هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ارتش چین روز چهارشنبه از رصد یک هواپیمای گشت دریایی آمریکا بر فراز تنگه تایوان و هشدار به آن خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، ارتش چین روز چهارشنبه اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور به یک هواپیمای گشت نیروی دریایی آمریکا که بر فراز تنگه تایوان پرواز می‌کرد، هشدار دادند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ... هشدار جنگنده‌های چین به هواپیمای گشت دریایی آمریکا

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, تایوان, جنگ سرد, چین, شرق آسیا, صلح, گزارش, هندو پاسیفیک

قرارداد جدید؛ دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود

دولت سوئد توافقی با واشنگتن امضا کرده که در صورت اجراشدن دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود. به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، طبق مفاد «توافق همکاری دفاعی» جدید بین آمریکا و سوئد، دولت آمریکا اجازه دسترسی به به تأسیسات نظامی در ۱۷ مکان در سراسر خاک سوئد را خواهد داشت. متن ... قرارداد جدید؛ دسترسی آمریکا به پایگاه‌های نظامی سوئد آزاد می‌شود

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, خبر, سوئد, شمال اروپا, ناتو

بلومبرگ: سفر پوتین به امارات و عربستان نشانه شکست آمریکا در انزوای روسیه است

بلومبرگ در گزارشی سفر رئیس‌جمهور روسیه به عربستان و امارات را نشان‌دهنده شکست تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن روسیه توصیف کرد. به گزارش ایلنا، بلومبرگ در گزارشی نوشت که سفر «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه به عربستان سعودی نشان دهنده شکست تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن مسکو است. در این گزارش آمده است: «این دیدار نشان ... بلومبرگ: سفر پوتین به امارات و عربستان نشانه شکست آمریکا در انزوای روسیه است

ادامه

آمریکا, اروپا, امارات, جنگ سرد, خاورمیانه, روسیه, عربستان سعودی, غرب, گزارش

نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

رسانه‌ها روز سه شنبه در تحلیل‌هایی از افول نیروی هوایی آمریکا و آمادگی بالای نیروهای هوایی روسیه و چین خبر دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، رسانه‌های بین‌المللی در تحلیل‌هایی در خصوص وضعیت نیروی هوایی آمریکا و رقبایی چون روسیه و چین نوشتند، اینک تعداد و قابلیت جنگنده‌های آمریکا در پایین‌ترین حد خود قرار دارد و ... نشنال اینترست: نیروی هوایی آمریکا در حال افول است

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اوکراین, جنگ نیابتی, جهان, چین, روسیه, شرق اروپا, گزارش

صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

درحالیکه صنعت دفاعی آمریکا به علل مختلف ازجمله کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین و اسرائیل با چالش‌هایی مواجه شده، این کشور در چنین شرایطی بین منگنه افزایش قدرت نظامی چین و روسیه گرفتار شده است. به گزارش ایرنا، نشریه آمریکایی «پولیتیکو» با استناد به یک نسخه پیش‌نویس از استراتژی جدید صنعتی دفاع ملی آمریکا گزارش داد، ... صنعت نظامی آمریکا زیر تیغ افزایش قدرت چین و روسیه

ادامه

اسراییل, اوکراین, تایوان, جنگ سرد, خاورمیانه, شرق آفریقا, شرق اروپا, فلسطین

چین؛ دریافت خسارت شیوع کرونا از این کشور خیال خام است

«وانگ یی» وزیر خارجه چین در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه که «پکن باید به خاطر شیوع ویروس کرونا خسارت پرداخت کند» گفت: دریافت خسارت شیوع کرونا از چین «خیال خام» است.

 

به گزارش ایرنا «وانگ یی» روز یکشنبه در کنفرانس خبری که در حاشیه نشست سالانه کنگره خلق چین به صورت ویدیو کنفرانس در پکن برگزار شد بر همبستگی و همکاری جامعه جهانی در مبارزه مشترک با ویروس کرونا تأکید کرد.

 

وی گفت: ویروس مرز و نژاد نمی شناسد و چالش مشترک بشر است سیاسی کردن مساله، انزوا و بی اعتنایی به علم، تنها وضعیت شیوع بیماری را تشدید خواهد کرد.

 

وزیر خارجه چین ادامه داد: «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین بارها اعلام کرده که ویروس «دشمن مشترک بشر» است و تنها درصورت همبستگی، بر آن غلبه خواهیم کرد.

 

او «همبستگی و همکاری» را بهترین سلاح برای مبارزه با ویروس دانست و گفت: کشورها باید با کنار گذاشتن عواملی مانند نژاد، تاریخ، فرهنگ و نظام اجتماعی، برای ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک تلاش کنند.

 

او گفت: یکی از اهداف در این روند تسریع ایجاد جامعه مشترک بهداشت و سلامت بشر است چین به عنوان یک کشور مسئول مایل است در این راستا خدمات شایسته خود را ارائه کند.

 

وزیر خارجه چین در ادامه از تایوان به عنوان «خط قرمز پکن» یاد و گفت: «ایالات متحده نباید خط قرمز چین را به چالش بکشد».

 

او گفت: چین و آمریکا در قبال جهان «مسئولیت» دارند لذا باید با وظیفه‌‏شناسی با یکدیگر برخورد کنند.

 

وانگ یی اظهار کرد چین و آمریکا دو نظام اجتماعی متفاوت دارند که هر دوی آنها انتخاب مردم این دو کشور بوده و هر دو باید به یکدیگر احترام بگذارند.

 

وی با اشاره به اینکه «وجود اختلاف» بین دو کشور به معنای عدم وجود فضای همکاری نیست اظهار کرد تقریبا تمامی چالش‎های جهانی با همآهنگی میان کشورها حل خواهد شد.

 

وانگ یی گفت: چین مایل است بر پایه عدم ایجاد تنش و رویارویی، احترام متقابل و همکاری با منافع متقابل، روابطی توام با همآهنگی، همکاری و ثبات با آمریکا ایجاد کند.

 

وی همچنین تاکید کرد که چین از حق حاکمیت و تمامیت ارضی و حقوق مشروع خود در مسیر توسعه و همچنین جایگاه و حیثیت ملت که با پشت سر گذاشتن سختی های بسیار به دست آمده دفاع خواهد کرد.

 

چین نسبت به جنگ سرد جدید با آمریکا هشدار داد

 

وزیر خارجه چین با انتقاد از رویکردهای خصمانه در آمریکا هشدار داد که روابط دو کشور در آستانه یک جنگ سرد جدید است.

 

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، دیپلمات ارشد چین در سخنانی اعلام کرده است که آمریکا روابط با چین را به مرز یک جنگ سرد جدید می‌کشاند.

 

این سخنان را «وانگ یی»، وزیر خارجه چین بیان کرده و در این ارتباط به تنش بر سر موضوعاتی همچون وضعیت هنگ کنگ و شیوع ویروس کرونا اشاره کرده است.

 

وزیر خارجه چین در این ارتباط با انتقاد از برخی بازیگران در آمریکا گفته است که این نیروها در داخل آمریکا روابط چین و آمریکا را به کنترل خود گرفته و دو کشور را به آستانه یک جنگ سرد جدید سوق داده‌اند.

 

این مقام ارشد وزارت خارجه چین گفته است که پکن و واشنگتن آنچه از همکاری به دست می‌آورند در تقابل علیه هم از دست خواهند داد و دو طرف باید راهی را برای همزیستی مسالمت آمیز پیدا کنند.

 

وزیرخارجه چین که در نشست خبری سالانه خود گفتگو می‌کرد، افزود: پکن و هم واشنگتن نیاز دارند تا هماهنگی در سیاست‌های کلان خود در جنبه‌های اقتصادی و اقتصاد جهانی را آغاز کنند.

 

اگرچه بحران شیوع جهانی ویروس کرونا روابط چین و آمریکا را دچار تنش کرده است اما به تازگی و طی چند روز گذشته نیز موضوع هنگ کنگ از دیگر موضوعات مورد اختلاف میان دو طرف بوده است که به انتقادات و حملات لفظی دوجانبه منجر شده است.

چین آمریکا را به دادن «پاسخ قاطعانه» تهدید کرد

پکن در واکنش به اظهارات سناتورهای آمریکایی درباره امکان تحریم چین به بهانه کرونا، تهدید کرد که در صورت تصویب هرگونه لایحه‌ای در کنگره آمریکا، قاطعانه به آن پاسخ خواهد داد.

ادامه

امریکا, تحریم, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

گلوبال ریسرچ: ترامپ به‌دنبال تشدید درگیری با چین به‌روش‌های مختلف است

هرچند که تنش‌های آمریکا و چین به دوران قبل از کرونا باز می‌گردد، اما آمریکا با مقصر دانستن چین به عنوان منشأ اصلی ویروس کرونا و به کار بردن دیگر تاکتیک‌ها به دنبال افزایش تنش‌ بیشتر با این کشور است.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جنگ سرد, جهان, چین, روسیه, سوریه, کره شمالی, کوبا, مقاله, ونزوئلا

سوخوی روسی هواپیمای آمریکایی را بر فراز مدیترانه رهگیری کرد

نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد که یک سوخوی ۳۵ روسیه در اقدامی «ناامن» بر فراز دریایی مدیترانه یک هواپیمایی آمریکایی را رهگیری کرد.

ادامه

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جنگ سرد, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, شرق اروپا

ماکرون از سازمان بهداشت جهانی در مقابل انتقادات ترامپ حمایت کرد

رئیس جمهوری فرانسه یک روز پس از آنکه همتای آمریکایی‌اش از سازمان بهداشت جهانی انتقاد کرد، حمایت کامل خود از این سازمان بین‌المللی را در تماسی تلفنی با رئیس این سازمان ابراز کرد.

ادامه

امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, غرب اروپا, فرانسه