تعیین آیندۀ سیاسی ایران در پشت پردۀ مذاکرات غیرشفاف و دروغگویی‌های دیکتاتوری ولایی و دولت آمریکا

شواهد نشان دهندهٔ این واقعیت است که پای دولت ابراهیم رئیسی در حل مشکلات کشور به‌شدت در گل مانده است و او نیز مانند رئیس‌جمهور قبلی قادر به ایجاد تغییرهای محسوس با هدف بهبود وضعیت معیشتی مردم و اقتصاد ملی ناعادلانه و غارت‌زدۀ ایران نیست.

ادامه

اسراییل, اسلام سیاسی, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امنیتی, ایران, تحریم, جنگ سرد, حقوق بشر, سیاسی, صندوق بین‌المللی پول, عدالت اجتماعی, معلمان, مقاله, نئولیبرالیسم

آلمان و ایتالیا هم پول گاز روسیه را به روبل می‌دهند

آلمان و ایتالیا به شرکت های خود اجازه دادند تا حسابی به روبل در «گازپروم بانک» برای پرداخت به روبل و جلوگیری از قطع عرضه گاز، باز کنند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, المان, ایتالیا, بلغارستان, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, فنلاند, لهستان

بایدن در نخستین سفر آسیایی خود به سئول و توکیو در راستای برنامه جنگ تجاری با چین

«جو بایدن» هنوز از جنگ نیابتی با روسیه در زمین اوکراین خلاص نشده، روز گذشته راهی کره جنوبی شد و فردا نیز به ژاپن می‌رود تا جنگ اقتصادی با چین را کلید بزند. در واقع او در اقدامی که می‌توان آن را در راستای «عملیات پرچم دروغین» دانست، هرچند به سئول و توکیو رفته است،

ادامه

استرالیا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی, مقاله, هندوستان

خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به‌ سیاست‌های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران در باره خیزش توده‌های محروم در شهرهای مختلف در اعتراض به سیاست های ضدمردمی حکومت جمهوری اسلامی: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر رئیسی»

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اطلاعیه, اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, سیاسی, عدالت اجتماعی, فقر

وزیر کشور ایران از افزایش قطعی قیمت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن خبر داد

افزایش مبلغ پرداختی یارانه‌ها به مردم موقت خواهد بود و پس از آغاز طرح کالابرگ الکترونیکی، دولت ایران دیگر یارانه‌ای نقدی پرداخت نخواهد کرد

 

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران در اظهاراتی خبر داد، دولت ابراهیم رئیسی، مجوز افزایش قیمت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن را صادر کرده است.

 

به گزارش خبرگزاری «فارس»، وحیدی، سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت، در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت، افزایش قیمت این اقلام ضروری به دلیل حذف ارز ترجیحی و «هدفمند کردن یارانه‌ها» صورت می‌گیرد.

 

پیشتر واکنش ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری این کشور به افزایش قیمت ماکارونی، نشان داده بود صدور مجوز دولتی برای گرانی کالاهای از پیش تعیین‌شده، مانعی برای افزایش قیمت سایر کالاها ایجاد نمی‌کند.

 

رئیسی، یک‌شنبه ۱۸ اردیبهشت، در اظهاراتی که سلب مسئولیت خود را نشان می‌داد، افزایش قیمت کاهالای ضروری را «بی‌دلیل» خواند و بازار این کشور را «رهاشده» دانست.

 

هدفمند کردن یارانه‌ها

 

بر اساس طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، دولت ایران درنظر دارد، مابه‌التفاوت افزایش قیمت کالاهایی که خود مجوز آن را صادر کرده است را به‌صورت یارانه به مردم پرداخت کند.

 

قانون هدفمندی یارانه‌ها از سال ۸۹ و همزمان با افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین، برق، گاز و .. آغاز شد.

 

دولت وقت این کشور متعهد شده بود در مقابل این افزایش قیمت، یارانه‌ای به ارزش ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به هر شهروند ایرانی پرداخت کند.

 

اکنون با گذشت بیش از ده سال از این طرح، دولت رئیسی درنظر دارد، «هدفمندی یارانه‌ها» را گسترده‌تر کرده و از سوی دیگر، با ایجاد طرح «کالابرگ الکترونیک» دسترسی مردم به کالاهای اساسی در این کشور را محدود کند.

 

به گفته احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد ایران، افزایش مبلغ پرداختی یارانه‌ها به مردم موقت خواهد بود و پس از آغاز طرح کالابرگ الکترونیکی، دولت ایران دیگر یارانه‌ای نقدی پرداخت نخواهد کرد.

 

بر اساس این طرح، هر شهروند ایرانی تنها سهمیه محدودی از کالاهای اساسی خواهد داشت که می‌تواند آن را با کارت کالابرگ دریافت کند.

 

اختلاف نهادهای حاکم

 

روزنامه «همشهری» با انتشار یادداشتی نسبت به شکست طرح هدفمندسازی یارانه‌ها هشدار داده و گفته است، بین دولت و مجلس، درباره اجرای این طرح «اجماع ملی» وجود ندارد.

 

بر اساس این یادداشت، عدم وجود «راهبرد مشترک» بین نهادهای حاکمیتی در این کشور، می‌تواند اعتماد عمومی را برای همراهی با این طرح تضعیف کند.

 

رضا فاطمی‌امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نیز اعلام کرد، این کشور در روزهای آینده ممکن است در زمینه توزیع و کالارسانی دچار مشکلاتی شود.

 

در روزهای اخیر و با حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومان از بودجه دولت ایران، قیمت همه کالاهای اساسی افزایش جهشی چشمگیری داشته است به طوری که قیمت نان باگت معمولی از ۳ هزار تومان به ۱۰ هزار تومان‌ افزایش یافت.

 

پس از افزایش چند برابری قیمت کالاهای اساسی، فراخوان‌هایی برای تجمع اعتراض‌آمیز در شهرهای خوزستان منتشر شد.

 

در واکنش به این فراخوان‌ها، مقامات دولتی به قطع اینترنت، بازداشت فعالان و گسیل نیروهای یگان ویژه به شهرهای سوسنگرد، شادگان، مسجدسلیمان، ایذه، بهبهان و … اقدام کردند.

لاوروف: سرقت اموال خارجی عادت غرب شده است

وزیر خارجه روسیه ایده رئیس دیپلماسی اروپایی مبنی بر صرف دارایی‌های مسدود شده روسیه برای بازسازی اوکراین را “سرقت” خواند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جهان, حقوق بشر, روسیه, شرق اروپا, غرب

تحریم‌های آمریکا باعث بلایای انسانی بی‌شماری شده‌اند

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد آمریکا با هدف حفظ هژمونی خود در دنیا، تحریم های مکرری را علیه دیگر کشورها وضع می‌کند.

ادامه

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحریم, تحلیل, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, ونزوئلا

نقش سیاست‌های اقتصادی دولت ابراهیم رئیسی، در افزایش نرخ تورم،‌بیکاری و گرانی

موج گرانی کالاها و خدمات با قدرتی مهارناپذیر جامعه را درمی‌نوردد و سفرۀ زحمتکشان را با شتابی زیاد می‌روبد و خالی می‌کند.

ادامه

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, ایران, خصوصی‌سازی, سرمایه‌داری, عدالت اجتماعی, فقر

عقب‌نشینی اتحادیه اروپا از طرح ممنوعیت انتقال نفت روسیه

منابع خبری از عقب‌نشینی اتحادیه اروپا از طرح منع کشتی‌ها برای انتقال نفت خام روسیه خبر دادند.

ادامه

اتحادیه اروپا, اروپا, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, اوکراین, پاناما, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, شرق اروپا, گروه ۷, یونان