پیروزی نامزد چپگرا در انتخابات ریاست جمهوری پرو تایید شد

با گذشت بیش از شش هفته از برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری پرو (ششم ژوئن/ ۱۶ خرداد) و کشمکش‌های فراوان پیرامون اعلام برگزیده نهایی این رویداد سیاسی دو قطبی، سرانجام دادگاه عالی انتخاباتی پرو (JNE)، «پدرو کاستیو» نامزد چپگرا را به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب اعلام کرد.

 

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روزنامه ال پائیس، در حالی که پدرو کاستیو معلم روستایی با کسب ۵۰.۱۲ درصد مجموع آرای جمع‌آوری شده بر «کیکو فوخیموری» نامزد محافظه کار راستگرا غلبه کرد اما ادعای تقلب و ارائه بیش از ۲۷۰ درخواست ابطال آرا از سوی احزاب حامی فوخیموری سبب شد تا اعلام پیروزی قاطع کاستیو تا کنون به تاخیر بیفتد.

 

به این ترتیب پدرو کاسیو به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب، ۲۸ ژوئیه (ششم مرداد) همزمان با دویستمین سالگرد استقلال پرو سوگند یاد خواهد کرد.

 

ساعاتی پس از اعلام قطعی نتایج انتخابات، کاستیو در نشستی مجازی در مقابل صدها نفر از حامیان خود، مردم پرو را به «وحدتی گسترده» فراخواند و رویکرد دولت آینده را «عادلانه تر، شرافتمندانه تر و انسانی‌تر» دانست.

 

فوخیموری نیز پیش از اعلامیه رسمی دادگاه عالی انتخاباتی اطمینان داد که به رغم اینکه همچنان فکر می‌کند پیروزی رقیبش «نامشروع» است اما نتایج را به رسمیت خواهد شناخت.

 

«آلبرتو فرناندز» رئیس جمهوری آرژانتین،  «لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا» رئیس جمهوری سابق برزیل و «اوو مورالس» رئیس جمهوری سابق بولیوی از جمله مقام‌های آمریکای لاتین هستند که تا کنون پیروزی کاستیو را تبریک گفته و برای افزایش همکاری‌ها اعلام آمادگی کرده اند.

 

بیش از ۲۵ میلیون شهروند پرو به امید رسیدن به ثبات سیاسی، در مرحله نخست انتخابات،  ۱۱ آوریل ۲۰۲۱ (۲۲ فروردین ۱۴۰۰) برای تعیین رئیس‌جمهوری و ۱۳۰ عضو کنگره این کشور برای دوره پنج ساله (۲۰۲۱- ۲۰۲۶) پای صندوق‌های رای رفتند تا از میان ۱۸ نامزد انتخاباتی که سودای ریاست جمهوری پنج سال آینده را در سر می‌پرورانند، رئیس‌جمهوری جدید را جایگزین «فرانسیسکو ساگاستی» رئیس جمهوری موقت پرو کنند.

 

در دور دوم انتخابات ششم ژوئن ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) «پدرو کاستیو» از حزب چپگرای «پروی آزاد»   با کسب ۵۰.۱۲ درصد آراء از  «کیکو فوخیموری» (دختر آلبرتو فوخیموری رئیس‌جمهوری سابق پرو که هم اکنون به جرم نقض حقوق بشر و فساد در زندان به سر می‌برد) از حزب راستگرای «نیروی مردمی» با ۴۹.۸۷ درصد آراء پیشی گرفت.

 

پرو در دو دهه اخیر شاهد پیگرد قانونی پنج رئیس جمهور سابق این کشور به اتهامات فساد بوده است و همین امر باعث شده تا بی‌اعتمادی عمیقی در بین مردم پرو نسبت به سیاستمداران شکل بگیرد. این کشور در چند ماه اخیر برکناری و استعفای سه رئیس جمهوری را به طور متوالی تجربه کرده است.

خط بطلان هزاران هوادار دولت کوبا بر دسیسه‌های آمریکا

هزاران کوبایی روز شنبه در میدان «لا پیراگوا» در شهر هاوانا گرد هم آمدند تا حمایت خود را از سران انقلاب کوبا نشان دهند و بر تبلیغات آمریکا در زمینه بی کفایتی دولت کوبا خط بطلان بکشند.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, حقوق بشر, کوبا, گزارش, همبستگی

وزیر خارجه کوبا: بدترین صحنه‌های سرکوب مردم را در اروپا دیده‌ام

وزیر امور خارجه کوبا در انتقاد از اظهار نظرهای دولت‌های غربی پیرامون اعتراض‌ یکشنبه اخیر شماری از مردم این کشور گفت: خشونت شدید پلیس و سرکوب معترضان در پایتخت‌های اروپایی بدتر از کوبا است.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, فرانسه, کوبا, گزارش

آمریکا به دنبال ایجاد «انقلاب رنگی» در کوبا است

سخنگوی وزارت خارجه روسیه طی سخنانی تاکید کرد هدف آمریکا از وضع تحریم علیه کوبا و تحریک مردم این کشور در جریان اعتراضات اخیر، ایجاد انقلاب رنگی علیه دولت هاوانا است.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, دخالت نظامی, روسیه, کوبا

هشدار هاوانا درباره احتمال مداخله نظامی واشنگتن در کوبا

همزمان با ادامه مداخلات کشور‌های غربی در قبال اعتراض‌های اخیر کوبا، وزیر خارجه این کشور درباره هموار شدن زمینه برای مداخله نظامی واشنگتن در کوبا هشدار داد.

ادامه

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, دخالت نظامی, کوبا