ابتکار عربستان سعودی در مقابله با گرمایش زمین: کاشت ۵۰ میلیارد درخت در خاورمیانه

عمده‌ترین کشور صادرکننده نفت جهان قصد دارد تا با اجراء طرح سبز در راستای کاهش گازهای گلخانه‌ای گام بردارد. بخشی از این طرح سبز، کاشت ۵۰ میلیارد اصله درخت در کشورهای خاورمیانه است.

ادامه »

جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی, محیط زیست

منابع آب رودخانه‌های حوضه کارون بین ۲۰ تا ۱۰۰ درصد کاهش می‌یابد

چهارمحال و بختیاری سرچشمه ۲ رودخانه زاینده‌رود و کارون و بخشی از رودخانه دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

گرد وغبار برای دومین روز در ۱۵شهر خوزستان و در جنوب استان ۱۵برابر حد مجاز

اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد: گرد و غبار برای دومین روز متوالی ۱۵ شهر خوزستان را فرا گرفته و در جنوب این استان به هفت برابر حد مجاز رسیده است.

ادامه »

ایران, جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, محیط زیست

وزیر خارجه چین در مسیر ایران؛ پکن به دنبال جبهه متحد علیه تحریم‌های غرب

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز گذشته (چهارشنبه) تور یک هفته‌ای خود به منطقه غرب آسیا را در حالی آغاز کرد که قصد دارد در خصوص مسئله هسته‌ای ایران بحث‌هایی را انجام دهد و به دنبال گسترش اتحاد و ائتلاف در مقابل تحریم‌های غرب است

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, امارات, امریکا, ایران, بحرین, تحریم, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, شرق آسیا, عربستان سعودی, عمان, مقاله

افتتاح بند کمال‌خان در همسایگی ایران: آب در برابر نفت

روز چهارشنبه ۲۴ مارس/۴ فروردین، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان همراه با شماری از مقام‌های بلندرتبه دولتی به ولایت نیمروز در مرز ایران سفر کرد و بند (سد) کمال‌خان را رسماً افتتاح نمود. او به این مناسبت بر لزوم همکاری میان تهران و کابل تأکید کرد و گفت که افغانستان می‌خواهد در ازای آب،

ادامه »

افغانستان, ایران, جنوب آسیا, جهان, گزارش, محیط زیست

هشدار درباره احتمال وقوع سیل در پنج استان کشور

موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو اعلام کرد: طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور احتمال وقوع سیل در پنج استان در روزهای آینده وجود دارد.

 

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، این موسسه اعلام کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور همچنین پایش مدل‌های جهانی و منطقه‌ای پیش‌بینی آب و هوا، موارد محتمل وقوع سیلاب تا روز ‏پنج شنبه‎ مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۵ به شرح زیر پیش‌بینی شده است:

 

از بعد از ظهر روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۳، وقوع بارشی به مدت ۳۰ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی متر در استان آذربایجان غربی (نیمه جنوبی و مرکزی) و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۶۰ تا ۸۰ میلی متر در استان آذربایجان شرقی و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۳۰ تا ۵۰ میلی متر در استان اردبیل (نیمه جنوبی و مرکزی) محتمل خواهد بود.

 

از شب روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۰۳، وقوع بارشی به مدت ۳۶ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه‌ای) ۵۰ تا ۸۰ میلی متر در استان های کردستان (به خصوص شمال غرب) و زنجان (به خصوص شمال غرب) محتمل خواهد بود.

 

این بارش‌ها احتمال وقوع سیلاب را در مناطق یادشده به همراه خواهد داشت.

۶ میلیون هکتار جنگل را در طول ۶ دهه اخیر از دست دادیم/ سرانه جنگل ایرانی‌ها یک چهارم استاندارد جهانی است

رییس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو گفت: متوسط سرانه جهانی جنگل ۱۷ صدم هکتار است در حالی که این سرانه در ایران هشت دهم درصد است؛ یعنی سهم ایرانی ها از جنگل یک چهارم استاندارد سرانه جهانی است.

ادامه »

ایران, گزارش, محیط زیست

منابع طبیعی دامنه کوه سهند در معرض نابودی

استفاده بی‌رویه از منابع طبیعی دامنه کوه سهند در آذربایجان شرقی، این جاذبه و ظرفیت زیستی و جغرافیایی را طی سال‌های اخیر در معرض ‌بروز یک مشکل زیست محیطی قرار داده است به طوری که کارشناسان نسبت به از بین رفتن پوشش گیاهی این خطه ابراز نگرانی می‌کنند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, گزارش, محیط زیست

کاهش ۶۴ میلیون مترمکعبی ذخیره آب سدهای تهران | هشدار درباره سالانه ۲۵ سانتی‌متر نِشَست زمین در پایتخت

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: طبق استانداردهای اتحادیه اروپا، نشستِ زمین به میزان سالانه ۴ میلی متر، وضعیت بحرانی تلقی می‌شود (اتحادیه اروپا برای این میزان نشست کمیته بحران تشکیل می‌دهد)، این در حالیست که در تهران سالانه ۱۷ تا ۲۵ سانتیمتر نِشَست زمین اتفاق می‌افتد که امری فاجعه‌بار است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, گزارش, محیط زیست