بایدن درباره جنگ نیابتی غرب؛ ما هر کاری که می‌توانستیم انجام داده‌ایم تا اوکراین را برای این ضد حمله علیه روسیه آماده کنیم

بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی با ریشی سوناک گفت که کشورهای غربی تمام تلاش خود را برای آماده کردن اوکراین به منظور انجام ضد حمله علیه روسیه انجام داده‌اند، به همین دلیل واشنگتن درباره این اقدام خوشبین است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در این نشست خبری ... بایدن درباره جنگ نیابتی غرب؛ ما هر کاری که می‌توانستیم انجام داده‌ایم تا اوکراین را برای این ضد حمله علیه روسیه آماده کنیم

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, غرب, گزارش

پاتروشف: هدف آمریکا تسلط بر جهان از طریق نابودی روسیه و چین است

دبیر شورای امنیت ملی روسیه با بیان اینکه هدف آمریکا نابودی روابط سازنده میان کشورهای عضو اتحاد جماهیر شوروی سابق است، گفت که واشنگتن هرگز به هدف خود برای تسلط بر جهان نخواهد رسید. به گزارش مهر به نقل از روسیا الیوم، دبیر شورای امنیت روسیه گفت که آمریکا خواهان ایجاد کانون‌های تنش و درگیری ... پاتروشف: هدف آمریکا تسلط بر جهان از طریق نابودی روسیه و چین است

ادامه

آمریکا, اتحاد شوروی, بلاروس, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, روسیه, سازمان پیمان امنیت جمعی

ناتو بزرگترین رزمایش پدافند هوایی تاریخ خود را برگزار می‌کند

همزمان با نمایش قدرت هوایی و موشکی روسیه در نبرد با اوکراین، ائتلاف ناتو از برگزاری بزرگترین رزمایش پدافند هوایی تاریخ خود به میزبانی آلمان خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با ادامه نبرد روسیه با اوکراین و نمایش قدرت هوایی و موشکی روسیه، ائتلاف ناتو چهارشنبه از برگزاری بزرگترین رزمایش پدافند هوایی تاریخ ... ناتو بزرگترین رزمایش پدافند هوایی تاریخ خود را برگزار می‌کند

ادامه

آلمان, آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, ناتو

دبیرکل سابق ناتو؛ ممکن است برخی اعضای ناتو به اوکراین نیرو اعزام کنند

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سابق ناتو که مشاور ریاست‌جمهوری اوکراین بود، ادعا کرده است که برخی از کشورهای عضو ممکن است داوطلبانه سربازان خود را به اوکراین بفرستند و این در صورتی است که تضمین‌های امنیتی در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات در نشست آتی به این کشور ارائه نشود. به گزارش ایسنا، به نقل ... دبیرکل سابق ناتو؛ ممکن است برخی اعضای ناتو به اوکراین نیرو اعزام کنند

ادامه

آمریکا, اروپا, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, جهان, روسیه, شرق اروپا, غرب, لیتوانی, ناتو

آسیا تایمز؛ آمریکا قادر به مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیای مرکزی نیست

جنگ در اوکراین بر نفوذ آمریکا در جهان تأثیر گذاشت؛ در شرایطی که واشنگتن همچنان حمایت خود را از جنگ‌ها، مسلح‌سازی و اعمال تحریم‌ها علیه روسیه از طریق متحدانش متمرکز می‌کند که نتایج منفی در پرونده‌های مختلف از جمله نفوذ واشنگتن در خاورمیانه را به همراه داشته است. این تأثیر منفی دولت جو بایدن، رئیس ... آسیا تایمز؛ آمریکا قادر به مقابله با نفوذ چین و روسیه در آسیای مرکزی نیست

ادامه

آسیای میانه, آمریکا, آمریکای شمالی, افغانستان, اندونزی, اوکراین, برزیل, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا, غرب, گروه ۷, مقاله, هندوستان, ویتنام

چامسکی: سیاست واشنگتن مانع تنش‌زدایی در اوکراین می‌شود

نوآم چامسکی دانشمند و پژوهشگر در مصاحبه با یک نشریه امریکایی، سیاست ایالات متحده نسبت به روسیه را مانعی در مسیر تنش زدایی در اوکراین دانسته است.

 

به گزارش روز جمعه ایرنا از تارنمای تروث اوت؛ چامسکی که یکی از مشهورترین و مهمترین روشنفکران زنده جهان شناخته می‌شود، در باره روابط راهبردی روسیه و چین گفت که به نظر می‌رسد که تقویت و مستحکم‌تر خواهد شد، هر چند به سطح مشارکت نخواهد رسید.

 

وی در باره احتمال کمک پکن به پایان جنگ اوکراین گفت که چین می‌تواند برای پیش برد دورنماهای صلح مسالمت آمیز از طریق مذاکره در اوکراین اقدام کند، اما ظاهرا رهبری چین امتیازی در این اقدام برای خود نمی‌بیند.

 

به گفته چامسکی؛ با اینکه رهبری روسیه نقض تعهد سخت دولت بیل کلینتون رئیس جمهوری وقت آمریکا به میخائیل گورباچف همتای شوروی خود برای خودداری از گسترش ناتو فراتر از آلمان شرقی و همچنین اقدامات نظامی رئیسان جمهوری بعدی آمریکا در عراق و افغانستان و حمله مستقیم و خوارکننده آنان به منافع روسیه را تحمل کرد، اما اوکراین و گرجستان خط قرمز مسکو هستند که آشکارا در واشنگتن درک شد و هیچ رهبر روسیه گسترش ناتو را به اوکراین که پس از کودتای ۲۰۱۴ آغاز شد، تحمل نمی‌کند.

 

این اندیشمند افزود: ایالات متحده از ۲۰۱۵ اقدام به مسلح کردن و آموزش اوکراین علیه روسیه می‌کند و با اوکراین همانند یکی از شاخه‌ها و دنباله‌های ناتو رفتار می‌کند. این موضع که در بیانیه رسمی سپتامبر ۲۰۲۱ جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به سیاست روشن و آشکاری تبدیل شده، احتمالا در تصمیم روسیه برای افزایش تنش در اوکراین تا حمله مستقیم چند ماه بعد به این کشور، تاثیرگذار بوده است.

 

ارزیابی چامسکی حاکیست که سیاست کنونی ایالات متحده جنگیدن تا آخرین شهروند اوکراین و هم زمان پیش‌بینی نکردن راهی برای جلوگیری از رخدادهای غم بار بیشتر در این کشور و در واقع تضعیف چنین امیدهایی با قراردادن تنها ۲ راه در برابر پوتین برای بیرون رفتن از این مخمصه است: یا محاکمه او به عنوان جنایتکار جنگی در دادگاه لاهه یا ادامه همین وضع تا نابودی کامل اوکراین.

 

چامسکی در بخش دیگری از سخنانش در باره آینده روابط جغرافیایی – راهبردی میان اروپا و روسیه در صورت قطع وابستگی اروپا به گاز روسیه، گفت: این امر بعید است در آینده نزدیک رخ دهد. احتمال موفقیت اروپا برای پایان دادن به استفاده از ذغال سنگ و نفت روسیه وجود دارد، اما گاز مسئله جداگانه ایست، زیرا نقل و انتقال آن به خطوط لوله نیاز دارد که ساخت آن سال ها طول خواهد کشید و تاسیسات انتقال گاز طبیعی مایع شده “ال ان جی” هم بسیار کمیاب و اندک است.

 

وی در باره ادعاهای غرب در باره وقوع جنایت‌های جنگی در اوکراین گفت که اجرای عدالت در امر پیگرد و محاکمه مرتکبان جنایت‌های جنگی در جهان واقعی، مربوط به طرف پیروز است، همان گونه که در دادگاه های نورمبرگ و حتی توکیو دیده شده است.

 

به گزارش ایرنا؛ کشورهای غربی، نیروهای روسیه را به ارتکاب جنایت‌های جنگی علیه شهروندان اوکراین متهم کرده و خواستار محاکمه مرتکبان این اقدامات در دادگاه بین‌المللی شده‌اند.

 

جنگ اوکراین که در ششمین هفته پیاپی قرارگرفته، در ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) با عملیات نیروهای روسیه آغاز شد.

پارلمان پاکستان باز هم رای عدم اعتماد به عمران خان را به تعویق انداخت

جلسه سرنوشت‌ساز مجلس ملی پاکستان امروز (شنبه) برای بررسی درخواست عدم اعتماد به عمران خان، نخست‌وزیر فعلی این کشور از سوی احزاب اپوزیسیون از سر گرفته شد اما رای‌گیری به تعویق افتاده است.   به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری الجزیره، پارلمان پاکستان قرار بود درباره درخواست اپوزیسیون این کشور برای اعطای عدم ... پارلمان پاکستان باز هم رای عدم اعتماد به عمران خان را به تعویق انداخت

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر

آنتونوف: اقدامات غرب دراوکراین می‌تواند منجر به‌درگیری نظامی بین آمریکا و روسیه شود

سفیر روسیه در آمریکا هشدار داد که اقدامات غرب در اوکراین خطرناک است و می‌تواند منجر به «تقابل نظامی» بین آمریکا و روسیه شود.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, شرق اروپا, غرب, ناتو

وزیر اقتصاد آلمان؛ شهروندان آلمان فقیرتر می‌شوند

شهروندان آلمان در پی جنگ اوکراین و اوج گیری بهای انرژی که منجر به تورم بی سابقه و قرار گرفتن بزرگ ترین اقتصاد اروپا در معرض رکود می شود، فقیرتر خواهند شد.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, اوکراین, تحریم, جهان, روسیه, شرق اروپا, غرب, غرب اروپا, گزارش

چین نسبت به “سیاسی‌شدن” مسئله حقوق بشر هشدار داد

پس از آنکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر این سازمان رای مثبت داد، وزارت خارجه چین گفت که پکن “مخالف سیاسی شدن” مسئله حقوق بشر است.

ادامه

جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, روسیه, سازمان ملل, شرق آسیا, گزارش