مخالفت ماکرون با گسترش ناتو به آسیا

روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد، رئیس‌ جمهوری فرانسه با طرح افتتاح دفتر نمایندگی ناتو در ژاپن مخالفت کرده و استدلال می‌کند که این بلوک نظامی نباید فراتر از آتلانتیک شمالی پیش برود. به گزارش ایسنا، هشت منبع آگاه در گفت‌وگو با روزنامه فایننشال تایمز اظهار کردند که مخالفت امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه با تاسیس دفتر ... مخالفت ماکرون با گسترش ناتو به آسیا

ادامه

آسیا, آمریکا, آمریکای شمالی, اقیانوسیه, جنگ سرد, جهان, چین, حقوق بشر, ژئوپلیتیک, ژاپن, سنگاپور, فرانسه, ناتو

وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

وزیر دفاع چین از آمریکا خواست صادقانه رفتار کند و هرگونه تشدید تنش و تقابل بین دو طرف را «فاجعه‌ای غیرقابل تحمل» برای جهان اعلام کرد. به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت دفاع چین، «لی شانگفو» در سخنرانی خود در نشست امنیتی «شانگری-لا» در سنگاپور خاطرنشان کرد: چین واحد باید تشکیل شود و این ... وزیر دفاع چین؛ تشدید تنش بین واشنگتن – پکن فاجعه جهانی را رقم خواهد زد

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, تایوان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, صلح

پنتاگون: چین پاسخی به تماس‌ها و درخواست‌های آمریکا نمی‌دهد

یک مقام آمریکایی در وزارت دفاع گفت، تلاش‌های پنتاگون در ماه‌های اخیر برای برقراری تماس با ارتش چین ناکام مانده و این کشور توجهی به درخواست‌های آمریکا نداشته است. به گزارش ایسنا، به نقل از راشا تودی، «الی راتنر» دستیار وزیر دفاع آمریکا در امور امنیتی حوزه هند-پاسیفیک، طی رویدادی در واشنگتن به میزبانی “مرکز ... پنتاگون: چین پاسخی به تماس‌ها و درخواست‌های آمریکا نمی‌دهد

ادامه

آمریکا, آمریکای شمالی, اقیانوسیه, چین, خبر, سنگاپور, هندوستان

واکنش چین به تاسیس دفتر ارتباطی ناتو در ژاپن

بعد از تایید برنامه ناتو برای گشودن دفتر ارتباطی در ژاپن، چین درباره پیامدهای ایجاد اولین دفتر این ائتلاف نظامی غربی در منطقه آسیا-اقیانوسیه هشدار داد. به گزارش خبرگزاری فارس، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز چهارشنبه (۲۴ مه) در کنفرانس خبری روزانه بعد از آن که ژاپن برنامه ناتو برای افتتاح دفتر ارتباطی ... واکنش چین به تاسیس دفتر ارتباطی ناتو در ژاپن

ادامه

آسیا, آمریکا, اقیانوسیه, تحلیل, جهان, چین, ژاپن, شرق آسیا, غرب

کارشناسان چینی: هدف از رزمایش‌های چین، ایجاد ثبات و امنیت در قلمروی پکن است

کارشناسان چینی می‌گویند هدف از برگزاری رزمایش‌های این کشور با کشورهای همسایه، ایجاد ثبات و امنیت در منطقه آسیای شرقی و اقیانوسیه به ویژه اطراف چین است. به گزارش یکشنبه شب ایرنا از روزنامه گلوبال تایمز، کارشناسان چینی در رابطه با برگزاری رزمایش «سپردوستی – ۲۰۲۳» چین و لائوس به رسانه‌های این کشور گفتند: برگزاری ... کارشناسان چینی: هدف از رزمایش‌های چین، ایجاد ثبات و امنیت در قلمروی پکن است

ادامه

آمریکا, اقیانوسیه, اندونزی, تایلند, جهان, چین, سنگاپور, شرق آسیا, کامبوج, گزارش, لائوس

هشدار آمریکا درباره اجرایی شدن توافقنامه امنیتی چین و جزایر سلیمان

آمریکا به شدت نگران اجرایی شدن توافقنامه امنیتی چین با جزایر سلیمان است و به همین دلیل قصد دارد بار دیگر سفارت خود را در این کشور جزیره‌ای اقیانوس آرام بازگشایی کند.

 

به گزارش روز شنبه ایرنا، روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست در گزارشی نوشت: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنجشنبه با ابراز نگرانی در خصوص توافقنامه امنیتی بین چین و جزایر سلیمان اعلام کرد که این توافق، درها را برای استقرار نیروهای نظامی چین در این کشور اقیانوس آرام باز می‌کند.

 

جان کربی سخنگوی پنتاگون در نشستی خبری اظهار داشت: ما باور داریم که امضای چنین توافقی می‌تواند به بی ثباتی در جزایر سلیمان منجر شده و درجه‌ای از نگرانی را برای تمامی جزایر منطقه اقیانوس آرام در پی داشته باشد.

 

وی افزود: ما به طور مشخص نگرانی این موضوع هستیم.

 

این موضوع به مشخص به مساله‌ای بین کارشناسان سیاست خارجی بدل شده است. برخی اعتقاد دارند که این کشور جزیره‌ای می‌تواند به پایگاهی برای ارتش چین در جنوب اقیانوس آرام و تهدیدی برای استرالیا تبدیل شود. جزایر سلیمان در سال ۲۰۱۹، روابط دیپلماتیک خود را به نفع چین، با تایوان قطع کرد.

 

مقامات جزایر سلیمان موضوع ایجاد پایگاه نظامی برای چین در این کشور را رد کرده‌اند.

 

پکن پیش از این ایست‌های بازرسی را در مناطق مورد مناقشه در جنوب دریای چین ایجاد کرده که کشورهای برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام درباره آنها ادعای مالکیت دارند. چین همچنین حضور نظامی مداومی در نزدیکی آب های جزیره مورد مناقشه سنکاکوس ژاپن دارد که چینی ها آن را دینائوس می‌خوانند.

 

پیشتر وزارت امور خارجه چین اعلام کرده بود که پکن و هانیارا (پایتخت جزایر سلیمان) از روز سی‌ام ماه مارس، چارچوب توافقنامه امنیتی را به طور دوجانبه آغاز کرده‌اند.

 

براساس پیش نویس رسمی این موافقنامه که بخشی از آن در شبکه های اجتماعی درز کرده، پکن این اجازه را خواهد داشت تا نیروهای نظامی خود را برای حفاظت از ایمنی کارکنان چینی و پروژه های بزرگ در جزایر سلیمان در این جزیره مستقر کند.

 

پیشتر استرالیا با اعزام «زد سسیلجا» وزیر امور توسعه بین‌المللی و اقیانوس آرام خود به جزایر سلیمان، به طور رسمی از این کشور خواسته بود تا توافقنامه امنیتی با چین را اجرایی نکند.

 

دولت جو بایدن که بدنبال کاهش نفوذ فزاینده چین در منطقه هند و پاسیفیک است، ماه فوریه اعلام کرد قصد دارد سفارت خود را در جزایر سلیمان بازگشایی کند تا از این طریق روابط خود را با این جزیره و کشورهای شریک آن تعمیق بخشد.

 

آمریکا پیش از این دارای سفارتخانه در جزایر سلیمان بود ولی در سال ۱۹۹۳ این سفارتخانه را تعطیل کرد.

چین اولین پایگاه خود را در اقیانوس آرام ایجاد می‌کند

بر اساس پیمان امنیتی پیشنهادی با جزایر سلیمان، نیرو‌های چینی می‌توانند برای محافظت از ایمنی پرسنل و پروژه‌های خود در جزایر سلیمان مستقر شوند.

ادامه

استرالیا, اقیانوسیه, امریکا, جزایر سلیمان, جنگ سرد, جهان, چین, خبر, ژئوپلیتیک, شرق آسیا