تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

جوانان «چوار» به استخدام غیربومی‌ها و روند بیکاری کارگران بومی شاغل در صنایع نفت و گاز شهرستان اعتراض دارند. به گزارش خبرنگار ایلنا، برخی جوانان بومی در شهرستان چوار در استان ایلام می‌گویند علیرغم وجود چندین پالایشگاه و پتروشیمی و شهرک‌های صنعتی در این منطقه، ما اکثراً بیکار هستیم و بعضی کارگرانی که در این ... تجمع اعتراضی جوانان بومی چوار به‌ عدم اشتغال در صنایع نفت و گاز شهرستان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

رئیس انجمن صنفی پالایشگاه چهارم پارس جنوبی گفت: حذف پیمانکاران به هیچ وجه بار مالی ندارد؛ این ایراد اصلاً وارد نیست. به گزارش خبرنگار ایلنا، «طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت» برای بار سوم به سد ایرادات نهادهای نظارتی برخورد کرد؛ اینبار هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، طرح را مغایر با سیاست‌ها کلی و ... حذف پیمانکاران از اتلاف ثروت‌های ملی جلوگیری می‌کند/ مافیای آن‌ها، برنده میدان!

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, گزارش, مبارزه طبقاتی, معیشت

تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ این کارگران، خواستار پرداخت ۵ ماه حقوق معوقه و سایر مطالبات مرتبط خود هستند.  گذران زندگی با این حقوق‌ها، فلاکت است و معوقه شدن آن مرگ تدریجی است. پیمانکاران واسطه ای بین شهرداری و کارگران برای غارت دستمزد ناچیز آنان هستند. بخش مهمی از دسترنج کارگران نصیب پیمانکاران میشود. اغلب زدوبندهای ... تجمع اعتراضی کارگران پاکبانی و بهداشت شهرداری یاسوج + فیلم

ادامه

امنیت شغلی, ایران, حقوق بشر, خبر, طبقه کارگر, عدالت اجتماعی, مبارزه طبقاتی, معیشت

حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران آمار مصدومان و متوفیان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. «مهدی فروزش» مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره آمار مصدومان ناشی از حوادث کار در سال ۱۴۰۲ گفت: در سال گذشته در مجموع ۳۰۳۸ نفر در استان تهران دچار حوادث ناشی ... حوادث ناشی از کار در سال گذشته در تهران، ۴۱۴ کشته و ۳۰۳۸ مصدوم بر جای گذاشته است

ادامه

ایران, ایمنی, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگران

تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

شماری از بازنشستگان صندوق فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر با حضور در یک تجمع صنفی، خواستار رسیدگی به مطالبات صنفی خود شدند. به گزارش خبرنگار ایلنا، امروز یکشنبه (دوم اردیبهشت ماه) جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد در تهران ، اصفهان و قائمشهر با حضور مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی محل سکونت خود، خواستار توجه به ... تجمع بازنشستگان فولاد در تهران، اصفهان و قائمشهر

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگران, مبارزه طبقاتی, معیشت

چکیده گزارش‌های کارگری، هفته سوم اردیبهشت ماه

خبر‌ها و گزارش‌های جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در هفته‌ای که گذشت؛

 

 

انتخابات مهندسی شده٬ شعارهای بی‌پشتوانه و حقوق زحمتکشان

 

بیست و یکم اردیبهشت ماه – در فضای سیاسی کشور به کارگران، فقرا و تهیدستان شهری صرفا همچون ماشین اخذ رأی نگاه می‌شود که قرار است فریب شعارهای انتخاباتی عوام‌فریبانه کاندیداها را بخورند. مسائل مزدبگیران، مسائل بیکاران… صرفا تمهیداتی شده برای اخذ رأی…بنابراین در اینجا بیشتر شاهد نگاه ابزاری به مزدبگیران به‌مثابه ماشین رأی هستیم تا نگاهی به نیازهای معیشتی و انسانی اکثریت عظیم جامعه ما.

 

 

فعالیت بنیاد‌های انگلی٬ منافع طبقه کارگر و رقابت‌های انتخاباتی

 

بیست و یکم اردیبهشت ماه – علت ناکارآمدی‌های بزرگ در اقتصاد کشور نیز همین حاکمیت اقتصاد انگلی است که گروه‌های خاصی را شکل داده.سلطه … نهادهای ضد توسعه و فساد در کشور محصول همین مناسبات اقتصادی است.بخش درخور توجهی از دلیل رقابت‌ها در ایران برای تسخیر دولت و کنترل منابع نفتی است. به‌همین‌دلیل اصلا سهمی برای گروه‌های محروم در جامعه[ بویژه کارگران و زحمتکشان] در منابع عمومی وجود ندارد یا بسیار ناچیز است.

 

 

تولید ناخالص داخلی و تعداد شاغلان کشور

 

بیست و یکم اردیبهشت ماه- بهره‌وری نیروی کار به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰، در سال ۱۳۸۹ در سه سال پیاپی ٬ روند آن نزولی بوده و پس از کسب رشد مثبت ۳,۴ درصدی در سال ۱۳۹۳، دوباره در سال ۹۴، تنزل یافت. میانگین رشد واقعی سالانه تولید ناخالص داخلی و رشد تعداد شاغلان کشور در بازه زمانی ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۵به ترتیب ۰,۷ و۱,۵ درصد بوده، در حالی که میانگین رشد حقیقی سالانه بهره‌وری نیروی کار در همین دوره منفی ۰,۸ درصد شد. بیکاری و کاهش تعداد شاغلان در کنار نیروی کار فاقد حداقل رفاه و دستمزد پایین از علل منفی بودن شاخص بهره‌وری است.

 

 

هدفمندی یارانه‌ها و کاهش قدرت خرید زحمتکشان

 

بیست و یکم اردیبهشت ماه – از سال ٨٩ به عنوان سال شروع هدفمندی یارانه‌ها تا سال ١٣٩۴ ٬ بررسی نرخ تورم در دهک‌های مختلف هزینه‌ای نشان می‌دهد نرخ تورم، گروه‌های کم درآمد را بیشتر تحت تاثیر قرار داده است. اجرای هدفمندی منجر به ناعادلانه‌تر شدن توزیع درآمدها شد.

 

 

کاهش شمارکارگران صنایع ؛ سهم صنعت و خدمات در اشتغالزایی

 

بیست و یکم اردیبهشت ماه – بخش خدمات در اشتغالزایی سهم حدود ۵۴ درصدی دارد٬ در حالی که سهم صنعت در اشتغال برای افراد ۱۵ سال و بیشتر ۳۴.۲ درصد است و برای سن بالاتر ۳۱ درصد است. در کل سهم صنعت حدود۳۳ درصد است. در سال‌های گذشته به دلیل رکود و عدم توجه دولتمردان به تولید٬از میزان جمعیت کارگران بخش صنعت کشور کاسته شده است.

 

 

اقتصاد مقاومتی ولی فقیه و طرح کاهش نیروی کار بخش کشاورزی

 

بیست و یکم اردیبهشت ماه – اتاق بازرگانی و خانه کشاورز اعلام کردند؛ برای کاهش هزینه‌های تمام‌شده و قیمت محصولات تولیدی باید تعداد شاغلان در بخش کشاورزی را کاهش دهیم، حدود ۲۰ سال گذشته هر کارگر روزانه یک دلار دستمزد می‌گرفت٬ ولی امروز مزد افزایش داشته؛ بنابراین باید تعداد کارگران را کاهش دهیم.هم‌اکنون در بخش کشاورزی ۴,۵ میلیون بهره‌بردار و حدود هفت میلیون کارگر وجود دارد‌. باید از بخشی از شاغلین در این بخش بکاهیم‌.

 

 

خواست پرستاران افزایش دستمزد است

 

بیست و یکم اردیبهشت ماه- در طرح تحول سلامت- پزشکان، مراکز درمانی، تولیدات دارویی و دیگر موارد دیده شده‌اند اما بخشی از حوزه درمان از جمله پرستاران دیده نشده اند، امروزه عدم توجه کافی به قشر پرستار باعث شده احساس ناعادلانه بودن در نحوه پرداختی بین آنها و پزشکان پدید آید … پرستاران همچنان با مشکلات دست وپنجه نرم می کنند.

 

 

اعتصاب کارگران مجتمع صنعتی اسفراین

 

بیستم اردیبهشت ماه – جمعی از کارگران کارگاه آهنگری شعاعی و پرس سنگین مجتمع صنعتی اسفراین٬ در اعتراض به کاهش مزایای شغلی نظیر حق اولاد٬ ایاب وذهاب و بن کارگری چندین ماه گذشته خود٬ در محوطه این کارگاه تجمع کردند. مجتمع صنعتی اسفراین بزرگترین تولید کننده قطعات ومقاطع فولاد آلیاژی کشور به شمار می آید.

 

 

کار خانگی زنان و سهم ان در تولید ناخالص ملی

 

بیستم اردیبهشت ماه – کار خانگی زنان شاغل به‌طور متوسط، در هفته ۵۰ ساعت وقت از آنان می‌گیرد (این ساعات برای زنان خانه‌دار تا ۹۱ ساعت می‌رسد) و این در حالی است که ساعت کار کارکنان دولت ۴۴ ساعت در هفته با احتساب یک روز تعطیلی با مزد است‌. کار خانگی زنان سهمی ۳۹ درصدی در تولید ناخالص ملی دارد.

 

 

خصوصی سازی معادن و نابودی امنیت شغلی معدنکاران

 

بیستم اردیبهشت ماه – بیش از ٩۵ درصد و شاید ٩٧ درصد معادن در اختیار بخش خصوصی است.معادن کوچک بدون استثنا تقریبا صددرصد در اختیار بخش خصوصی است.شبه‌دولتی‌ها[شرکت‌های سپاه، بسیج و بنیاد‌های انگلی] معمولا در معادن بزرگ هستند. اگر ۴٠٠‌میلیون تن، کل تولید را در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم ٢۵ درصد کل تولید کشور در حوزه معادن در اختیارهمین مجموعه‌ها است.در برنامه سوم استارت واگذاری‌ها زده شد.در دولت آقای هاشمی استارت واقعی خورد و … ادامه پیدا کرد.

 

 

۴۴ کشته در فاجعه معدن زمستان یورت

 

بیستم اردیبهشت ماه- پیکر آخرین معدنچی معدن زمستان یورت که به همراه ۴۳ معدنچی‌دیگر در جریان حادثه انفجار روز چهارشنبه گذشته (سیزدهم اردیبهشت ماه) در زیر آوار مانده بود، توسط تیم امداد کشف شده است.۳۵۵ کارگر این معدن بین ۳ تا ۱۰ ماه دستمزد پرداخت نشده دارند که با احتساب عیدی و سایر مزایای مزدی، متوسط طلب هر کارگر بیش از ده میلیون تومان است.

 

 

اعتراض کارکنان شاغل در بیمارستانها و مراکز درمانی علوم پزشکی گیلان

 

بیستم اردیبهشت ماه- به‌صورت مشخص بیش از یکسال است که مزایای مزدی مربوط به اضافه کار، کارانه، تعطیل کاری، جمعه کاری و… این زحمتکشان پرداخت نشده است. مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان می‌گویند تا زمانی که بیمه خدمات درمانی و سازمان تامین اجتماعی بدهی‌های خود را پرداخت نکنند، قادر به پرداخت معوقات کارکنان خود نیستند.

 

 

سپاه پاسداران٬ وزارت کار و برنامه تامین امینت سرمایه

 

نوزدهم اردیبهشت ماه – رییس سازمان ملی استاندارد گفت:در اصل حفظ امنیت کارمندان و کارگران و رعایت استانداردهای موجود به طور کامل با کارفرماست. مالک یا پیمانکار[ سپاه و بسیج ] باید اجرای استاندارد را مدنظر قرار دهد‌.مسوولیت اجرای استانداردهای ایمنی در معادن مستقیما با بهره‌بردار و صاحب امتیاز معدن است.مسوولیت عدم اجرای استانداردهای ایمنی و کار در معدن آزادشهر برعهده وزارت کار و بخشی متوجه وزارت صنعت، معدن و تجارت است‌.

 

 

معیشت فرهنگیان قربانی رانت خواری و اقتصاد دلالی

 

نوزدهم اردیبهشت ماه – مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان از بدهی ۶۰ میلیارد تومانی ۵ نفر به صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد و گفت ؛ در شرکت‌های زیرمجموعه سرمایه‌گذاری فرهنگیان، ۵-۴- نفر حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان وام گرفته‌اند و پس نداده‌اند…؛ ۱۲۲ میلیارد تومان از دولت طلب داریم که مربوط به برنامه چهارم توسعه است. ۸۰۰ میلیارد تومان هم مربوط به برنامه پنجم توسعه است که البته چون در برنامه پنجم توسعه دیده نشده بود، دولت آن را قبول ندارد.

 

 

تجمع آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی

 

نوزدهم اردیبهشت ماه- روز نوزدهم اردیبهشت تعدادی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند. با وجود گذشت چند ماه از مصوبه مجلس مبنی بر لزوم جذب آموزش‌دهندگان، هیچ اقدامی در این راستا انجام نشده و این زحمتکشان همچنان به استخدام رسمی در نیامده‌اند.

 

 

اعتصاب کارگران فاز ۱۲ کنگان

 

نوزدهم اردیبهشت ماه- صبح روز ۱۹ اردیبهشت ماه شمار بسیاری ازکارگران شاغل در واحدهای تعمیراتی پروژه‌های فاز ۱۲ کنگان در اعتراض به شرایط شغلی خود تجمع[ اعتصاب ] کردند. این اعتصاب صنفی از سه روز گذشته آغاز شده و دلیل آن نامشخص بودن وضعیت قراردادهای کاری ، وضعیت نامناسب استراحتگاه‌ها و بی‌کیفیت بودن وعده‌های خوراک تدارک شده از سوی کارفرما، عنوان شده است.

 

 

ادامه مبارزه کارگران سهامدار « معدن کرمیت اسفندقه »

 

نوزدهم اردیبهشت ماه- اعتراض کارگران سهامدار « معدن کرمیت اسفندقه » امروز نیز در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما به وضعیت سهامشان ادامه دارد. کارگران معترض که بیش از ۲۵ سال است سهامدار این واحد معدنی هستند متاسفانه طی این مدت سود سهامی دریافت نکرده اند.

 

 

اعتراض کارگران معادن به عدم امنیت شغلی‌

 

نوزدهم اردیبهشت ماه- تا چه زمان جان کارگران باید قربانی سهل انگاری‌ها و سودجویی‌های سرمایه‌داران و کارفرمایان شود؟ به راستی چه زمانی قرار است حقوق قانونی کارگران که یکی از مهمترین آنها تامین امنیت جانی است، به رسمیت شناخته شود؟ شرایط کار در معادن ایران اسفناک است؛ دستمزدها بسیار پایین است و جان کارگران هر روز و هر لحظه در معرض هزاران خطر قرار دارد.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه ریز موج

 

نوزدهم اردیبهشت ماه- در این واحد تولیدی حدود۴۰۰ کارگر مشغول به کار هستند که از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری، تعداد ۳۰ کارگر که بصورت میانگین بین ۱۰ سال سابقه کار دارند اخراج شده‌اند. تمامی کارگران اخراجی به همراه کارگران شاغل دست کم بابت سه ماه مزد و نیمی از عیدی سال ۹۵ و ۹۶ طلبکارند. همچنین بیمه تامین اجتماعی کارگران کارخانه ریز موج در برخی از ماه‌های سال پرداخت نشده وبیمه تکمیلی نیز دچار مشکلاتی است .

 

 

اعتراض کارکنان آتش‌نشانی

 

نوزدهم اردیبهشت ماه- کارکنان سازمان آتش‌نشانی از گذشته تاکنون با مشکلاتی مواجه بوده و هستند؛ از وضعیت نابسامان حقوق در مقابل سختی کارشان گرفته تا اعتراض به تبعیض در پرداخت‌ها بین کارمندان و کارگران و بعضاً وضعیت بیمه و مشکلات درمانی! به همین دلیل این زحمتکشان مجبورند به شغل دوم و یا حتی سوم روی آورند! کارگران آتش نشان در یکماه ۱۰ شیفت دارند که هر شیفت‌‌ سه روز است، یعنی ۲۴۰ ساعت کار می کنند و اضافه کاری هم نمی گیرند.

 

 

اعتراض کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

 

نوزدهم اردیبهشت ماه- در ساختار شهرداری کارگران از حداقل امکانات محرومند؛ مسئولان پاسخگوی کارگران نیستند؛ خانه‌هایی که قرار بود سالها قبل تحویل شود، هنوز در ابتدای راه مانده است ولی عده‌ای در این سالها از رانت‌ها و امکانات استفاده کردند و صاحب املاک نجومی شدند.

 

 

خواست کارگران فصلی معدن طلای آق دره

 

نوزدهم اردیبهشت ماه- حدود ۲۵۰کارگر فصلی معدن طلای آق دره می گویند برخلاف سنوات گذشته که در نیمه اول هر سال مشغول به کار می‌شدند هنوز بیکارند.این واحد معدنی تنها فرصت شغلی است که می تواند برای مدتی معین از طول سال محل درآمد اهالی این منطقه قرار بگیرد.

 

 

اعتصاب کارگران کشت وصنعت مغان

 

هجدهم اردیبهشت ماه – بیش از ۳۰۰ نفر ازکارگران پیمانکاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان بعلت پرداخت نشدن سه ماه حقوق و اضافه کار و سنوات خود روز گذشته مقابل این شرکت تجمع کردند و در ادامه مسیرمنتهی به فرمانداری پارس آباد مغان را طی کرده٬خواستار رسیدگى به خواسته هاى به حق خود شدند.

 

 

تجمع کارگران شناورهای لایروبی بندر شاپور

 

هجدهم اردیبهشت ماه – کارگران شاغل در شناورهای لایروبی بندر امام [شاپور] در اعتراض به معوقه‌های مزدی و دیگر مزایای بویژه حق بیمه در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند. کارگران اغلب به صورت قراردای مشغول به کار هستند و از ابتدایی سال جاری قرارداد شماری از آنها تمدید نشده است.

 

فشار مالیاتی به طبقه کارگر و زحمتکشان وارد می شود

 

 

هجدهم اردیبهشت ماه -درحال‌حاضر فشار مالیاتی به طبقات حقوق‌بگیر، آسیب‌پذیر و بخش مولد اقتصاد تحمیل شده است. به‌ویژه اینکه بخش‌ مولد از دریافت یارانه انرژی هم محروم شده؛ بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی بدون پرداخت مالیات به دولت به صورت آشکار انجام می‌شود؛ از جمله این فعالان‌های اقتصادی، آستان قدس رضوی با ‌هزاران میلیارد تومان گردش مالی سالانه و نهادهای مشابه آن است.

 

 

فریاد اعتراض معدنکاران معدن زمستان یورت

 

هجدهم اردیبهشت ماه – معدنچیان که از وضعیت پیگیری مطالبتشان توسط دولت “گله‌مند” بودند با شعارهایی گلایه[ خشم و اعتراض] خود را اعلام کردند. برخی از کارگران معدن یورت گفتند: «آقای رئیس‌جمهور کارگر این معدن یک میلیون تومان حقوق می‌گیرد. وجدانا شما با یک میلیون تومان می‌توانید زندگی کنید؟ شما بگید چطوری زندگی می‌کنید؟… بیمه‌های ما را نمی‌ریزند. ما یک سال کار می‌کنیم ۶ ماه بیمه ما را می‌ریزند. بیمه‌ ما را کتابخانه رد می‌کنند. بیمه ما را آرایشگری رد می‌کنند. سختی کار و زیان‌آوری کار به ما نمی‌دهند…. چه کار کنیم ما؟»

 

 

تجمع کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت کشور

 

هجدهم اردیبهشت ماه- روز دوشنبه هجدهم اردیبهشت ماه جمعی از کارگران قرارداد موقت جایگاه‌های سوخت کشور مقابل شرکت ملی پالایش نفت تجمع کردند. کارگران معترض می‌گویند پس از خصوصی‌سازی و واگذاری جایگاه‌ها به بخش خصوصی، بیکار شده‌ایم.

 

 

مطالبات کارگران فصلی در بندر عباس

 

هجدهم اردیبهشت ماه- وضعیت اسکان و استحمام کارگران فصلی دراین شهرنامناسب بوده و از سوی دیگر آمار دقیقی از آنان وجود ندارد. در فصل‌های خنک سال کارگران فصلی از سایر مناطق کشور و شهرهای با آب و هوای سرد برای کار وارد بندرعباس و استان هرمزگان می شوند. بیشتر این کارگران که روزها و شب‌ها را در سر چهار راه‌ها و زیر درختان حاشیه خیابان‌ها بسر می برند در بخش ساختمانی بندرعباس مشغول به کار می شوند.

 

 

اعتراض کارگران معدن زمستان یورت

 

هجدهم اردیبهشت ماه- تعدادی از کارگران معدن زمستان یورت آزاد شهر که در حادثه انفجار این معدن جان خود را از دست داده‌اند می بایست پیش از وقوع این حادثه با استفاده از مزایای قانون سختی و زیان‌آور بودن شغل، بازنشست می‌شدند. قرار شده بود که کارفرما منابع لازم برای بازنشستگی این افراد را تامین کند اما این وعده عملی نشد.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه «فولاد الماس»

 

هجدهم اردیبهشت ماه- مطالبات مزدی کارگران مربوط به سه ماهه مهر، آبان و اسفند ۹۵ به همراه دستمزد فروردین ماه سال جاری می‌شود . همچنین کارفرما نیمی از عیدی سال ۹۶ کارگران را پرداخت نکرده است. جدا از معوقات مزدی ۴ ماه گذشته، سنوات سالهای ۹۴ و ۹۵ به همراه حدود ۱۰ ماه حق بیمه کارگران به تعویق افتاده وخبری از پرداخت آن نیست.

 

 

اعتراض کارگران کارخانه «آریا فولاد»

 

هجدهم اردیبهشت ماه- شهریور ماه سال گذشته(۹۵) حدود ۳۳ نفر از کارگران کارخانه «آریا فولاد تاکستان» در استان قزوین همزمان با تعطیلی کارخانه، بیکار شدند و با گذشت ۸ ماه از بیکاری کارگران، هنوز کارفرما مطالبات معوقه کارگران اخراجی را پرداخت نکرده است. هر یک از کارگران اخراج شده دست کم ۷ میلیون تومان از کارفرما بابت مطالبات مزدی وسنواتی طلب دارند.

 

 

خواست کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی

 

هجدهم اردیبهشت ماه- کارگران معدن زغال سنگ البرز شرقی می‌گویند روز گذشته یکشنبه (۱۸ فروردین ماه) معادل یک ماه مزد از مجموع سه ماه مطالبات باقی مانده سال گذشته وجاری را دریافت کرده‌اند. خواست کارگران پرداخت هر چه سریعتر معوقات مزدی و به موقع دستمزد‌ها است.

 

 

تجمع کارگران کارخانه روغن نباتی قو

 

هجدهم اردیبهشت ماه- بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن نباتی قو از ساعت ۹ صبح روزدوشنبه۱۸ اردیبهشت مقابل وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تجمع کرده‌‌اند. اعتراض کارگران به عدم پرداخت مطالبات مزدی اسفند ۹۵، فروردین ۹۶، و بخشی از عیدی سال گذشته است. علاوه بر این بیش از ۶۰ نفر از کارگران روغن قو خواهان بازنشستگی با استفاده از قانون سختی و زیان آور بودن شغل هستند که تاکنون کارفرما با بازنشستگی آنان موافقت نکرده است.

 

 

خواست کارگران پیمانکاری تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران

 

هجدهم اردیبهشت ماه- در روزهای گذشته، پاداش کارکنان رسمی و قراردادی تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران پرداخت شده است ولی‌ کارگران پیمانکاری‌ها هنوز مشمول این پاداش نشده‌اند. خواست کارگران برخورداری از پاداش مربوط به افزایش تولید نفت است.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه پولاد مبارکه

 

هفدهم اردیبهشت ماه -گروهی از کارگران خط تولید ورق گالوانیزه شرکت فولاد مبارکه اصفهان٬ نسبت به کاهش مزایای مزدی و عدم دریافت حق مسکن اعتراض کرده و مقابل ساختمان این واحد تجمع کردند. مدیریت شرکت فولاد مبارکه اخیرا به دلیل بدهی چند میلیارد تومانی این غول صنعتی به شرکت گاز اصفهان٬ از میزان مزایای شغلی کارگران تحت نام صرفه جویی درهزینه ها٬کاسته است.

 

 

رکود شهرک‌های صنعتی و کاهش شمار کارگران

 

هفدهم اردیبهشت ماه – رئیس شهرک‌های صنعتی کشور گفت: بیش از۹۵۳ شهرک، ناحیه صنعتی و۹ منطقه ویژه اقتصادی در کشور داریم، به دلیل رکود٬مشکلات زیرساختی و کمبودهای واحدهای صنعتی رفع نشده و از میزان جمعیت کارگری شاغل در شهرک‌های صنعتی کاسته شده است. به طور مثل فقط ۵۴۰ واحد صنعتی متوسط و بزرگ غیر فعال یا نیمه فعال در استان مرکزی نیازمند بازسازی و نوسازی هستند.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه پی وی سی سمنان

 

هفدهم اردیبهشت ماه – کارگران کارخانه پی وی سی- تولید کننده لوله پی وی سی و پلی اتیلن٬دراعتراض به عدم پرداخت بیش ازهشت ماه مزد،حق اضافه کاری وحق بیمه درمحوطه کارخانه تجمع کردند. ۱۷ ماه اضافه کاری کارگران این واحد تاکنون پرداخت نشده است.

 

 

مطالبه کارگران شرکت کوبن مبدل‌فرد زنجان

 

هفدهم اردیبشت ماه – شرکت کوبن مبدل‌فرد تولید کننده کاتالیزور و اگزوز پراید که در شهرزنجان واقع است، تعطیل و باقی مانده کارگران آن نیز بیکار شدند. کارفرما به کارگران از ابتدا سال جاری مرخصی اجباری داده بود. کارگران ۵ ماه مزد و پاداش آخر سال را طلب دارند.شرکت کوبن مبدل‌فرد با ۴۰۰ نیرو فعالیت می کرد که در دو سال گذشته تعداد ان‌ها به ۳۰ تن رسیده بود.

 

 

خواسته هنرمندان و کارکنان صنایع دستی گیلان

 

هفدهم اردیبهشت ماه – گیلان بالغ بر۲۱هزار هنرمند صنایع دستی دارد که در بیش از۸۰ رشته فعالیت می‌کنند. در نوروز سال ۹۶ بالغ بر۹۶۹غرفه عرضه صنایع دستی و نیز ۸۰بازارچه موقت در ۱۶ شهرستان برپا شد. به رغم فروش ۴ میلیارد و هشتصد و پنجاه میلیون تومانی اقلام صنایع دستی گیلان در نوروز امسال٬ هنرمندان و کارکنان صنایع دستی شرایط معیشتی مناسب ندارند. از پوشش بیمه بر خوردار نیستند و درآمد آنها کفاف هزینه زندگی را نمی دهد.

 

 

اعتصاب کارکنان مجتمع پتروشیمی پردیس

 

هفدهم اردیبهشت ماه- کارکنان مجتمع پتروشیمی پردیس بامداد روز ۱۷ اردیبهشت ماه نسبت به نادیده انگاشتن اصول ایمنی و سوء مدیریت دست به تجمع اعتراضی زدند. در تاریخ ۱۲ اردیبهشت (روز حادثه) با وجود نشتی شدید آمونیاک، اصرار بر راه اندازی باعث این حادثه شد.۱۰ نفر از کارکنان آتش نشان و بهره بردار مصدوم شدند که ۶ نفر دارای مشکلات تنفسی شدند و ۴ نفر از آنان با گذشت ۵ روز از حادثه هنوز در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان‌های شیراز بستری هستند.

 

 

اعتراض کارگران معدن زمستان یورت

 

هفدهم اردیبهشت ماه- پنج روز از حادثه گذشته، هنوز عملیات امداد و نجات تمام نشده؛ تا کنون پیکر بیجان بیست و دو کارگر را از تونل منفجر شده خارج کرده اند و هنوز پیش‌بینی می‌شود که حداقل سیزده کارگر زیر آوار محبوسند… این معدن به بخش خصوصی واگذار شده، و بخش خصوصی کمتر تمایل دارد که برای مسائل ایمنی هزینه کند…اگر یک پیمانکار در این زمینه، هزینه نکند، مشخص است که نظارت بر عهده چه کسی است، وظایف کارفرمای بالادست به صراحت مشخص شده که بایستی نظارت انجام دهد.

 

 

اعتراض کارگران «فروشگاه‌ افق کوروش »

 

هفدهم اردیبهشت ماه- کارفرمای فروشگاه افق کوروش شیراز به هر یک از این کارگران اخراجی از یک ونیم تا حدود ۳میلیون تومان تومان بدهی دارد اما هر ماه با وعده، پرداخت مطالبات آنان را به تعویق انداخته است. همچنین هر یک از افراد اخراج شده که از کارگران قرار دادی فروشگاه افق کوروش هستند نگران بازپس گیری اسناد تجاری به ارزش ۴۵ میلیون تومان هستند که کارفرما در بدو استخدام به عنوان ضمانت در گرو خود دارد.

 

 

عدم چشم انداز مثبت برای رفع بیکاری

 

هفدهم اردیبهشت ماه- یک کارشناس اقتصادی معتقد است: اشتغالزایی نه به عنوان برنامه و وعده بلکه به عنوان یک اجبار باید مورد توجه باشد… هم اکنون با محاسبه ۴۴ ساعت کار در هفته حدود ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار بیکار در کشور وجود دارد و اگر با همین رویه موجود در دولت یازدهم یعنی ایجاد سالانه۴۱۰ هزار شغل ادامه دهیم مشروط بر اینکه تقاضای انباشت از سال‌های گذشته مورد توجه قرار نگیرد، بیش از ۱۳ سال طول می کشد که فقط به تقاضای موجود بازار کار پاسخ دهیم.

 

 

کار و زندگی معدنکاران معدن زمستان یورت -۱

 

شانزدهم اردیبهشت ماه – معدن زمستان یورت ١٨٠٠ متر طول دارد بدون هیچ هواکش و روزنه‌ای برای تهویه هوا. تنها یک راه ورودی؛ در هنگام حادثه تنها راه خروج از همین راه ورودی بود اما نه هوا توانست از آن وارد شود و نه کارگران جانباخته توانستند از آن خود را به بیرون برسانند. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان می‌گوید که مگر می‌شود معدن نقشه نداشته باشد؟ آن هم یکی از معادن وابسته به شرکت شمال شرق که از شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی[وابسته به سپاه پاسداران] است… کلیه امور مربوط به ایمنی در دست شرکت بخش خصوصی است.

 

 

کار و زندگی معدنکاران معدن زمستان یورت -۲

 

شانزدهم اردیبهشت ماه – روستای سوسرا…توی این روستا همه معدن‌کارند. هفت، هشت ماه می‌گذشت که حقوق نمی‌دادند مثل باقی کارگران. مردم همه‌چیز را نسیه می‌گیرند، خوراک و لباس و نان. بهشان می‌گفتند پول نداریم، پول اگر نیست چرا معدن سه شیفته کار می‌کند؟ چرا درش را نمی‌بندید؟ [کارگران معدن] تا اعتراض کنند اخراج می‌شوند.

 

 

کار و زندگی معدنکاران معدن زمستان یورت -۳

 

شانزدهم اردیبهشت ماه -سه دیوار کوچکی که جلوی تورفتگی سنگی کوه ساخته شده و اسمش را گذاشته‌اند استراحتگاه؛ قدیمی، خاکی و بدون نور؛ نمایی کوچک از آنچه در تونل می‌گذرد.در محوطه معدنی که سه شیفت کاری دارد امکانات دیگری نیست حتی سرویس بهداشتی…[معدنکاران می گویند] بعد از ١٠ سال کار می‌بینیم فقط دو سال و نیم بیمه برای ما رد شده، حقوق را چند ماه چند ماه نمی‌دهند. به کارگران می‌گویند که تهیه ماسک (٣٠ هزار تومان) و چراغ قوه (۴٠٠ هزار تومان) با خودتان است. ما کار می‌کنیم، زن و بچه‌مان عذاب می‌کشند و هر روز چشم انتظار هستند که آیا اتفاقی می‌افتد یا نه.

 

 

اعتصاب کارگران کارخانه پولاد خراسان

 

شانزدهم اردیبهشت ماه – برای بار دوم طی یک هفته گذشته٬کارگران کارخانه فولاد خراسان در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود تجمع کردند. تجمع در محوطه کارخانه برپا شد و کارگران مخالفت خود با واگذاری بخش‌های مختلف کارخانه به شرکت‌های پیمانکاری را اعلام کردند.

 

 

اعتصاب رانندگان خط اتوبوسرانی زابل

 

شانزدهم اردیبهشت ماه – رانندگان اتوبوسرانی شهر زابل به عدم دریافت مزد ماه گذشته ومطالبات معوقه خود اعتراض کرده، به صورت گروهی عازم زاهدان شدند ومقابل استانداری سیستان و بلوچستان اجتماع کردند. رانندگان در ۵ ماه گذشته مبلغ اضافه کاری خود را دریافت نکرده اند.

 

 

اعتصاب کارگران کارگران کارخانه گداختار اراک

 

شانزدهم اردیبهشت ماه – گروهی از کارگران کارخانه گداختار اراک -صنایع شیرآلات گاز دراعتراض به عدم دریافت ۶ ماه دستمزد وحق بیمه خود٬ در مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند. نزدیک به ۸ ماه است که حق بیمه کارگران پرداخت نشده است.

 

 

از حقوق دستفروشان زحمتکش حمایت کنیم

 

شانزدهم اردیبهشت ماه -دستفروشانی که پیش‌تر کارگر کارخانه یا مغازه‌دار بودند ولی بحران اقتصادی که … حادث شد، ابتدا آنها را دستفروش کرد و سپس برخورد سخت ماموران شهرداری آنها را [دستفروش] شب‌کار…

قدیم کارگر بودم، میانه دهه ٨٠ کارخانه تعدیل نیرو کرد و همه ما اخراج شدیم. روزها ماموران شهرداری اجازه کار کردن به ما نمی‌دهند.شب مشکلات بسیاری دارد و هیچ کس تمایلی ندارد که شب تا صبح، در سرما و گرما، در باران و برف، کنار خیابان بایستد… به همین دلیل چاره‌ای جز دستفروشی باقی نمانده است.هر شب باید مقداری غذا به نیروی انتظامی بدهیم وگرنه اجازه ایستادن به ما نمی‌دهند.

 

 

ادامه مبارزه کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان

 

شانزدهم اردیبهشت ماه- روز ۱۶ اردیبهشت ماه کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان برای پنجمین بار در سال جاری و در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات سنواتی ومزدی خود مقابل ساختمان فرمانداری سمنان تجمع کردند. از شهریور ماه سال ۹۴ مطالبات بیمه‌ای کارگران به تامین اجتماعی پرداخت نشده به همین دلیل تامین اجتماعی سمنان از زدن اعتبار دفتر چه‌های درمانی خوداری می کند. حدود ۴۹ نفر از کارگران بازنشسته وشاغل کارخانه رنگین نخ سمنان که بعد از تعطیلی کارخانه بیکار وتعداد زیادی از آنان بازنشسته شده اند خواستار پرداخت معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت وبازنشستگی خود شدند.

 

 

اعتصاب کارگران میدان میوه و تره‌بار خیابان کرمان در تهران

 

شانزدهم اردیبهشت ماه- روزشانزدهم اردیبهشت، حدود چهل کارگر میدان میوه و تره‌بار تهران در اعتراض به وضعیت نامناسب غرفه‌ها دست از کار کشیدند. کارگران می‌گویند در روزهای گذشته خدمات رفاهی از جمله وسایل خواب و تجهیزات تهیه چای از غرفه‌ها جمع آوری شده است؛ این در حالیست که در هر غرفه، حدود هشت کارگر به صورت شبانه روزی حضور دارند و اگر قرار باشد امکانات نباشد، اوضاع خیلی سخت می‌شود.

 

 

خواست کارگران احیا و ایجاد سندیکا‌های مستقل است

 

شانزدهم اردیبهشت ماه- اگر کارگران بتوانند آزادانه، نهادها و تشکل‌های مستقل ایجاد کنند و در آنها فعالیت داشته باشند، از حوادث اینچنینی[ فاجعه معدن زمستان یورت] جلوگیری می شود. اگر کارگران یورت حق اعتراض داشتند و می‌توانستند نسبت به حقوق معوقه خود و همچنین ناایمن بودن محیط کار اعتراض کنند و این اعتراض شنیده می‌شد، حادثه دلخراش انفجار رخ نمی‌داد؛ اگر این معدنکاران تشکل قدرتمند داشتند، کارفرما هرگز نمی‌توانست نسبت به رعایت اصول ایمنی قصور بورزد و کارگران را به راحتی به تیغ مرگ بسپارد.

 

 

خواست کارگران افزایش اصول ایمنی کار است

 

شانزدهم اردیبهشت ماه- متأسفانه ناچیز شمردن اصول ایمنی و رسیدن به تنها هدف یعنی تولید حداکثر[ حداکثر سود] بدون در نظر گرفتن ایمنی نفرات و واحد تولیدی از سوی مقامات بالادستی [ کارفرمایان ]موجبات حوادث کاری را فراهم آورده است.

 

 

مسببان فاجعه معدن زمستان یورت باید محاکمه بشوند

 

شانزدهم اردیبهشت ماه- این زحمتکشان کمترین پایه حقوق را داشتند؛ تنها ۳ ماه در سال بیمه بوده اند؛ حقوق کامل این کارگران از سال ۹۲ تاکنون پرداخت نشده و بطور میانگین در هر سال سه تا چهار ماه از حقوقشان را دریافت نکرده اند؛ روز پیش از انفجار؛ بوی گاز در معدن استشمام می شد و این موضوع به مسئولان گزارش داده شده بود؛ حتی یک دستگاه سنجش گاز در معدن وجود ندارد؛ تونل راه دیگری ندارد و در مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه اکسیژن به پایان میرسد؛ برخی از این جان باختگان معدنچیانی هستند که برای کمک به مصدومان حادثه وارد معدن شده اند. این واقعه و صدها واقعیت تلخ دیگر همگی نشان از این دارد که هنوز در حق طبقه کارگر این سرزمین ستم روا میشود.

 

 

شکاف ژرف دستمزد و حداقل معیشت

 

پانزدهم اردیبهشت ماه – چنان شکاف دستمزد حداقل و هزینه‌های حداقل معاش کارگران سنگین است که هیچ‌چیز به‌جز چندبرابرشدن دستمزدها نمی‌تواند این شکاف را پر کند…نبود تشکل‌های مستقل و اقدامات متشکل و سازمان‌یافته نیز به ضعف گروه‌های دستمزدبگیر دامن می‌زند و طبیعی است درشرایطی‌که این عوامل ساختاری وجود دارند، چندان نمی‌توان به بهبود اوضاع امید بست.

 

 

استان کرمانشاه در رتبه اول بیکاری

 

پانزدهم اردیبهشت ماه – نرخ بیکاری استانهای کشور از ۱۷.۷ درصد در سال ۹۴ به ۲۲ درصد در سال ۹۵ افزایش یافت.نتایج نرخ بیکاری استان‌ها حاکی از آن است که استان کرمانشاه با نرخ بیکاری ۲۲ درصدی بیشترین تعداد بیکاران را در بین استانهای کشور به خود اختصاص داده است؛ پس از آن، استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد که نرخ بیکاری ۲۰.۲ درصدی را به ثبت رسانده است.

 

 

تامین سیستم ایمنی و بهداشت٬خواسته کارگران کشتارگاه‌های کشور است

 

پانزدهم اردیبهشت ماه -اداره کل دامپزشکی استان تهران با صدور اطلاعیه‌ای با توجه به فصل گرما، فعالیت کنه‌ها و احتمال شیوع تب خون ریزی دهنده کریمه کنگو، خواستار اقدامات بهداشتی در این زمینه شد.کارگران دامداری‌ها، ذابحین، کارگران کشتارگاه‌ها و قصابها در معرض خطر قرار دارند. اغلب کارگران کشتارگاه‌های کشور فاقد موارد ایمنی و بهداشتی هنگام کار با دام از قبیل استفاده از دستکش، ماسک، چکمه و لباس و ابزار شستشو و ضد عفونی مناسب هستند.

 

 

اخراج کارگران معدن سنگ ساختمانی خلخال

 

پانزدهم اردیبشست ماه – استخراج از معدن سنگ تراورتن خلخال که بخش اعظمی از مصالح سنگ کشور از این معدن تهیه می‌شد به صورت کامل تعطیل شد و کارگران این معدن، روانه خانه‌هایشان[اخراج] شدند.عدم دریافت چند ماه حقوق از پیمانکار و تعطیلی این معدن شوک بزرگی وارد کرده است.بیش از ۵۰۰ کارگر در این معدن سنگ مشغول به کار بودند.

 

 

تجمع کارگران فروآلیاژ ازنا

 

پانزدهم اردیبهشت ماه – روز گذشته٬ گروهی از کارگران اخراجی کارخانه فرو آلیاژ ازنا واقع در لرستان مقابل درب این کارخانه تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی خود شدند. این واحد تولیدی پیش ازخصوصی سازی بالغ بر ۵۵۰ کارگر داشت وحالا نیمی از آنها توسط کارفرمای بخش خصوصی تعدیل[ اخراج] شده اند.

 

 

سپاه پاسداران به عنوان کارفرما مسئول فاجعه معدن زمستان یورت است

 

پانزدهم اردیبهشت ماه – کارگران معدن آزادشهر ۱۷ ماه حقوق معوق دارند و تحت پوشش بیمه هم نیستند. دو روز قبل از وقوع حادثه کارگران متوجه شده بودند که معدن نشت گاز دارد و بازرسان کار نیم ساعت قبل از حادثه در این کارگاه حضور داشتند. ضعف سیستم بازرسی عامل اصلی بروز حادثه است. کارگاه یورت آزادشهر مجهز به سیستم نشت گاز نبوده است. با توجه به اینکه کارگران دو سه روز قبل هم به کارفرما[ موسسه قرض‌الحسنه بسیجیان] و هم به اداره کار شهرستان این مشکل را اطلاع داده بودنداما اقدامی انجام نشد.

 

 

اعتراض خانواده‌ها و معدن کاران معدن زمستان یورت

 

پانزدهم اردیبهشت ماه- امکان پیشگیری از این فاجعه وجود داشت. این معدن اخطار دریافت کرده و یک بار نیز به دادگاه معرفی و محکوم شده است. کارگران در اسفندماه ۹۴ تجمعی اعتراض‌آمیز را در جهت دریافت حقوق خود برگزار کردند اما در آخر جوابی جز تهدید و بازداشت، دریافت نکردند. کارگران این معدن ۸ ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند و در رابطه با بیمه نیز می‌گویند سه ماه در سال بیمه می‌شویم آن هم نه بیمه مشاغل سخت بلکه بیمه آرایشگری شامل حال ما می‌شود. بیمه ما به عنوان بیمه آرایشگر ارسال می‌شود. در کجای قانون این ظلم به کارگران معدن وجود دارد؟

اتحاد کارگر

آقای قالیباف لطفا پایتان را از روی شانه‌های ما بردارید!

این یک قصه نیست. داستان نیست. فانتزی تلخ نیست بلکه زندگی‌ست. زندگی آدم‌هایی که همین نزدیکی‌ها، کنار خیابان‌ها، حاشیه‌ شهر بزرگ خودمان مثل ما روز را به شب می‌رسانند اما رفتار آنها با ما کمی تفاوت دارد. شاید از این رو که ریخت و ظاهر؛ خورد و خوراک و شغل و جای زندگی‌شان با ما ... آقای قالیباف لطفا پایتان را از روی شانه‌های ما بردارید!

ادامه

ایران, خبر, کارگری

تجمع کارگران نی‌شکر هفت‌تپه در اعتراض به‌نصب دوربین مدار بسته در محل کارشان

صبح امروز پنجشنبه (۲۱اردیبهشت ماه) کارگران بخش صنعت مجتمع کشت‌و صنعت هفت تپه که تعداد آنها به حدود ۶۰۰ نفر گزارش می شود در اعتراض به آنچه امنیتی شدن محل کار خود عنوان می کنند در محل ورودی درب کارخانه مقابل ساختمان اداری تجمع کردند.   بر پایه گزارش کارگران ، کارفرمای بخش خصوصی کارخانه ... تجمع کارگران نی‌شکر هفت‌تپه در اعتراض به‌نصب دوربین مدار بسته در محل کارشان

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دبیرکل خانه کارگر ۳۰ سال تشکل‌های کارگری را تضعیف کرد

سید محمد یاراحمدیان، رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران امروز در میزگرد بررسی عملکرد اشتغال و تامین اجتماعی گفت: مشکلات جامعه کارگری در حالی عنوان شد که دامنه این گرفتاری‌ها در دولت یازدهم وسیع‌تر شده است.   وی با انتقاد از عملکرد دبیر کل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس در دفاع از مطالبات ... دبیرکل خانه کارگر ۳۰ سال تشکل‌های کارگری را تضعیف کرد

ادامه

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دبیر کل اتحادیه بین‌الملل کارگران صنعتی خواستار بهبود وضعیت ایمنی در معادن ایران شد

دبیر کل اتحادیه بین الملل کارگران صنعتی در نامه ای به حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری ایران،‌ خواستار بهبود وضعیت ایمنی محیط های کار در معادن ایران شد.   به گزارش اسپوتنیک این نامه درپی انفجار و ریزش معدن ذغال سنگ در آزادشهر در استان گلستان نوشته شده است. در این حادثه، ‌ ۴۳ معدنچی کشته ... دبیر کل اتحادیه بین‌الملل کارگران صنعتی خواستار بهبود وضعیت ایمنی در معادن ایران شد

ادامه

جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری