش ناتو برای توسعه جناح شرقی را “دستورالعملی برای فاجعه” توصیف کرد

معاون وزیر امور خارجه چین هشدار داد، تلاش آمریکا برای حل مسائل امنیتی اروپا از طریق توسعه ناتو می‌تواند تنها به یک فاجعه عظیم‌تر تبدیل شود.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، لی یوچنگ، معاون وزیر امور خارجه چین از آنهایی که ادعا کرده‌اند عملیات نظامی روسیه در اوکراین توسعه جناح شرقی ناتو را معتبر می‌کند، انتقاد کرد و گفت: آنها علت اصلی را به عنوان نسخه تجویز می‌کنند.

 

وی در یکی از نشست‌های امنیتی مجازی اندیشکده‌های گروه ۲۰ گفت: ادامه توسعه جناح شرقی ناتو امنیت در اروپا را برهم زده و یک آشفتگی بزرگ ایجاد کرده است. با توجه به این، حل این بحران از طریق توسعه بیشتر شبیه به حل یک اشتباه با اشتباه دیگر است.

 

لی یوچنگ از کشورهای غربی به خاطر ذهنیت جنگ سرد و زورطلبی‌شان از جمله تهدیدات اعمال تحریم‌های ثانویه علیه چین در صورتی که به مسیر سابقش بازنگردد، انتقاد کرد و گفت: بحران اوکراین ثابت کرد که سیاست امنیتی اروپا منسوخ شده و طرز فکرش متحجر است.

 

وی افزود: شاید آنها در دستانشان گوشی‌های هوشمند عصر مدرن را در دست داشته باشند اما طرز فکر آنها همچنان با سیستم ذهنیت جنگ سرد قرن گذشته کار می‌کند. جای تعجب ندارد که سیستم امنیتی اروپا یک “از کار افتادگی” را تجربه می‌کند.

 

معاون وزیر امور خارجه چین گفت: آمریکا همچنین در اطراف مرزهای چین یعنی در منطقه آسیا-اقیانوس آرام مشغول ریختن بذر نفاق است، گروه‌های انحصاری ضد چینی ایجاد کرده و خطوط قرمز چین در رابطه با تایوان را محک می‌زند. اگر این مدل آسیا-اقیانوس آرام توسعه جناح شرقی چین نیست پس چیست؟ چنین استراتژی اگر بررسی نشده باقی بماند پیامدهای هولناکی به همراه می‌آورد و منطقه آسیا-اقیانوس آرام را به سمت لبه پرتگاه سوق می‌دهد.

 

این دیلمات هشدار داد: تکرار سناریوی اوکراین در تایوان ممکن نیست چرا که این جزیره بخش جدایی‌ناپذیر چین است. با توجه به این که امنیت اروپا از داخل فروپاشیده است، آمریکا، یکی از ضامنین صلح اروپا باید از جنگ اوکراین درس بگیرد.

جلسه شورای امنیت؛ روسیه مدارکی درباره جنایات ارتش اوکراین ارائه کرد

نماینده روسیه در شورای امنیت با ارائه مدارکی گسترده درباره جنایات اوکراینی ها اعلام کرد که اینها کلمات یا تبلیغات مسکو نیست، بلکه از جانب کسانی است که این جنایات را به چشم خود دیده‌اند.

ادامه

اوکراین, ایتالیا, بلغارستان, دونتسک, روسیه, سازمان ملل, شرق اروپا, گزارش, لوگانسک

نماینده روسیه در سازمان ملل: جنگ جهانی در سطح اقتصادی در حال وقوع است

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در جریان نشست شورای امنیت این سازمان پیرامون اوکراین گفت که در حال حاضر با توجه با اقداماتی که علیه روسیه در واکنش به “عملیات ویژه نظامی” این کشور در اوکراین اتخاذ شده؛ یک جنگ جهانی در سطح اقتصادی در حال وقوع است.

ادامه

اقتصادی, اوکراین, تحریم, تحلیل, جنگ سرد, جهان, روسیه, شرق اروپا, ناتو

اکنون زمان جنبش عدم جانبداری و صلح است

تنش‌آفرینی‌های ناتو، پیگیری سیاست “چرخش به سوی آسیا” در دولت‌های آمریکا، “جنگ سرد جدید” امپریالیسم جهانی، و حملهٔ روسیه به اوکراین در اسفند ماه گذشته، به بحث‌های فراوانی در مورد روند دگرگونی‌های جهان و اثر آن بر توازن نیروها و تأمین منافع اکثریت مردم جهان- و نه اقلیت سلطه‌جویان حاکم- دامن زده است.

ادامه

اتحاد شوروی, اتحادیه آفریقا, استرالیا, استعمار, افریقای جنوبی, المان, امپریالیسم, امریکا, امنیتی, اوکراین, پاکستان, پرو, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, ژاپن, سوئد, سومالی, صلح, مقاله, هندوراس, هندوستان, یمن