چین از خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره حمایت کرد

«شی جین پینگ» رییس جمهوری چین در تماسی تلفنی با «مون جائه این» همتای کره جنوبی خود از خلع سلاح هسته ای در شبه جزیره کره حمایت کرد.

 

به گزارش ایرنا، یونهاپ خبرگزاری رسمی کره جنوبی روز چهارشنبه نوشت: در جریان این مذاکرات، مون هم اظهار امیدواری کرد سئول و پکن بتوانند با یکدیگر همکاری و اجلاس سه جانبه ای را به همراه ژاپن در همین راستا افتتاح کنند.

 

به گزارش کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی، «شی» ضمن پاسخ مثبت به این درخواست اعلام کرده است چین همکاری خود را با سئول برای برگزاری این اجلاس در اولین زمان ممکن تقویت خواهد کرد.

 

سئول قصد داشت سال گذشته میلادی اجلاس سالانه ۳ جانبه ای را به نوبت در هر ۳ کشور برگزار کند، اما به دلیل وضعیت همه گیری ویروس کرونا قادر به برگزاری این اجلاس نشد.

 

دو رهبر همچنین توافق کردند که در زمینه کنترل ویروس کرونا با یکدیگر همکاری کنند. شی گفت که او از دیدگاه مون در مورد ایجاد یک نهاد مشارکتی در شمال شرقی آسیا در زمینه بهداشت عمومی حمایت می کند.

 

شی با بیان اینکه از برنامه کره جنوبی برای شروع واکسیناسیون ویروس کرونا در ماه آینده آگاه است، ابراز امیدواری کرد برنامه واکسیناسیون سئول بتواند نقشی اساسی در مبارزه جهانی با بیماری همه گیر داشته باشد.

 

رییس جمهوری چین همچنین گفت که پکن و سئول می‌توانند در مورد توافق نامه جامع و مترقی برای مشارکت بین اقیانوس آرام (CPTPP)، یک توافق نامه تجارت آزاد ۱۱ جانبه در منطقه آسیا و اقیانوسیه، گفت و گو کنند.

 

شی همچنین ابراز امیدواری کرد به محض ایجاد شرایط، “سفری زودهنگام” به کره جنوبی داشته باشد.

 

یک مقام ارشد ریاست جمهوری کره جنوبی به خبرنگاران گفت که کاخ ریاست جمهوری این کشور همچنین در اسرع وقت پیگیر انجام گفت و گوی تلفنی بین مون و «جو بایدن» رییس جمهوری آمریکا خواهد بود.

 

مون و بایدن پیشتر پس از اینکه بایدن در انتخابات ریاست جمهوری در ماه نوامبر پیروز شد، تلفنی با یکدیگر صحبت کردند.

روسیه: پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را اجرا نمی‌کنیم

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشورش پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را که از ماه ژانویه سال آینده به اجرا درخواهد آمد، اجرا نمی‌کند.

ادامه

امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خبر, خلع سلاح هسته‌ای, روسیه, سازمان ملل, فرانسه, ناتو, هلند

چامسکی: بیایید یک منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه ایجاد کنیم

چامسکی هشدار داد: «یک حادثه تصادفی در خلیج فارس،‌ حتی به طور تصادفی به یک انفجار خواهد شد که واکنش ایران را در پی خواهد داشت که منجر به بمباران ایران توسط آمریکا و اسرائیل خواهد شد.

ادامه

اروپا, اسراییل, امریکا, امریکای شمالی, ایران, تحریم, تشنج زدایی, تهدید صلح جهانی, جهان, خاورمیانه, خلع سلاح هسته‌ای, دیدگاه, رویارویی نظامی, ضد جنگ, عربستان سعودی, مداخله نظامی

کره شمالی: خلع سلاح‌های هسته‌ای از میز مذاکرات با آمریکا خارج شد

نماینده کره شمالی در سازمان ملل روز شنبه گفت: خلع سلاح‌های هسته‌ای از میز مذاکرات با آمریکا خارج شد و در حال حاضر بحث و گفتگو با واشنگتن ضروری نیست.

ادامه

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, خلع سلاح هسته‌ای, شرق آسیا, کره شمالی, ناتو

جیمز کلپر: چرا کره شمالی باید خلع سلاح هسته‌ای را بپذیرد؟! این بلیط آنها برای حیات است

مدیر سابق اطلاعات ملی آمریکا، ادعای ترامپ را مبنی بر اینکه باراک اوباما برای دیدار با کیم جونگ اون التماس می‌کرد، زیر سوال برد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, جهان, خلع سلاح هسته‌ای, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی