چین: آمریکا سلطه خود را به قیمت قربانی کردن منافع کشور‌های کوچک‌تر حفظ می‌کند

وزارت خارجه چین با انتقاد از آمریکا گفت واشنگتن مایل است با قربانی کردن منافع کشور‌های کوچک‌تر، سلطه خود را در جهان حفظ کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: آمریکا تمایل دارد سلطه خود را بر جهان به بهای قربانی کردن کشور‌های کوچک ادامه دهد.

 

به گزارش رویترز، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین، گفت: آمریکا در خلال جنگ ویتنام، در کشور‌های جنوب شرقی آسیا مانند لائوس، ویتنام و کامبوج از بمب خوشه‌ای و همچنین سلاح‌های بیولوژیک و شیمیایی استفاده کرد و جنایات جنگی فجیعی مرتکب شد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ادامه از آمریکا خواست به جای این که خود را مدافع حقوق بشر جا بزند، مواد منفجرهِ به جا مانده در کشور‌های جنوب شرقی آسیا را پاکسازی کند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به بمب‌هایی که به تازگی کشف شده، اظهار داشت این کشفیات، مدرک دیگری از آن است که آمریکا در کشور‌های جنوب شرقی آسیا جنایات جنگی بسیاری مرتکب شده است.

 

به تازگی بمبی در مقابل کاخ سلطنتی کامبوج در پنوم پن در بستر رودخانه کشف شد که ساخت آمریکاست و به میزان هزار پوند (حدود ۴۵۳ کیلوگرم) ماده منفجره دارد. از این گذشته، فقط در ماه آوریل، دست کم پنج بمب آمریکایی عمل نکرده دیگر در کامبوج کشف شد.

تشدید اعتراضات ضد دولتی در تایلند

در بحبوحه افزایش نارضایتی عمومی از نحوه رسیدگی دولت تایلند به همه گیری جهانی کرونا، اعتراضات در این کشور که با ابتلا به کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، در حال تشدید است.

ادامه

اعتراضات اجتماعی, تایلند, جنوب شرق آسیا, جهان, حقوق بشر, گزارش