عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

عفو بین‌الملل در گزارش تازه‌ خود عملکرد طالبان در قبال زنان افغانستان را مصداق جنایت علیه بشریت و آزار جنسیتی مستقیم علیه زنان عنوان کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از ایندیپندنت، در گزارش تازه عفو بین‌الملل آمده است که از سال ۲۰۲۱ به این‌سو، برخلاف وعده‌های اولیه طالبان درمورد احترام به حقوق زنان، ... عفو بین‌الملل؛ برخورد زن‌ستیزانه طالبان مصداق جنایت علیه بشریت است

ادامه

آسیای میانه, افغانستان, تبعیض جنسیتی, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان, سازمان ملل, گزارش

ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

مسئولان کشور افغانستان چه پیش از طالبان و چه بعد از به قدرت رسیدن طالبان، همواره با بهانه تراشی‌هایی از تحویل حق آبه ایران در هیرمند خودداری می کردند و کار به جایی رسید که با احداث سازه هایی، مسیر طبیعی روان آب ها به سمت ایران را نیز منحرف کردند. به گزارش طنین؛ بر ... ماجرای حق آبه هیرمند چیست و چرا تا کنون محقق نشده است؟

ادامه

آمریکا, افغانستان, انگلستان, ایران, جنوب آسیا, حقوق بشر, خاورمیانه, محیط زیست, مقاله

تشکیل «جوخه ویژه» برای بازداشت رهبران حزب عمران خان در پاکستان

رسانه‌های پاکستانی امروز (چهارشنبه) گزارش دادند، پلیس این کشور یک “جوخه ویژه” را برای دستگیر کردن مقام‌های ارشد حزب اپوزیسیون “تحریک انصاف” که به عمران خان تعلق دارد، تشکیل داده است. به گزارش ایسنا، شبکه تلویزیونی آری نیوز (ARY News) گزارش داد، این جوخه شامل “نیروهای ویژه” است اما جزئیات بیشتری در این زمینه ارائه ... تشکیل «جوخه ویژه» برای بازداشت رهبران حزب عمران خان در پاکستان

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

نشست اتحادیه اروپا و هند به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد

نشست اتحادیه اروپا و هند که با موضوع فناوری‌های جدید در بروکسل در حال برگزاری بود، به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پولیتیکو، اجلاس سران اتحادیه اروپا و هند، روز سه شنبه قرار بود در مورد فناوری و تجارت باشد اما اولین نشست وزیران، تحت ... نشست اتحادیه اروپا و هند به دلیل اختلاف بر سر تحریم‌های انرژی روسیه، شکست خورد

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, اوکراین, بلژیک, تحریم, جنوب آسیا, جهان, خبر, روسیه, ژئوپلیتیک, گزارش, هندوستان

جناح مخالف پاکستان مردم را به کف خیابان ها فراخواند

تنها چند روز بعد از آزادی عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان به عنوان اصلی ترین جناج مخالف در این کشور از بازداشت نیروهای پلیس، این حزب ساعتی پیش از همه مردم خواست تا ساعت ۵ عصر امروز (یکشنبه) در تمام شهرها و روستاهای سراسر کشور به خیابان‌ها بیایند. به گزارش ایرنا حزب تحریک ... جناح مخالف پاکستان مردم را به کف خیابان ها فراخواند

ادامه

اعتراضات اجتماعی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, خبر, فساد

وقتی پای آمریکا به توطئه علیه دولت منتخب در پاکستان باز می‌شود

نخست وزیر پاکستان پنجشنبه شب در گفت وگوی زنده تلویزیونی خطاب به مردم کشورش از پیامدهای خطرناک مداخله خارجی و تهدید علیه یک دولت منتخب در پاکستان سخن گفت و البته ناخواسته در لابه‌لای اظهاراتش به نام آمریکا اشاره کرد و از نقش مستقیم آن علیه اسلام‌آباد پرده برداشت.

 

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا از رسانه‌های دولتی پاکستان، «عمران‌خان» با حضور در برنامه زنده تلویزیونی خطاب به مردم این کشور گفت که روزهای آینده برای پاکستان بسیار سرنوشت ساز است زیرا کشور با تهدید خارجی و توطئه برای براندازی شخص اول مملکت روبرو است.

 

عمران‌خان که از مخالفان سرسخت سیاست‌های جنگ طلبانه ایالات متحده در منطقه است، به سابقه کارشکنی آمریکا در اذعان به فداکاری‌های پاکستان در مبارزه با جنگ ناخواسته، پیامدهای ناامنی افغانستان و نتایج مرگبار حملات پهپادهای آمریکا در خاک پاکستان طی سال‌های گذشته پرداخت.

 

وی تاکید کرد: دولت فعلی پاکستان متعهد و مصمم به پیروی از سیاست مستقل خارجی است البته این دیدگاه هرگز به معنی مخالفت با یک کشور خاص و یا دشمن سازی نیست.

 

نخست وزیر پاکستان در لابه‌لای سخنانش پس از اشاره چندباره به سیاست‌های سختگیرانه واشنگتن علیه اسلام‌آباد، ناخواسته گفت که اوایل ماه مارس امسال آمریکا عصبانیت خود را درباره شخص اول مملکت یعنی نخست وزیر پاکستان اعلام کرد.

 

عمران‌خان فورا پس از اشاره به نام آمریکا جمله خود را اصلاح کرد و مجددا گفت: از یک کشور پیام تهدیدآمیزی دریافت کردیم که توسط سفیر ما در پایتخت آن کشور به وزارت خارجه پاکستان ابلاغ شد.

 

شبکه‌های خبری پاکستان همزمان گزارش دادند که عمران‌خان اول با آوردن نام آمریکا گفت که این کشور پشت پرده توطئه علیه دولت منتخب و حمایت از طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر در مجلس پاکستان است، اما عمران‌خان مجددا گفت که یک کشور درپی برکنار شدن من از قدرت است.

 

براساس این گزارش، نخست وزیر پاکستان اعلام کرد که وی هرگز بر حاکمیت، استقلال و سیاست مستقل خارجی کشورش مصالحه نکرده و در برابر توطئه خارجی و همزمان تحرکات ضددولتی جناح مخالف در داخل مقاومت خواهد کرد.

 

وی هرگونه احتمال استعفای خود از منصب نخست وزیری را قاطعانه رد کرد و گفت: روز یکشنبه آینده مسیر و سرنوشت پاکستان تعیین خواهد شد البته در برابر توطئه‌ها ساکت نخواهم ماند.

 

کمیته امنیت ملی پاکستان متشکل از مقام‌های بلندپایه کشوری و لشکری در جلسه‌ای بدون افشای نام کشوری خاص، دخالت خارجی آن در امور داخلی و رفتار غیردیپلماتیک علیه دولت منتخب پاکستان را محکوم کرد.

 

دولت پاکستان قرار شد اعتراض شدید خود را با سفیر کشور مذکور در اسلام‌آباد مطرح و همچنین از طریق سفیر پاکستان در پایتخت آن کشور به مداخله خارجی مطابق با هنجارهای دیپلماتیک پاسخ دهد.

 

دومین جلسه بررسی طرح عدم اعتماد علیه نخست وزیر پاکستان امروز با حضور نمایندگان جبهه مشترک اپوزیسیون در مجلس ملی برگزار شد و نایب رئیس مجلس پاکستان ادامه این جلسه را به روز یکشنبه موکول کرد و قرار شد ۱۴ فروردین جلسه رای گیری برای عدم اعتماد علیه نخست وزیر منعقد شود.

لاوروف: خواهان نظم جهانی متوازن هستیم

وزیر خارجه روسیه در سفر به هند، ضمن قدردانی از موضع دهلی نو در قبال مسئله اوکراین، از اهمیت رابطه راهبردی دو کشور و علاقمندی به برخورداری از نظم جهانی متوازن سخن گفت.

ادامه

استرالیا, امریکا, انگلستان, اوکراین, جنگ سرد, جنوب آسیا, جهان, روسیه, شرق اروپا, گزارش, هندوستان

نخست‌وزیر پاکستان از خارج تهدید به مرگ شد / اختصاص بودجه برای براندازی دولت او

«عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان که این روزها با فشار مضاعف از سوی جبهه مشترک اپوزیسیون قرار گرفته و شاهد جدایی مسیر احزاب هم‌پیمان از دولت است، اکنون گفته می‌شود که تهدید به مرگ شده است.

ادامه

پاکستان, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر

دومین روز اعتصاب سراسری کارگران در هند

صدها کارگر امروز (سه‌شنبه) به عنوان بخشی از اعتصاب سراسری دو روزه که از روز دوشنبه آغاز شده است، با پرچم‌های سرخ اتحادیه‌های کارگری که در دست داشتند، در خیابان‌های پایتخت راهپیمایی کردند و شعارهای ضد دولتی سر دادند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, جنوب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, عدالت اجتماعی, کارگری, هندوستان