اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

در فروردین‌ماه و اردیبهشت‌ماه تظاهرات و تجمع‌های مطالباتی کارگران، زحمتکشان، و بازنشستگان در صنایع بزرگ راهبردی از جمله در صنایع فولاد، نفت، گاز، و پتروشیمی ادامه یافت. ادامه این تجمع‌های اعتراضی برای خواست‌های صنفی از یک طرف و عجز حکومت ولی فقیه از جوابگو بودن در مورد حداقل خواست‌های صنفی کارگران از طرف دیگر، یقیناً ... اعتراض کارگران صنایع نفت، گاز، پولاد، و پتروشیمی

ادامه

آزادی‌های دموکراتیک, استبداد, استثمار, اقتصادی, امنیت شغلی, بازنشستگان, برابری اجتماعی, حقوق بشر, سیاسی, طبقه کارگر, فقر, مبارزه طبقاتی, معیشت, نفتگران

واشنگتن: گروه ۷ نمی‌تواند درباره توقیف پول روسیه توافق کند

معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصادی گفت، آمریکا می‌خواهد وجوه دولتی مسدود شده روسیه را مصادره کرده و به اوکراین تحویل دهد، اما برای برخی از کشورهای عضو گروه هفت این اقدام یک «خط قرمز» است. به گزارش ایسنا، دالیپ سینگ، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور اقتصادی گفت: واشنگتن ... واشنگتن: گروه ۷ نمی‌تواند درباره توقیف پول روسیه توافق کند

ادامه

آمریکا, اتحادیه اروپا, اقتصادی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, گروه ۷

پیشی گرفتن اتحادیه کشور‌های همسود از اتحادیه اروپا در رشد تولید ناخالص داخلی

نخست‌وزیر روسیه در نشست کشور‌های مستقل مشترک المنافع (CIS) در عشق‌آباد اعلام کرد که رشد تولید ناخالص داخلی این اتحادیه از اروپا پیشی گرفته است. به گزارش روز یکشنبه آسیاتودی، میخائیل میشوستین نخست وزیر روسیه در سخنرانی خود در این نشست تصریح کرد که تولید ناخالص داخلی کشور‌های مستقل مشترک المنافع (همسود) در پایان سال ... پیشی گرفتن اتحادیه کشور‌های همسود از اتحادیه اروپا در رشد تولید ناخالص داخلی

ادامه

آذربایجان, آسیای میانه, اتحاد شوروی, اتحادیه اروپا, اتحادیه کشورهای همسود, ارمنستان, ازبکستان, اقتصادی, بلاروس, تاجیکستان, جهان, خبر, روسیه, قرقیزستان, قزاقستان, مولداوی

چه باید کرد؟ دربارهٔ ضرورت بسیج طبقۀ کارگر و زحمتکشان برای تغییر توازن نیروها به زیان دیکتاتوری ولایی

نگاهی حتی گذرا به مجموعۀ تحولات عمدهٔ داخل کشور نشان می‌دهد که سیر قهقرایی و وخیم‌تر شدن اوضاع در همهٔ شئون اساسی تحولات سیاسی و اقتصادی-اجتماعی ادامه دارد و برگشت‌ناپذیر شده است. اتکای دیکتاتوری حاکم به سرکوب خشن و خفه کردن صدای اعتراض طیف گوناگون منتقدان و مخالفان وضع موجود – وضعی که حتی خود ... چه باید کرد؟ دربارهٔ ضرورت بسیج طبقۀ کارگر و زحمتکشان برای تغییر توازن نیروها به زیان دیکتاتوری ولایی

ادامه

استبداد, اسلام سیاسی, اقتصادی, جمهوری ملی و دموکراتیک, سیاسی, طبقه کارگر, غارتگری, مقاله, نئولیبرالیسم

لاوروف: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی مقاومت می‌کنند

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان سخنرانی خود در مراسمی در وزارت خارجه این کشور به مناسبت روز آفریقا، گفت: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی و تلاش غرب برای کشاندن آنها به بحران اوکراین مقاومت می‌کنند. به گزارش پنجشنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، لاوروف در جریان این مراسم با ... لاوروف: کشورهای آفریقایی در برابر القای روسیه هراسی مقاومت می‌کنند

ادامه

آفریفای مرکزی, آمریکا, اریتره, اقتصادی, اوکراین, بورکینافاسو, جنگ سرد, روسیه, زیمبابوه, سودان جنوبی, سومالی, سیرالئون, گینه بیسائو, مالی, نیجر

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد ۸.۱ درصدی چین در سال ۲۰۲۱

صندوق بین‌المللی پول در تازه ترین گزارش خود از امکان رشد ۸.۱ درصدی اقتصاد چین در سال ۲۰۲۱ خبر داد.

 

به گزارش ایرنا از روزنامه مردم چین، بر اساس چشم انداز اقتصاد جهانی صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد دنیا نیز در سال جاری میلادی با رشدی ۵.۵ درصدی همراه خواهد بود که این پیش‌بینی، به معنای افزایش ۰.۳ درصدی نسبت به پیش‌بینی مهر سال جاری این نهاد مالی بین‌المللی است.

 

«گیتا گوپینات» اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی مجازی تاکید کرد: رشد اقتصادی امسال جهان به نتیجه رقابت حاکم بین ویروس جهش یافته کرونا و واکسیناسیون جهت پایان بخشیدن به همه گیری کووید-۱۹ و همچنین قابلیت و کارآمدی سیاست گذاری های مربوطه در زمینه تامین حمایت و پشتیبانی مؤثر تا زمان حصول این نتایج بستگی دارد.

 

وی خاطر نشان کرد که یکی از علل ارائه پیش‌بینی بهتر از وضعیت اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱، تاثیرات مثبت ناشی از آغاز واکسیناسیون کرونا در برخی کشورها بوده است.

 

این اقتصاددان در عین حال با اشاره به اینکه درصد احیای اقتصاد پیش بینی شده سال جاری با تفاوت چشمگیری در کشورهای مختلف همراه است، تاکید کرد که چین یکی از اقتصادهای دنیاست که در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ به سطح اقتصادی پیش‌بینی شده قبل از وقوع اپیدمی در این کشور بازگشته است.

 

بر اساس تازه‌ترین به روز رسانی های انجام شده در چشم انداز اقتصاد جهانی، رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰، ۲.۳ درصد برآورد شده است.

 

این صندوق برای آمریکا تا میزان ۵.۱درصد، برای حوزه یورو ۴.۲ درصد و برای ژاپن ۳.۱ درصد رشد را پیش‌بینی می‌کند. اقتصاد این کشورها در سال ۲۰۲۰ کوچک شد.

 

گوپینات در این کنفرانس مطبوعاتی با اشاره به پشتیبانی کارآمد سیاست گذاری های موثر چین در زمینه های سیاست مالی و پولی و رشد صادرات تاکید کرد: چین در مهار همه گیری کرونا بسیار موفق بوده و نقشی بسیار پراهمیت در باز گرداندن هر چه سریعتر فعالیت به این کشور ایفا کرده است.

 

بر اساس پیش بینی مسئولان صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد چین در سال ۲۰۲۲ میلادی با رشد ۵.۶ درصدی همراه خواهد شد و اقتصاد جهان در سال آتی میلادی نیز ۴.۲ درصد رشد خواهد داشت.

 

با این حال این صندوق با اشاره به تاثیرات نوع جدید ویروس کرونا و تاخیرات احتمالی در توزیع واکسن به عنوان تهدیدات ممکن، می‌گوید در برخی موارد تردیدهای خاصی وجود دارد.

 

از سوی دیگر، «جرمی یورگنس» رییس اجرایی مجمع جهانی اقتصاد (داووس) در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها تاکید کرد که اقتصاد چین در سال ۲۰۲۰ در شرایط منفی، رشد مثبت خود را حفظ کرد که ۱۰ سال پیش، هیچ کس نمی‌توانست این توسعه سریع را پیش‌بینی کند.

 

وی گفت: به بیش از ۵۰ شهر و بیشتر استان های چین سفر کرده‌ام و در ۱۰ سال گذشته، تغییرات و تحولات عظیمی در روند ساخت تجهیزات زیربنایی این کشور تأثیر عمیقی بر من گذاشته است. هیچ کس چنین رشد و پیشرفت سریع و موفقی را در سرزمین چین پیش‌بینی نمی‌کرد و در ۱۰ سال آینده، توسعه چین همچنان فراتر از انتظار مردم خواهد بود.

بحران کمبود واکسن و هشدار اتحادیه اروپا به شرکت واکسن‌سازی آسترازنکا

کمیسر بهداشت اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در ادامه کشمکش‌ها با شرکت تولید واکسن کرونا آسترازنکا هشدار داد که این شرکت سریع‌تر به تعهدات اخلاقی و حقوقی خود در تحویل به موقع واکسن کرونا عمل‌کند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, حقوق بشر, خبر, سوئد

آمریکا مدعی توقیف یک محموله نفتی دو میلیون بشکه‌ای ایران شد

این نفت خام که در نفتکش آچیلس با پرچم لیبریا حمل می‌شود به‌دستور وزارت دادگستری آمریکا به‌سمت این کشور در حرکت است.

ادامه

افریقای جنوبی, اقتصادی, امارات, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, عمان, لیبریا, ونزوئلا

گاردین: انگلیس به حدود ۸۰ درصد از کشورهایی که تحت محدودیت قرار داده سلاح فروخته است

یک تحلیل نشان داده که وزرا و مقام‌های انگلیسی فروش تسلیحات از سوی این کشور به حدود چهار پنجم از کشورهایی که در پنج سال گذشته هدف تحریم‌های تسلیحاتی، تحریم‌های تجاری یا محدودیت‌های دیگر قرار گرفته‌اند را تایید کرده‌اند.

ادامه

اقتصادی, انگلستان, بحرین, بنگلادش, پاکستان, جهان, حقوق بشر, خبر, کلمبیا, کنیا, مصر