چین: آمریکا با دخالت‌های نظامی خود باعث ایجاد بلایای انسانی شده است

چین در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، ایالات متحده را متهم کرد که از طریق مداخلات نظامی خود در دیگر کشورها باعث ایجاد فجایع انسانی شده است.

 

به گزارش ایسنا، این گزارش در بحبوحه تنش‌های فزاینده میان دو کشور، از سوی مرکز مطالعات حقوق بشر چین تهیه شده که یک نهاد تحت حمایت دولت محسوب می‌شود.

 

در این گزارش آمده است که جنگ‌های خارجی که از سوی ایالات متحده تحت عنوان «مداخلات بشردوستانه» آغاز شده «تلفات انسانی گسترده، خسارت به تأسیسات زیربنایی، رکود تولید، موج گستردۀ پناهندگان، ناآرامی‌های اجتماعی، بحران زیست محیطی، آسیب‌های روانی و دیگر مشکلات پیچیده اجتماعی را به همراه داشته است».

 

گزارش اعلام می‌دارد: «بحران‌های انسانی ایجاد شده به دلیل اقدامات نظامی ایالات متحده، ناشی از ذهنیت سلطه طلبانه این کشور است… و تنها در صورتی می‌توان از وقوع این بلایا جلوگیری کرد که ایالات متحده تفکر هژمونیک با انگیزه تامین منافع خود را به کناری بگذارد».

 

به گزارش یورونیوز، روابط واشنگتن و پکن در دوران ریاست جمهوری بایدن نیز به اندازه روابط دو کشور در دوران حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید پرتنش باقی مانده است.

 

منشاء این تنش‌ها به سیاست‌های خارجی ترامپ برمی‌گردد که باعث شد جنگ تجاری میان دو کشور آغاز شود، با حمایت از تایوان بر تیرگی روابط افزوده گردد و در واکنش به سیاست‌های چین در قبال تحولات هنگ کنگ و اقلیت‌های مسلمان در استان سین‌کیانگ، تحریم‌هایی علیه پکن وضع شود.

 

در سال جدید میلادی نیز تکرار ادعاهای پکن درباره دریای جنوبی چین همچنین اصرار واشنگتن بر صراحت بیشتر پکن در موضوع منشاء ویروس کرونا بر تیرگی روابط دو کشور افزوده است.

 

تاکنون هیچ نشانه قابل تاملی از تغییر سیاست‌های ایالات متحده در قبال چین از سوی دولت بایدن دیده نشده و کنگره آمریکا نیز در نظر دارد قانون جدیدی را برای محدود کردن فعالیت چین در موضوعات مختلف از جمله تجاری در این کشور به تصویب برساند.

 

چین تاکنون در کنار جنگ لفظی، با تقویت حضور نظامی خود در آبهای اطراف تایوان و ممنوعیت صدور ویزا برای مقامات ایالات متحده و منتقدان فعالیت‌های ضدحقوق بشری این کشور، به رفتارهای آمریکا پاسخ داده است.

هشدار رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ: تحریم­‌هایی که موجب درد و رنج جمعیت غیرنظامی می­‌شوند/ مردم سوریه دیگر نمی‌توانند تاب آورند

ریاست کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در سخنانی بر اهمیت یاری به مردم سوریه تاکید و تصریح کرد: مردم سوریه نمی‌توانند سالی دیگر در این شرایط ناامیدکننده تاب آورند، چه رسد به یک دهه دیگر.

ادامه »

تحریم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, دخالت نظامی, سوریه, گزارش

استراتژی امریکا در سوریه؛ فشار به‌مردم برای وادار کردن آن‌ها به سرنگون کردن اسد

“دوست من زمستان گذشته به خاطر عدم برخورداری از گرمایش خانگی در رختخوابش جان باخت. چرا؟ چون تحریم‌های آمریکا علیه سوریه بر خلاف هدف اعلام شده‌اش به جای دولت بشار اسد دارد به مردم عادی این کشور آسیب می‌زند. در این کشور تنها برای حدود یک ساعت در روز برق وجود دارد.”

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, سوریه, فرانسه, لیبی