وعده واردات واکسن کرونا، شعار تبلیغاتی نامزدهای چپ و راست در انتخابات پرو

تقویم انتخابات ریاست جمهوری پرو در حالی به دور دوم نزدیک می‌شود که توافق با شرکت تولیدی واکسن اسپوتنیک وی روسیه، به وعده مشترک دو جناح راست و چپ این کشور در نخستین مناظره تبدیل شد.

 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، پس از گذار از یکسال دشوار تلاطم سیاسی در پرو همزمان با مواجهه با بحران بی سابقه بیماری کووید-۱۹، مردم این کشور آسیب‌پذیر آمریکای لاتین با پشت سر گذاشتن انتخابات ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) برای تعیین سکاندار پنج سال آینده ریاست جمهوری، دیروز (شنبه) شاهد دور نخست از مناظره‌های رو در روی دو کاندیدای راه یافته به دور دوم بودند.

 

«پدرو کاستیو» (Pedro Castillo) از حزب چپگرای «پروی آزاد» (Perú Libre) و «کیکو فوخیموری» (Keiko Fujimori) از حزب راستگرای «نیروی مردمی» (Fuerza Popular) به ترتیب با کسب ۱۸.۹۲ و ۱۳.۴۰ درصد آرا از میان ۱۸ نامزد انتخاباتی در دور نخست رای‌گیری، خود را برای دور دوم انتخابات ششم ژوئن ۲۰۲۱ (۱۶ خرداد ۱۴۰۰) و تصاحب منصب ریاست جمهوری آماده می‌کنند.

 

بهداشت، آموزش، امنیت ملی، اقتصاد و فساد از موضوعات مورد بحث نخستین مناظره برگزار شده میان این دو کاندیدا بود اما نکته برجسته شعارهای انتخاباتی هر دو طرف، پرداختن به مسئله واکسیناسیون و تامین واکسن بر اساس توافق‌های آینده با واکسن اسپوتنیک وی روسیه بود.

 

به رغم افزایش شدید موارد ابتلا به ویروس کرونا در پرو، برنامه واکسیناسیون کووید-۱۹ در حالی به کندی پیش می‌رود که هر دو نامزد از گفت‌وگو با سفیر روسیه در این کشور به منظور تامین واکسن خبر دادند.

 

کاستیو اعلام کرد در دیدار با سفیر روسیه برای خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن روس توافق کرده است.

 

فوخیموری نیز با تاکید بر توافق با طرف روسی، گفت: ما با همه آزمایشگاه‌های دنیا در ارتباط هستیم تا واکسیناسیون همه شهروندان را به واقعیت تبدیل کنیم.

 

کاستیو همچنین تصریح کرد: مسئله همه‌گیری در پرو نه فقط یک معضل بهداشتی که مسئله ای اقتصادی، اخلاقی، اجتماعی و زائیده مدل نئو لیبرالیسمی است که فوخیموری از آن دفاع می‌کند.

 

به نوشته رویترز کاستیو ۵۱ ساله که آموزگار دبستان است همچنین وعده داد در صورت پیروزی، در دوره ریاستش قانون اساسی را بازنویسی کرده تا به دولت نقش قالب تری در اقتصاد دهد. وی با تاکید بر اینکه شرکت‌های خارجی، کشور را «غارت» کرده اند، وعده داد که تحت مدیریت او ۷۰ درصد سود فعالیت‌های اقتصادی حاصل از پرژه‌های استخراج گاز و فلزات از پرو خارج نشود.

 

کیکو فوخیموری راستگرا، دختر آلبرتو فوخیموری رئیس‌جمهوری سابق پرو که هم اکنون به جرم نقض حقوق بشر و فساد در زندان به سر می‌برد نیز متعهد شد ثروت حاصل از ذخایر معدنی با مساوات بیشتری بین مردم توزیع گردد.

 

تارنمای اسپانیایی اسپوتنیک در گزارشی نوشت، استفاده از واکسن روسیه در حالی تا کنون در ۶۰ کشور جهان مجوز گرفته است که بر اساس آخرین نظرسنجی انجام شده، بیش از ۲۰ درصد آن مربوط به کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب است.

در اعتراضات مردمی برعلیه افزایش مالیات‌ها در کلمبیا ۱۸۰ تن از معترضان دستگیر و ۲۰۰ پلس زخمی شدند

در پی درگیری نیروهای امنیتی کلمبیا با معترضین به افزایش مالیات در این کشور، دستکم ۱۸۰ تن از معترضین بازداشت شده و اموال دولتی مورد حمله آنها نیز به شدت آسیب دیده‌اند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, خبر, کلمبیا

راهپیمایی اعتراض‌آمیز کوبایی‌ها علیه تحریم‎های آمریکا

مردم کوبا در استان شرقی «لاس توناس» و مرکزی «ویلا کلارا» امروز علیه تحریم‎های آمریکا راهپیمایی اعتراض‌آمیزی را به صورت سواره برگزار می‌کنند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحریم, جهان, خبر, کوبا

استیضاح بولسونارو، خواسته مشترک احزاب مخالف برزیل

نمایندگان ۹ حزب مخالف در برزیل خواستار نشست مجازی فوری به منظور یکپارچه‌سازی درخواست‌ها و طرح آن در مجلس نمایندگان برای استیضاح «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری این کشور شدند. در حال حاضر ۱۰۵ درخواست استیضاح علیه بولسونارو در جریان است.

ادامه »

امریکای لاتین, برزیل, جهان, حقوق بشر, خبر, هندوستان