چین غول صنایع نظامی و هوا فضای آمریکا را تحریم کرد

وزارت امور خارجه چین از تحریم شرکت صنایع نظامی آمریکایی «لاکهید مارتین» به علت فروش سلاح به تایوان خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که شرکت صنایع نظامی و هوا فضای «لاکهید مارتین» (Lockheed Martin) آمریکا را به علت فروش سلاح به تایوان تحریم کرده ... چین غول صنایع نظامی و هوا فضای آمریکا را تحریم کرد

ادامه

آمریکا, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

چین در حال توسعه زیردریایی‌های هسته‌ای جدید است

یک وب سایت نظامی فاش کرد چین درحال توسعه زیردریایی‌های جدیدی است که قابلیت هسته‌ای شدن را نیز دارند. وب سایت Navy Recognition که متخصص در امور نظامی است، گزارش داد که چین در حال توسعه نسل جدیدی از زیردریایی‌های هسته‌ای نظامی چند منظوره است. براساس گزارش ار تی، این وب‌سایت اعلام کرد که برخی ... چین در حال توسعه زیردریایی‌های هسته‌ای جدید است

ادامه

آمریکا, جنگ سرد, جهان, چین, شرق آسیا, گزارش

واکنش پکن به سفر پوتین به کره شمالی

سخنگوی وزارت امور خارجه چین توسعه روابط مسکو و پیونگ یانگ را عادی قلمداد کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ لین جیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به پیونگ یانگ، تمایل فدراسیون روسیه و کره شمالی برای همکاری و توسعه روابط را عادی خواند. سخنگوی وزارت امور ... واکنش پکن به سفر پوتین به کره شمالی

ادامه

آمریکا, اوکراین, جهان, خبر, روسیه, شرق آسیا, صلح, کره شمالی, گزارش

امضای توافق‌نامه مشارکت راهبردی جامع میان روسیه و کره‌شمالی + فیلم

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه در سفر به پیونگ‌یانک با «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی، توافق‌نامه‌ مشارکت راهبردی جامع که جایگزین اسناد مشابه در سال‌های ۱۹۶۱ و ۲۰۰۰ می‌شود را امضا کردند. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از تلوزیون آر تی روسیه، ولادیمیر پوتین در این دیدار گفت: امروز سند بنیادی جدیدی تهیه شده است که ... امضای توافق‌نامه مشارکت راهبردی جامع میان روسیه و کره‌شمالی + فیلم

ادامه

آمریکا, اروپا, امنیتی, جهان, خبر, روسیه, ٰژئوپلیتیک, شبه جزیره کره, شرق آسیا, فیلم, کره شمالی, مشارکت راهبردی

تدریس محافظت از میراث فرهنگی برای دانش آموزان افغانی توسط مختصصان چینی

یک کلاس در فضای باز در راستای ترویج حفاظت از میراث فرهنگی برای دانش آموزان مدارس ابتدایی افغانستان یکشنبه در استان بامیان در مرکز افغانستان برگزار شد. به گزارش رادیو بین‌المللی چین: کلاس یادشده توسط یک تیم شش نفره متشکل از باستان شناسان چینی و کارشناسان میراث فرهنگی به همراه کارشناسان و مقامات افغانستانی در ... تدریس محافظت از میراث فرهنگی برای دانش آموزان افغانی توسط مختصصان چینی

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, چین, شرق آسیا, فرهنگ, گزارش

پایان کار پست‌های مرزی میان کره شمالی و جنوبی

کره شمالی و جنوبی هشت هفته پیش موافقت کردند سربازان مستقر در منطقه غیرنظامی میان دوکشور را فراخوانند.

 

اکنون دوکشور در ۱۱ منطقه سربازان خود را از پست‌های مرزی فراخوانده‌اند و قرار است این پست‌ها تخریب شوند.

 

کره جنوبی در پی مذاکرات برای پایان دادن به دشمنی‌های دیرینه با کره شمالی سربازان خود را از بسیاری از پست‌های مرزی فراخواند. سلاح‌های موجود در این پست‌ها نیز جمع‌آوری و به مناطقی دیگر منتقل شده‌اند.

 

یکی از سخنگویان وزارت دفاع کره جنوبی در سئول پایتخت این کشور تایید کرد که سربازان ۱۱ پست مرزی به همراه سلاح‌های خود این منطقه را ترک کرده‌اند. این سخنگو در ادامه گفت: «کره شمالی هم دست به چنین اقدامی زده است.»

 

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفت برمبنای تفاهم موجود کره جنوبی برچیده شدن و تخریب پست‌های مرزی در مناطق مرزی خود با کره شمالی را آغاز کرده است.

 

هر دو کشور موافقت کرده‌اند ۱۱ پست مرزی را از مناطق خود برچینند و کلیه پست‌های دیده‌بانی نیز به جز یک پست در هر طرف تخریب شوند. قرار است در ماه دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸) پس از برچیده شدن پست‌های مرزی تحقیق شود که آیا دوطرف به این تفاهم پای‌بند بوده‌اند یا نه.

 

این تفاهم بخشی از تفاهمی است که در صورت انجام آن ادامه می‌یابد و قرار بر آن است که در صورت موفقیت‌آمیز بودن مرحله نخست کلیه پست‌های دیده‌بانی مرزی در منطقه غیرنظامی میان دوکشور برچیده و تخریب شوند.

 

این تفاهم نظامی در ماه سپتامبر در دیدار و گفت‌وگو میان رهبران دوکشور کره شمالی و جنوبی در پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی، میان وزرای دفاع دوکشور امضا شد.

 

گفتنی‌ است که دو کشور در هفته‌های اخیر کلیه مین‌های تعبیه شده در منطقه امنیتی مشترک بین دوکره را از میان برده‌اند.

 

منطقه امنیتی مشترک بین دوکره (JSA) بخشی از منطقه غیرنظامی کره است که در آن نیروهای کره شمالی و کره جنوبی رو در روی هم قرار می‌گیرند.

 

این منطقه به طول ۲۵۰ کیلومتر و عرض چهار کیلومتر با پایان جنگ کره (۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳) شمال و جنوب این کشور را از هم جدا کرده است. منطقه امنیتی مشترک هم‌اکنون توسط دوکره برای مذاکرات دیپلماتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چین همچنان مشتری نخست نفتی ایران

پکن به عنوان نخستین شریک تجاری تهران سالانه ۱۵ میلیارد دلار نفت از ایران می خرد و آنطور که مسئولان پالایشگاه های عمده این کشور گفته اند روند خرید نفت از تهران همچنان ادامه خواهد یافت.

ادامه

اقتصادی, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق اروپا, کره جنوبی, هندوستان

خشم آمریکا از تقویت روابط اقتصادی اسرائیل و چین

آمریکا از تقویت روابط اقتصادی اسرائیل با چین به شدت خشمگین است. این در حالی است که اکنون جنگی اقتصادی میان چین و آمریکا درگرفته و واشنگتن نگران است بازنده نبرد اقتصادی با پکن باشد.

ادامه

اسراییل, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, شرق آسیا