“افغان‌ها در آستانه مرگ”؛ درخواست گوترش برای آزادسازی پول‌های افغانستان

دبیر کل سازمان ملل متحد با هشدار به بحران انسانی گسترده و بی‌سابقه در افغانستان از آمریکا و بانک جهانی خواست تا اموال مسدود شده دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون‌ها شهروند در آستانه مرگ این کشور، آزاد کنند.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, بانک جهانی, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, فقر

مسایل روی میز ایران و چین هم زمان با سفر وزیر خارجه به این کشور

یک کارشناس ارشد مسائل چین با اشاره به سفر وزیر خارجه در روزهای آتی به این کشور جنوب شرق آسیا گفت: امیدوارم در این سفر گامی رو به جلو از سوی ایران برای اجرایی شدن برنامه جامع راهبردی ۲۵ ساله بین تهران و پکن برداشته شود و وزیر خارجه با دست پر در این زمینه

ادامه

اسیای مرکزی, اقتصادی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سازمان بهداشت جهانی, سازمان تجارت جهانی, سازمان ملل, شانگ‌های, عربستان سعودی

آغاز خروج نیروهای تحت رهبری روسیه از قزاقستان

با وجود فضاسازی تبلیغاتی آمریکا درباره حضور نیروهای صلح بانی تحت رهبری روسیه در قزاقستان، خروج این نیروها از قزاقستان آغاز شد.

ادامه

ارمنستان, اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, بلاروس, تاجیکستان, تروریسم, جهان, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, صربستان, قرقیزستان, قزاقستان

چین با کمک روسیه “نیروهای خارجی” را از آسیای میانه بیرون می‌کند

در پی مطرح شدن اتهام‌هایی درباره دست داشتن نیروهای خارجی در ناآرامی‌های اخیر قزاقستان، وزیر خارجه چین گفت، مسکو و پکن باید برای مقاومت در برابر مداخله خارجی در آسیای میانه با یکدیگر همکاری کنند.

 

به گزارش ایسنا،‌ به نقل از شبکه خبری راشا تودی، اظهارات «وانگ یی» وزیر خارجه چین پس از گفت‌وگوی تلفنی با سرگئی لاوروف،‌ همتای روسش مطرح شد که در آن، دو طرف درباره اوضاع در قزاقستان صحبت کردند.

 

اخیرا سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه یک نیروی حافظ صلح چند ملیتی برای فرونشاندن اعتراضات به قزاقستان اعزام کرد. در همین چند وقت پیش اعتراضات مسالمت‌آمیز بر سر قیمت سوخت به خشونت کشیده شد و پکن از پاسخ مسکو به این بحران حمایت کرده است.

 

چین و روسیه هر دو مرز زمینی با قزاقستان دارند و ثبات آن برای صلح در منطقه ضروری است.

 

وزیر خارجه چین افزود: دو طرف باید به تقویت هماهنگی و تعامل ادامه دهند، در برابر مداخله نیروهای خارجی در امور داخلی کشورهای آسیای میانه مقاومت کنند و از ایجاد هرج و مرج توسط “انقلاب‌های رنگی” و “سه نیروی شر” (تروریسم، افراط‌گرایی، تجزیه‌طلبی) جلوگیری به عمل بیاورند.

 

این دیپلمات ارشد چینی همچنین گفت: روسیه و چین باید برای کمک به کشورهای آسیای میانه برای مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹ و همچنین کمک به توسعه اقتصادی خود با یکدیگر همکاری کنند.

 

پس از این تماس تلفنی، بیانیه‌ای از سوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که وزرای خارجی چین و روسیه در ارزیابی خود از رویدادهای قزاقستان اتفاق نظر داشتند.

 

در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: ‌آنها بر نگرانی خود در مورد مداخله نیروهای خارجی از جمله مشارکت مزدوران خارجی در حملات به غیرنظامیان و نیروهای اجرای قانون، تصرف مؤسسات دولتی و سایر تاسیسات تاکید کردند.

زاخارووا: واکنش غرب به حضور صلحبان‌ها در قزاقستان از روی درماندگی است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) تاکید کرد، ارزیابی‌های غرب دال بر اینکه نیروهای حافظ صلح سازمان پیمان امنیت جمعی به صورت غیرقانونی در قزاقستان مستقر می‌شوند، از روی عصبانیت و خشم است چرا که نمی‌تواند به این بحران پاسخ موثری بدهد.

ادامه

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, تحلیل, جهان, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, شرق اروپا, غرب, قزاقستان

توکایف: یک کودتای برنامه‌ریزی شده را در قزاقستان پشت سر گذاشتیم

دفتر ریاست جمهوری قزاقستان اعلام کرد که قاسم جومارت توکایف، رئیس جمهور این کشور تصمیم دارد روز سه شنبه تغییراتی را در کادر دولتی اعلام کند.

ادامه

اتحاد شوروی, اسیای مرکزی, امنیتی, بلاروس, جهان, حضور نظامی, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی, صلح, قزاقستان, گزارش

عطوان: روسیه اجازه نخواهد داد یک «انقلاب رنگی» در قزاقستان انجام گیرد

سردبیر رأی الیوم اعلام کرد آمریکا به دنبال ایجاد انقلاب رنگی در قزاقستان و تشکیل نظام طرفدار غرب برای مقابله با روسیه است.

ادامه

اسیای مرکزی, امریکا, امنیتی, انگلستان, جنگ سرد, جهان, چین, حضور نظامی, حقوق بشر, روسیه, سیاسی, غرب, فساد, قزاقستان, گزارش