لاوروف: ناتو باید منحل می‌شد

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بسیاری از کارشناسان معتقدند که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) باید پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و فسخ پیمان ورشو، منحل می‌شد. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف روز چهارشنبه در نشستی با موضوع حل و فصل مسئله اوکراین که با حضور مقام های ارشد ... لاوروف: ناتو باید منحل می‌شد

ادامه

اروپا, اوکراین, تحلیل, جنگ سرد, جنگ نیابتی, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان, ناتو

ادعای خبرگزاری یونهاپ درباره سفر کارشناسان روس به کره شمالی

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی ادعا کرد هیاتی از کارشناسان روسی به کره شمالی سفر کرده‌اند تا به توسعه ماهواره جاسوسی این کشور کمک کنند. به گزارش ایسنا، این خبرگزاری کره جنوبی به نقل از منبع ناشناسی که «یک مقام دفاعی ارشد» توصیف کرد، مدعی شد هیات کارشناسان روسی بعد از آنکه «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور ... ادعای خبرگزاری یونهاپ درباره سفر کارشناسان روس به کره شمالی

ادامه

جنگ سرد, جهان, دانش, روسیه, ژاپن, شرق آسیا, کره شمالی, گزارش

هواپیمای فضایی چین یک شیء مرموز را در مدار زمین رها کرد

یک شیء ناشناخته که توسط هواپیمای فضایی چین به مدار راه یافته، می‌تواند یک زیرماهواره یا سخت‌افزار ناخواسته باشد که پیش از خروج هواپیما از مدار و بازگشت آن به زمین رها شده است. به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد هواپیمای فضایی چین که نامش فاش نشده، یک شیء دیگر را به فضا پرتاب کرده ... هواپیمای فضایی چین یک شیء مرموز را در مدار زمین رها کرد

ادامه

آمریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

مدودف: حمله آمریکا به روسیه آغاز جنگ جهانی خواهد بود

معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به تهدید غرب نسبت به حمله هسته‌ای روسیه به اوکراین، گفت حمله آمریکا به مواضع روسیه نقطه آغاز جنگ جهانی خواهد بود. به گزارش ایسنا، «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت روسیه در واکنش به اظهارات یک مقام لهستانی مبنی بر حمله آمریکا به مسکو در صورت حمله هسته‌ای روسیه ... مدودف: حمله آمریکا به روسیه آغاز جنگ جهانی خواهد بود

ادامه

آمریکا, اوکراین, جنگ سرد, جنگ نیابتی, جهان, خبر, روسیه, شرق اروپا, غرب, لهستان

هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول نسبت نقض حاکمیت این کشور

کره شمالی همسایه جنوبی خود و آمریکا را به انجام جاسوسی هوایی بیشتر در اطراف شبه جزیره متهم کرد و هشدار داد واشنگتن و سئول خط قرمز‌ها را رد نکنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ کره شمالی امروز یکشنبه همسایه جنوبی خود و آمریکا را به انجام جاسوسی هوایی بیشتر در اطراف شبه جزیره متهم کرد ... هشدار کره شمالی به واشنگتن و سئول نسبت نقض حاکمیت این کشور

ادامه

آمریکا, تنش‌زایی, جنگ سرد, جهان, خبر, شبه جزیره کره, کره جنوبی, کره شمالی

هند؛ مهره جدید آمریکا برای رویارویی با چین

آمریکا با انتشار سندی از تصمیم برای کنترل نفوذ چین در منطقه آسیا با استفاده از کمک کشوری مانند هند پرده برداشت.

 

به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، دولت ترامپ با از طبقه بندی خارج کردن راهبرد خود بر ادامه تسلط و برتری بر چین تاکید کرد و با تمرکز بر ظهور هند به عنوان یک رقیب برای چین و دفاع از تایوان در برابر حمله به دنبال تقابل با پکن است.

 

رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه خبر انتشار سندی با نام “چارچوب راهبردی آمریکا برای منطقه ایندوپاسیفیک” را اعلام کرد.

 

در این سند که در ۲۰۱۸ به تایید دونالد ترامپ رسید این ادعا مطرح شده که چین با اعمال فشار به کشورهای منطقه ایندوپاسیفیک به دنبال سوق دادن آنها به سمت یک سرنوشت مشترک تحت کنترل چین است.

 

در این سند با کم رنگ شدن تهدید کره شمالی، آمریکا در تلاش است تا با تقویت هند در منطقه جنوب آسیا رقیبی برای قدرت فزاینده چین ایجاد کند.

 

از سوی دیگر این نگرانی برای آمریکا وجود دارد که چین گام های جدی تری در راستای اتحاد تایوان برداشته و واشنگتن هشدار داده که کنترل چین بر  فن آوری هایی مانند هوش مصنوعی تهدیدی جدی برای کشورهای  متحد آمریکا درپی خواهد داشت.

 

هر چند انتشار این سند تنها یک هفته پیش از پایان دوره ریاست جمهوری آمریکا تردیدهایی را درباره اجرایی شدن این طرح به همراه داشته اما به نظر می رسد اقدامات در تقابل با چین با حمایت هر دو حزب آمریکا همراه شده است.

 

به نظر می رسد دولت بایدن پس از شروع کار به دنبال تقویت متحدان آمریکا بخصوص تقویت روابط امنیتی با استرالیا، ژاپن و هند خواهد بود. از سوی دیگر هند نیز در مسیر ایجاد تنش با چین گام برمی‌دارد. وزیر خارجه هند روز سه شنبه اعلام کرد که اعتماد بین این کشور و چین پس از درگیری مرزی تابستان که منجر به کشته شدن تعدادی از نظامیان در ۴۵ سال اخیر شد، از دست رفته بود.

 

سوبراهمانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند در کنفرانس خبری خود گفت: پس از ۴۵ سال ما واقعا شاهد خونریزی در مرز بوده‌ایم و این باعث تاثیر عمیق بر افکار عمومی و سیاست شده… و واقعا بر اعتماد هند در جایی که چین و روابطش حضور دارند تاثیر گذاشته است. این اعتماد عمیقا آسیب دیده است.

به دنبال هشدار چین، سفر نماینده آمریکا در سازمان ملل به تایوان لغو شد

وزارت خارجه تایوان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، به تصمیم وزارت خارجه آمریکا در لغو سفر سفیر این کشور در سازمان ملل به تایوان احترام می‌گذارد و آن را درک می‌کند.

ادامه

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, جنگ سرد, جهان, چین, سازمان ملل, شرق آسیا, لوکزامبورک

وزیر خارجه چین خطاب به امریکا؛ باعث پیشرفت خودتان شوید نه اینکه مانع پیشرفت دیگر کشورها

وزیر امور خارجه چین امروز (شنبه) تاکید کرد، روابط پکن با آمریکا به یک “تقاطع جدید” رسیده و ممکن است پس از یک دوره “دشواری بی‌سابقه” به مسیر درست بازگردد.

ادامه

اقتصادی, امریکا, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا